معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام كرد

عملکرد ۴ برابری دولت سیزدهم در نوسازی بافت های فرسوده

عملکرد ۴ برابری دولت سیزدهم در نوسازی بافت های فرسوده

بیمه خانه: آن طور که مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفته است بیش از 65 هزار واحد مسکونی در محدوده هدف بازآفرینی شهری درحال ساخت است که نسبت به هشت سال قبل عملکرد چهار برابری را نشان میدهد.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، محمد آئینی ـ مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران اعلام نموده که وام نوسازی مسکن از محل تسهیلات اشتغال زایی تبصره ۱۸ برای هر واحد در شهر تهران ۴۵۰ میلیون تومان، در کلانشهرها۴۰۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۳۵۰ میلیون تومان است که ۱۵۰ میلیون تومان از این تسهیلات با سود صفر درصد پرداخت می شود. تا حالا از این محل بیش از ۲۷ هزار واحد به بانک مسکن معرفی شده اند در مجموع در طول این مدت بیش از ۶۵ هزار واحد مسکونی درحال ساخت است که در مقایسه با هشت سال قبل یک عملکرد چهار برابری است.
او هم چنین گفته است: آمار نشان از این دارد که در شهر تهران در ازای هر پلاک تخریبی پنج واحد آپارتمان مسکونی ساخت شده است که این عدد در کل کشور ۳ واحد مسکونی است. بدین سبب هم واحدهای ناپایدار نوسازی شده و هم نیاز کشور به تولید مسکن تامین می شود.

ظرفیت ساخت ۵ میلیون خانه در کشور وجود دارد
دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: چنانچه همه دستگاه های مرتبط بسیج شوند، ظرفیت ساخت ۵ میلیون واحد مسکونی وجود دارد. خوشبختانه نوسازی بافت های فرسوده شهری و روستایی در دولت مردمی سیزدهم مورد توجه قرار گرفت و به عنوان یکی از چهار چالش اصلی بخش مسکن و شهرسازی در سند تحول مردمی بشمار می رود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه سه بسته تشویقی جهت تسریع در نوسازی بافت های فرسوده در نظر گرفته شده است، اشاره کرد: این سه بسته شامل تخفیفات اداری (تخفیف در هزینه های پروانه و تراکم ساخت)، کوتاه کردن زمان صدور پروانه ساخت و مجوزهای اداری و انشعابات و نیز اعطای تسهیلات مالی و مشوق های شهرسازانه می شود.
آئینی افزود: خوشبختانه در حوزه تسهیلات اداری تا حالا شهرداری ها همکاری خوبی داشته اند و به طور متوسط ۸۲ درصد تخفیف به متقاضیان ارائه شده است. همین طور برمبنای پیگیری های انجام شده شهرداری ها موظفند زمان صدور پروانه را به یک ماه کاهش دهند.
ایشان سپس درباره ی تسهیلات مالی ارزان توضیحاتی ارائه کرد و اظهار داشت: همه تسهیلات، تخفیفات و تشویق هایی که برای سازندگان در نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شده برای فعالان در نوسازی بافت فرسوده هم دیده شده است.
بگفته آئینی در اعطای تسهیلات برای نوسازی بافت های فرسوده شرایط چهارگانه مثل داشتن فرم ج سبز و یا سابقه سکونت و سابقه مالکیت و سرپرستی خانوار وجود ندارد، اما همه تشویق ها شامل تخفیف در پروانه ساخت و بیمه و هر موضوع دیگری که در طرح ملی مسکن دیده شده، در نوسازی بافت فرسوده دیده شده است.
منبع:

1401/06/09
08:52:25
5.0 / 5
216
تگهای خبر: بیمه , شركت , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane