هوای تهران برای گروههای حساس ناسالم شد

هوای تهران برای گروههای حساس ناسالم شد

به گزارش بیمه خانه، برپایه اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، الان (۸ خرداد) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار دارد.به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، بنا بر پیشبینی های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، با عنایت به انباشت آلاینده ها و عدم وزش باد مؤثر تا بامداد امروز (۸ خرداد) هم زمان با آغاز تردد خودرو ها افزایش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت ناسالم برای گروههای حساس در مناطق پرتردد پیشبینی می شود.

حاکمیت جو نسبتاً آرام در طول روز از پراکندگی آلاینده ها جلوگیری می کند همینطور با افزایش دما در ساعات بعدازظهر احتمال تولید و افزایش غلظت آلاینده ازن در بعضی مناطق وجود خواهد داشت.

تداوم این شرایط جوی تا اواخر وقت دوشنبه همراه با ترافیک شامگاهی سبب افزایش غلظت ذرات معلق خواهد شد و کیفیت هوا در بیشتر مناطق پرتردد در محدوده ناسالم برای گروههای حساس قرار می گیرد.

در پی عدم وزش باد مؤثر تا بامداد فردا (۹ خرداد) و افزایش تردد خودرو ها، افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در مناطق پرتردد مورد انتظار است.

شرایط نسبتاً پایدار جوی در طول روز پراکندگی آلاینده ها را محدود می کند علاوه بر این تولید و افزایش غلظت آلاینده ازن ناشی از افزایش دما در ساعات بعدازظهر سبب کاهش کیفیت هوا در بعضی مناطق خواهد شد.

افزایش تندی باد تا ساعات پایانی سه شنبه سبب کاهش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت قابل قبول در بیشتر مناطق خواهد شد، هرچند وزش باد نسبتاً شدید در بعضی ساعات می تواند با احتمال گسیل گردوخاک در بعضی مناطق مستعد همراه باشد.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، الان میانگین شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۱۲۷ است و در شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار دارد همینطور آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۱۰۸ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار داشت.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود که بر مبنای آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروههای حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ هم هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ هم هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می گیرد. بر طبق این دسته بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرآفرین است.
1402/03/08
12:24:51
5.0 / 5
226
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
بیمه خانه Bime khane