از نورافشانی تا ارایه خدمات رایگان به زنان پایتخت

جزئیات ویژه برنامه های شهرداری تهران برای هفته زن با عنوان قدردانیم

جزئیات ویژه برنامه های شهرداری تهران برای هفته زن با عنوان قدردانیم

به گزارش بیمه خانه، مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران جزئیات برنامه های شهرداری تهران را برای گرامیداشت هفته مقام زن شرح داد.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، مریم اردبیلی در نشست خبری امروز سه شنبه در تشریح برنامه های اداره کل امور بانوان شهرداری تهران برای هفته گرامیداشت مقام زن، اظهار داشت: این هفته به معنای بزرگداشت ویژه برای زنان و مادران است، اما این مورد اتفاقی است که در تمام طول سال باید وجود داشته باشد و این هفته تنها به یمن نام حضرت فاطمه زهرا (س) فرصتی را فراهم می آورد تا ما در حیطه های مختلف نقش و جایگاه زنان را مورد توجه ویژه تری قرار دهیم و از همکاران و خانمهایی که در جامعه ایرانی حضور دارند قدردانی داشته باشیم.
وی ادامه داد: سال جاری در چارچوب پویش «قدردانیم» به مناسبت این هفته از جایگاه و شأن زنان در جامعه قدردانی می نماییم.
مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران در قسمت دیگری از صحبت های خود ضمن اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با زنان و جایگاه زن که در ایام گذشته در دیدار با بانوان بیان کردند، اظهار داشت: صحبت های رهبری افق های جدیدی را پیش روی زنان کشور قرار داده که بر طبق این افق ها می توانیم پله های بعدی را در حیطه های مختلف در رابطه با زنان طی نماییم. ایشان تاکید داشتند که زنان ایرانی پر تعداد در تمام حیطه های تخصصی حضور داشتند و بر نقش محوری زنان در مبحث پر اهمیت خانواده تاکید نمودند.
اردبیلی افزود: پویش «قدردانیم» حول قدردانی از زنان و نقش آنها شکل گرفته و ما هم بعنوان شهرداری تهران یکی از قدردان های زنان خواهیم بود تا جریان این قدردانی به راه بیفتد. بدین سان از روز میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) در سطح شهر بنرها و عرشه های پل ها تصاویر در ارتباط با این پویش را به نمایش می گذارند. همینطور کارت هایی طراحی شده که بر روی آنها جملاتی با ابتدای چقدر شروع شده که فرد می تواند با پر کردن جای خالی جمله ها به بانوان عزیز خود این کارت ها را هدیه دهد. از ۲۳ تا ۳۰ دیماه مصادف با هفته گرامیداشت مقام زن این پویش هم در سطح شهر اجرا می گردد.
مدیرکل بانوان شهرداری تهران در قسمت دیگری از صحبت های خود در تشریح جزئیات برنامه های ویژه این هفته در تهران، اظهار داشت: ۶۲ جشن قدردانی و تجلیل از مقام زن درمناطق ۲۲ گانه و شرکتهای تابعه برای ۱۰ هزار و ۶۰۰ نفر از بانوان پرسنل شهرداری تهران برگزار می شود. همینطور ۱۶۷ برنامه ویژه شهروندان تهرانی با ظرفیت بیشتر از ۶۰۰ هزار نفر هم تدارک دیده شده است.
۳۶ جشن به منظور تقدیر از بانوان تاثیرگذار، نخبه و کارآفرین، ۳۷ مسابقه هنری، فرهنگی و ورزشی و همینطور ۴۷ رویداد فرهنگی و هنری، تورهای تفریحی و زیارتی، کنسرت ویژه بانوان و نشست های ادبی هم برگزار می شود.
وی تصریح کرد: ۲۷ کارگاه آموزشی با مبحث فرزندپروری، مهارت های زندگی و مباحث روانشناسی، ۱۰ رویداد مادر و دختری با توجه ویژه به سالمندان و همینطور برگزاری ۱۰ ایستگاه سلامتی به منظور چکاب و معاینه و خدمات مجانی مشاوره برای بانوان در سطح شهر در این ایام برپا خواهد شد.
وی ضمن اشاره به این که ۲۴ برنامه تقدیر و تجلیل از مادران و خانواده های شهدا و ۲۳ بازارچه فرش و عرضه محصولات زنان سرپرست خانوار به همراه جشن گلریزانی برای آزادی مادران زندانی دارای جرایم مالی برگزار می شود، اضافه کرد: برنامه های متمرکزی هم از جانب اداره کل امور بانوان در شهر تهران برگزار می شود که همچون آنها میتوان به جشن روز میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) در برج میلاد با حضور کارکنان زن شهرداری تهران بعنوان قدردانی با حضور شهردار تهران اشاره نمود.
به نقل از ایشان، همینطور کارگاه هنری با مبحث قدردانی از زنان با شرکت ۱۰۰ هنرمند به مدت سه روز در رشته های مختلف هنرهای تجسمی برگزار می شود و در این ایام شاهد افتتاح دو مجموعه شهربانو در مناطق ۱۱ و ۱۲ و چهار مجموعه شهردخت در مناطق ۲، ۸، ۱۹ و ۲۰ خواهیم بود. بازارچه دست سازه های مادران شهر هم با استفاده از سوال های چقدر تو هنرمندی؟ و چقدر تو کار بلدی؟ در مناطق مختلف برگزار می شود.
اردبیلی به اجرای ویدیو مپینگ و نورافشانی در برج آزادی در شب میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) اشاره نمود و اضافه کرد: اجرای هنر چیدمان و هنر تعاملی در نقاط پر تردد شهری، طراحی و نصب سازه های حجمی و همینطور بازدید از همراه سراهای بیمارستان کودکان و بازدید از مادران دارای فرزند بیمار بستری در مراکز درمانی، بازدید از مراکز نگهداری زنان صدمه دیده، بازدید از مراکز خیریه عرضه دهنده خدمات به زنان و دختران و توزیع اقلام فرهنگی پویش قدردانی بین شهروندان زن در میادین پر تردد، اتوبوس ها، تاکسی ها، فروشگاه های شهروند و... صورت خواهد گرفت.
وی تصریح کرد: در این هفته خدمات مجانی به زنان با عنوان «شهر قدردان توست» به صورت مجانی عرضه می شود.
اردبیلی افزود: در این ایام در مراسم‌ یژه ایثارگران از مادران شهید هم تقدیر خواهد شد. در تهران مادرانی که سه شهید تقدیم انقلاب کردند تعداد معدودی هستند که در قید حیات هستند که از همه آنها هم تقدیر خواهند شد.
مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران در مورد رفع نقاط بی دفاع شهری برای بانوان هم اظهار داشت: مدلی برای ما بهینه بود که اتفاق بیفتد که خانم ها از راه سامانه ۱۳۷ نقاط ناامن سطح شهر را اعلام کنند. یکی از مجموعه هایی که این مورد را دنبال می کند سازمان خدمات اجتماعی است که برای رفع نقاط بی دفاع شهری در چارچوب پروژه های خرد اقداماتی را انجام می دهد اما لازم است که برای اجرای این مورد در سطح شهرداری وحدت رویه و یکپارچگی ایجاد شود و ما هم در چارچوب طرح، این مورد را به شورای شهر تهران عرضه خواهیم کرد تا بتوانیم نسبت به رفع نقاط بی دفاع شهری برای بانوان اقدام نماییم.
وی در مورد پیگیری مبحث واگن های ویژه بانوان در مترو هم اظهار داشت: برنامه ای به صورت نمادین و پایلوت در مترو پیش تر برگزار شده بود که واگن هایی ویژه بانوان با طراحی خاص ایجاد شود اما اعلام گردید که در مجموعه جدید واگن هایی که خریداری می شود این مورد مد نظر قرار می گیرد و جزو سفارش ها خواهد بود. هم اکنون در مجموعه مترو از سال قبل تا کنون اتاق های مادر و کودکی که غیر فعال بودند فعال شدند و تا آخر سال جاری و سال آینده هم در بودجه مترو مبحث افزایش اتاق های مادر و کودک دیده شده است.
وی ادامه داد: طرح غرفه فروش ویژه بانوان سرپرست خانوار هم از دیگر طرح هایی است که در مجموعه مترو برای بانوان اجرا می گردد. از طرفی امسال یک میلیون و ۲۳۰ نفر تا کنون از بوستان های بانوان بهره برده اند.

رایگان بودن یک روز مترو و مجموعه های ورزشی شهرداری برای بانوان تهرانی
مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران در رابطه با دیگر برنامه های مجموعه مترو برای روز زن اظهار داشت: مترو یک روز به مناسب گرامیداشت بانوان مجانی خواهد بود، موضوعی که در اختیار شهرداری تهران است هرچند که شورا هم با این مورد موافق است اما زمان این یک روز مجانی بودن مترو و استفاده از اماکن ورزشی و تفریحی همچون اراضی عباس آباد و مجموعه های ورزشی باتوجه به این که روز میلاد جمعه است معلوم نیست و در هفته پس از آن یک روز در نظر گرفته می شود که زمان آن اطلاع رسانی خواهد شد.
منبع:

1401/10/21
08:24:45
5.0 / 5
505
تگهای خبر: آموزش , بازار , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane