مدیركل امور بین الملل سازمان ملی مهاجرت مطرح كرد

لزوم بازنگری سهم سازمان های بین المللی از هزینه های ایران در میزبانی از پناهندگان

لزوم بازنگری سهم سازمان های بین المللی از هزینه های ایران در میزبانی از پناهندگان

به گزارش بیمه خانه، مدیرکل امور بین الملل سازمان ملی مهاجرت از وجود نگاه تبعیض آمیز و دوگانه کمیساریای عالی پناهندگان و سازمان های بین المللی نسبت به ایران در مقایسه با کشورهای میزبان پناهندگان انتقاد نمود و اظهار داشت: سهم سازمان های بین المللی از حدود 10 میلیارد دلار هزینه ایران برای میزبانی از پناهندگان، کمتر از یک درصد است که بسیار ناچیز است و باید مورد بازنگری جدی قرار گیرد.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا و بنابر اعلام مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور، روح الله قادری در دیدار با اینا گلداکوا سرپرست دفتر نمایندگی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران بر لزوم تغییر مسیر کمک های بین المللی به سمت کمک های توسعه ای و زیرساختی و اولویت بندی ارسال کمک های بشردوستانه در امتداد نیاز جمهوری اسلامی ایران در میزبانی از پناهندگان اصرار کرد.
وی در این جلسه که به درخواست دفتر نمایندگی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی برگزار گردید، تصریح کرد: سازمان ملی مهاجرت جمهوری اسلامی ایران از این کمیساریا در حد نام و اعتبار بین المللی آن انتظار دارد.
مدیرکل امور بین الملل سازمان ملی مهاجرت با نفی هرگونه دیپلماسی التماسی از طرف جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی در عرصه پناهندگان، تشکیل سازمان ملی مهاجرت را نتیجه رویکرد جدید ایران در عرصه مدیریت مهاجران و همین طور نحوه تعامل با سازمان های بین المللی فعال در عرصه پناهندگان و اتباع خارجی عنوان نمود.
قادری با اشاره به وظیفه ذاتی کمیساریای عالی پناهندگان، تصریح کرد: کمک های بشردوستانه باید در امتداد نیاز جمهوری اسلامی ایران و پناهندگان باشد و اولویت با لوازم و تجهیزاتی است که بخاطر تحریم های ظالمانه امکان دسترسی به آنها وجود ندارد.
وی عملکرد کمیساریا و نهادهای بین المللی در اعطای اعتبارات حمایتی از پناهندگان را ناچیز برشمرد و خواهان جذب و اختصاص اعتبارات مناسب از طرف مجامع بین المللی فعال در عرصه پناهندگان شد.
این مقام سازمان ملی مهاجرت جمهوری اسلامی ایران توضیح داد: هم اکنون سهم سازمان های بین المللی از حدود ۱۰ میلیارد دلار هزینه جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی از پناهندگان، کمتر از یک درصد است که بسیار ناچیز است و این مساله می بایست به شکل مناسب و غیر تبعیض آمیز از طرف دفتر مرکزی کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد در ژنو مورد بازنگری جدی قرار گیرد.
قادری همین طور درباره ی بازگشت پناهندگان خصوصاً پناهجویان افغانستانی اشاره کرد: هیچ اصل دیگری نباید جایگزین اصل بازگشت داوطلبانه و عزتمندانه پناهندگان افغانستانی به موطن و زادگاه اصلی خود شود.
تقدیر از میزبانی سخاوتمندانه ایران
گلدکوا سرپرست دفتر نمایندگی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ایران هم در این جلسه، ایجاد سازمان ملی مهاجرت را گامی مثبت در رسیدگی به وضعیت مهاجران و ساماندهی آنان ارزیابی کرد.
وی همین طور از حمایت های جمهوری اسلامی ایران به علت میزبانی سخاوتمندانه از پناهندگان تقدیر و تشکر کرد.
سرپرست دفتر نمایندگی کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد با اشاره به جایگاه دوم ایران از نظر حضور اتباع خارجی در کشور اعلام نمود این دفتر نسبت به ارسال متمم توافقنامه های سال ۲۰۲۳ آمادگی کامل دارد.
بنابر اعلام وزارت کشور، گلدکوا با ابراز خرسندی از صدور کارت هوشمند برای اتباع خارجی توسط سازمان ملی مهاجرت، پیشنهاداتی درباب لزوم تفاوت کارت هوشمند پناهندگان با سایر گروههای اتباع خارجی بیان کرد.
او در آخر نیز از نمایندگان وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران برای حضور در اجلاس سالانه کمیته اجرائی کمیساریا (موسوم به اکسکام) در مهر ماه سال ۱۴۰۲ همین طور حضور در مجمع جهانی پناهندگان که در آذر ماه امسال در سوئیس برگزار می شود، دعوت بعمل آورد.
منبع:

1402/05/12
13:00:19
5.0 / 5
1008
تگهای خبر: اعتبار , تجهیزات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane