کیفیت هوای تهران در وضعیت نارنجی

کیفیت هوای تهران در وضعیت نارنجی

بیمه خانه: بر طبق اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، اکنون (دوم بهمن) میانگین کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس قرار دارد.به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، بر اساس پیش بینی های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در بامداد امروز باتوجه به وزش باد مؤثر و پراکندگی نسبی آلاینده ها طی ساعات گذشته تاحدودی از میزان غلظت آلاینده ها کاسته خواهد شد، هرچند که با افزایش تردد خودرو ها و کاهش تندی باد، برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروههای حساس در بیشتر مناطق خصوصاً مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

همچنین کاهش تندی باد و حاکمیت شرایط پایدار جو در طول روز پراکندگی آلاینده ها را محدود خواهدنمود.

تداوم این شرایط جوی همراه با افزایش ترافیک شامگاهی تا اواخر وقت یکشنبه، سبب افزایش غلظت ذرات معلق خواهد شد و کیفیت هوا در بیشتر مناطق در وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروههای حساس قرار خواهد گرفت.

با افزایش نسبی تندی باد تا بامداد فردا (3 بهمن) تا حدودی از میزان غلظت آلاینده ها کاسته خواهد شد، با اینحال باتوجه به شرایط پایدار جو هم زمان با افزایش تردد خودرو ها بر میزان غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده ناسالم و ناسالم برای گروههای حساس قرار خواهد گرفت.

همچنین عدم وزش باد مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده ها جلوگیری خواهدنمود.

با ادامه پایداری و سکون جو همراه با افزایش ترافیک شامگاهی تا اواخر وقت دوشنبه، افزایش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت ناسالم برای فردا در بیشتر مناطق پیش بینی می شود.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اکنون شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۱۳۰ یعنی شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار دارد همین طور آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۱۴۷ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس قرار داشت.
اجرای طرح زوج و فرد از درب منازل
بر اساس مصوبات کارگروه اضطرار آلودگی هوای تهران، امروز؛ یکشنبه دوم بهمن ماه؛ فروش روزانه مجوز طرح ترافیک ازسوی شهرداری صورت نمی گیرد و همزمان با آن طرح زوج و فرد از در منازل نیز برای خودرو های سواری اجرائی شده است. بر این اساس برای امروز تنها آن دسته از خودروهایی که رقم آخر سمت راست پلاکشان فرد باشد اجازه تردد دارند و تردد پلاک های زوج با ممنوعیت مواجه می باشد.

همچنین طرح زوج و فرد از در منازل در روز دوشنبه؛ سوم بهمن ماه؛ نیز اجرا شده و بر این اساس این دفعه تنها خودروهایی که رقم آخر سمت راست پلاکشان زوج باشد، اجازه تردد در سطح شهر را دارند.
لزوم خودداری از تردد غیرضرور در شهر
براساس دستورالعمل احتیاطی صادره از طرف شرکت کنترل کیفیت هوای شهرتهران، مبتلایان به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان جزو گروههای حساس محسوب می شوند و باید از کارهای طولانی یا سنگین خارج از منزل را خودداری ورزند. همین طور سفارش می شود شهروندان از تردد غیرضروری در شهر اجتناب کنند و در صورت لزوم حتما از ماسکهای مناسب N۹۵ بهره گیرند.

فعالیت طولانی عبارت است از هرگونه فعالیت خارج از منزل که افراد بطور متناوب طی مدت چندین ساعت انجام می دهند و سبب می شود نفس کشیدن تاحدی مشکل تر از حالت طبیعی صورت بگیرد. کار کردن در باغچه، فعالیت شدید خارج از منزل مانند دویدن و... همچون این کارهاست. فعالیت سنگین نیز عبارت است از هرگونه فعالیت شدید خارج از منزل که نفس کشیدن را برای افراد سخت می کند.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود که برمبنای آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروههای حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می گیرد. بر طبق این دسته بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناکست.
1401/11/02
12:24:40
5.0 / 5
211
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane