توسط زاكانی صورت گرفت

عرضه برنامه چهارم توسعه شهر تهران به شورای شهر

عرضه برنامه چهارم توسعه شهر تهران به شورای شهر

به گزارش بیمه خانه، شهردار تهران از تدوین برنامه چهارم توسعه شهر تهران در کمتر از سه ماه با تلاش ۲۰۰ نفر از صاحبنظران اطلاع داد و اظهار داشت: این برنامه بر مبنای سیاست های ابلاغی شورا تدوین و به شورای شهر تهران تقدیم شد.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، علیرضا زاکانی با حضور در جلسه علنی امروز شورای شهر تهران، اظهار داشت: از شورای شهر به واسطه دو مصوبه ای که تصویب کرد قدردانی می کنم؛ چونکه که مبحث تخفیفات عوارض، ایجاد گشایش به منظور زندگی شهروندان و ایجاد زمینه رونق در ساخت و ساز شهر به حساب می آید.
وی ادامه داد: از گذشته تا کنون دو نگاه در مجموعه مدیریت شهری وجود داشته، یک نگاه برای گشایش مردم و منافع آنها بوده و نگاه دیگر گرانتر کردن اداره شهر بوده که شرایطی را فراهم نمود که امروز ویرانی بازار ساخت و ساز و اجاره نشینی در کشور محصول این نگاه است. ازاین رو توجه شورا نسبت به عرضه تخفیفات و گشایش در کار مردم به صورت نقد و اقساط بدون افزایش میزان آن یعنی پرداخت عوارض در طول ۲۴ تا ۳۶ ماه به صورت اقساط حکایت از این دارد که شورا و شهرداری دغدغه مردم را دارند. در واقع شورا و شهرداری شهر را به سمت ارزانی، گشایش و ایجاد زمینه زندگی آرام همراه با رشد مادی و معنوی سوق خواهد داد.
شهردار تهران با تکیه بر این که برنامه چهارم توسعه تفاوت های جدی با برنامه های قبلی دارد، اضافه کرد: امروز برنامه چهارم توسعه شهر تهران را تقدیم شورا می نماییم. حدود دو ماه و نیم قبل که شورا ۳۴ سیاست را ابلاغ نمود مبتنی بر این سیاست ها، برنامه چهارم توسعه را تنظیم کردیم. در گذشته هم زحماتی کشیده شده بود و برنامه سوم و ماقبل آن تنظیم شده بود؛ اما این برنامه تفاوت های جدی با برنامه های قبلی دارد.
وی اظهار نمود: اولین تفاوت برنامه اینست که برنامه های قبلی طی دو سال و نیم نوشته می شدند؛ اما این برنامه کمتر از سه ماه با تلاش بیشتر از ۲۰۰ نفر از مدیران و خبرگان درون شهرداری به همراه افرادی از اساتید علمی خارج از مجموعه شهرداری این برنامه را تنظیم کرده ایم. بر مبنای سیاست های شورا این برنامه دارای ۶۰ ماده و ۲۶۱ حکم است. البته پیام دیگر این برنامه این بوده که اگر تنظیم برنامه قبلی دو سال و نیم طول کشیده برنامه جدید در خلال آشوب و آشوبگری در شهر تنظیم شد تا تاکید نماییم این آشوب ها ما را از برنامه ریزی و کوشش برای رونق و آبادانی شهر غافل نخواهد کرد.
وی تصریح کرد: در ۵۰ روز گذشته با سطح بالایی از تنش و تکانه ها مواجه بودیم. در یک جنگ شناختی و ترکیبی با آمریکا، انگلیس، فرانسه، اسرائیل و حکومت کودک کش آل سعود مواجه بودیم که تلاش کردند این جنگ را به نظام اسلامی تحمیل کنند اما بار دیگر ملت ایران موفق شدند در تبعیت از رهبری آنها را ناامید کنند و با فداکاری نیروی انتظامی، بسیج و مردم افتخارات بزرگی خلق شد و ما در روز جهانی مبارزه با استکبار موفق شدیم مشت محکمی بر دهان استکبار جهانی زده و افتخار دیگری را خلق نماییم.
شهردار تهران ضمن اشاره به این که یکی از جنایت های این دوره آشوب در ایام اخیر مبحث شهادت شهدای شاه چراغ و اهانت به حریم خاندان بوده است، اضافه کرد: آنها از هیچ تلاشی برای ایجاد جنگ داخلی و شکاف قومی و مذهبی فروگذار نبوده و نیستند؛ اما نتیجه این کارها و جنایت ها تجلی وحدت و عظمت بود. همینطور در شورا و شهرداری سعی کردیم گامهای استواری در جریان مقاومت تحت علمداری علمدار شهدای انقلاب شهید حاج قاسم سلیمانی در منطقه و جهان برداریم و با فداکاری و خدمت این مورد را به مردم نشان دهیم.
وی افزود: دشمن تلاش بی وقفه ای کرد که صورت شهر تغییر کند و شهر بعنوان ویرانه نمایان شود؛ اما در کنار تلاش مردم و همت بسیجیان گام هایی در مدیریت شهری برداشته شد که صورت شهر علیرغم ددمنشی ها و جنایات که حتی به پاکبانان و آتش نشانان ما هم رحم نکردند روال عادی خویش را داشته باشد.
زاکانی بار دیگر ضمن اشاره به تدوین برنامه چهارم توسعه شهر، اظهار داشت: در برنامه چهارم که با ابلاغ وزارت کشور تطیبق دوره مدیریتی شورا دارد از صدمه های گذشته درس گرفته شد؛ بطوریکه با دوره چهار ساله شورا تطبیق داشته باشد تا هم افق و چارچوب و هم مسیر درست تحقق و امکان میزان تحقق یافتگی را معلوم کند.
وی افزود: در این برنامه تلاش شده به اسناد بالادستی بیانیه گام دوم، چارچوب های برنامه جامع و سیاست های ابلاغی شورا و چارچوب ها و مبانی که بر مبنای آن مدل منطقی و مفهومی برخاسته از پایه یک حرکت درست را داشته باشد، دقت شود و در چارچوب یک نقش نما و چارچوب ابتدا نوع نگاه مان را به انسان بیان کردیم و پس از آن باورها و ارزش های خویش را ذکر کردیم.
شهردار تهران افزود: مبتنی بر نگاه و انسان شناسی که مکتب اسلام به ما آموخته توجه ما به پنج ارزش کلیدی کشور و باورهای آن معطوف شد. بر این اساس ۱۲ رویکرد را استخراج کردیم و تمام گامهای ما با نگاههای ما تطبیق دارد. پیرو این مورد چهار تحول را در دستور کار گذاشتیم. نخست تحول درون زا برای ایجاد مدیریت شهری الگو که معاونت ها و عناصر آن مشخص شده که ابر پروژه آن هم این شد که در این تحول مسیر ارتقاء مدیریت شهری از یک نهاد خدماتی به یک نهاد خدمتگزار اجتماعی را محقق کنیم؛ بطوریکه تمام اصلاحاتی که لازم است در مدیریت شهری صورت گیرد. در ذیل این ابرپروژه که هشت کلان پروژه را در دل خود دارد بعد از اجرا، به سراغ خرده پروژه های خودمان خواهیم رفت.
وی افزود: در تحول کالبدی شهر توجه به این بوده که شهر ما یک شهر الگو باشد و ابتدا مدیریت شهری الگو را هدفگذاری نماییم تا تجلی آن در شهر تحقق تحول کالبدی را به همراه داشته باشد.


ابرپروژه نوسازی شهر تهران بر مدار حمل و نقل عمومی
شهردار تهران با اشاره به اینکه مدیریت شهری الگو را در تدوین برنامه چهارم مد نظر قرار داده ایم، اضافه کرد: در تحول کالبدی ابرپروژه نوسازی شهر، بر مدار حمل و نقل عمومی در نظر گرفته شده است. از آنجاییکه شهر از آلودگی هوا بی هویتی در معماری و بدمسکنی صدمه می بیند، ابرپروژه ای را این گونه تعریف کردیم که در واقع در آن توجه ما به اینست که ابعاد و ضرایف مشکلات را با ۱۰ کلان پروژه دنبال نماییم.
وی در قسمت دیگری از صحبت های خود به توجه مضاعف به نیاز کارکنان شهرداری تهران اشاره نمود و افزود: برنامه دوشنبه های خدمت توجه مضاعف به نیاز کارکنان را مد نظر قرار داده و بسته های خرسندسازی بزودی رونمایی خواهد شد. امیدواریم به سمتی برویم که در پرداختن به بخش های مختلف مجموعه شهرداری به صورت یکسان دیده شود. ما به مردم مدیونیم؛ بنابراین این حرکت ها صورت می گیرد تا بتوانیم گامی در جهت مسیرهای پر افتخار برای آینده در جهت تحقق رفاه برداریم.
زاکانی اضافه کرد: تحول سوم در شهر، تحول روحی و نرم شهر خواهد بود. شاید اختلاف ماهوی مسیری که در آن حرکت می نماییم با مسیر گذشته اینست که توجه جدی به تحول کامل شهر داشته ایم. هدف تغییر سبک زندگی و تطبیق با سبک زندگی ایرانی اسلامی بعنوان ابرپروژه مشارکتی شهروندان با محوریت نخبگان برای مدیریت شهری است. مقدمه این اقدام افزایش سرمایه اجتماعی برای اعتماد مردم به مدیریت شهری است که جز با خدمت بی منت و نوکری مردم حاصل نخواهد شد.
وی افزود: با افزایش اعتماد، مشارکت محقق می شود و مشارکت مردم پیشرفت و آبادانی مادی و معنوی را حاصل خواهد نمود. چهارمین تحول، فناورانه است که در این تحول انتظار تحقق شهر هوشمند را داریم. ابرپروژه این بخش در واقع پیشرفت شهر و آبادانی آن و همینطور ساز و کار ارتقاء شهر بر مدار نیاز شهروندان و تکیه بر نوآوری است.
زاکانی با اشاره به اینکه در برنامه چهارم توسعه محورهای اجتماعی، فرهنگی، حمل و نقل و ترافیک، خدمات شهری و محیط زیست، ایمنی و مدیریت بحران، شهرسازی و معماری و توسعه مدیریت و هوشمندسازی را در دستور کار قرار داده ایم، اضافه کرد: بیشترین موضع در قسمت هوشمندسازی بود تا بتوانیم خدمت شایسته ای را مبتنی بر نیاز آنها عرضه دهیم. بنابراین احکام کمتر شد وعلارغم ۳۷۸ حکم برنامه سوم، ۲۶۱ حکم در برنامه چهارم هدفگذاری شد و علت این بود که برنامه محور بودن بر مدار مسائل و عملیاتی شدن موضوعات را در دستور کار قرار دهیم. امیدواریم بتوانیم با اولویت هوشمندسازی، ساماندهی اجتماعی را محقق نماییم. توجه به منابع و مصارف و دقت بر این که بتوانیم شرایط را طوری محاسبه نماییم که تا سال ۱۴۰۴ که برنامه خاتمه می یابد؛ حداقل از ۱۶۷ همت بدون در نظر گرفتن نرخ تورم برای نوسازی و توسعه شهر بهره بگیریم.
وی ادامه داد: امروز در حرکتی که در استمرار سال قبل انجام شد توانستیم با دقیق کردن سهم منابع به تحقق ۹۹ درصدی بودجه برسیم. البته عدد اولیه ۹۳ درصد بود و با بست تمام سرفصل ها به ۹۹ درصد رسید. باید بگوییم سال جاری در تحقق بودجه از سال قبل بسیار جلوتر هستیم و از بودجه مکلفی شورای شهر به لطف خدا عبور خواهیم کرد.
شهردار تهران با تکیه بر این که تمام پروژه های عمرانی شهر عملیاتی شده است، اضافه کرد: غیر از پروژه شهید متوسلیان تمام طرح هاعملیاتی شده و تقاطع های اصلاحی بزرگراه ها و آزادراه ها درحال ساخت است.
زاکانی ضمن اشاره به موفقیت سپاه پاسداران در توسعه ساخت موشک ها اضافه کرد: امروز شایستگی این افراد افتخار برای کشور را به ارمغان آورده است.
منبع:

1401/08/22
23:26:27
5.0 / 5
94
تگهای خبر: اجاره , اقساط , انتظامی , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane