داده های سازمان جهانی بهداشت آشكار ساخت؛

۳ عامل تهدیدکننده بهداشت عمومی در شهرها

۳ عامل تهدیدکننده بهداشت عمومی در شهرها

بیمه خانه: افزایش بار بیماریهای غیرواگیر، خطر مداوم شیوع بیماریهای عفونی و افزایش ریسک خشونت و صدمات، مهم ترین نگرانی های بهداشت عمومی در مناطق شهری در عصر حاضر هستند.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، بنابر آخرین آمارهای سازمان جهانی بهداشت (WHO)، بیش از ۵۵ درصد از جمعیت جهان در مناطق شهری زندگی می کنند و همین طور پیش بینی می شود که این رقم تا سال ۲۰۵۰ میلادی به ۶۸ درصد افزایش یابد.
از طرف دیگر تحقیقات نشان می دهد که تقریباً ۴۰ درصد از ساکنان شهرها به خدمات بهداشتی مدیریت شده ی ایمن دسترسی ندارند و خیلی از آنها نیز از آب شرب کافی محروم هستند.
در عین حال بر طبق داده های به روز شده، حدود ۹۱ درصد از ساکنان مناطق شهری، هوای آلوده تنفس می کنند. سیستم های حمل و نقل شهری با طراحی ضعیف در خیلی از شهرهای پرجمعیت دنیا، طیفی از تهدیدات همچون لطمه های ترافیکی و جاده ای، آلودگی هوا و صوتی و همین طور موانعی برای فعالیت بدنی ایمن ایجاد می کنند که همگی منجر به سطوح بالاتری از بیماریها و لطمه های غیرواگیر می شوند.
بنابر داده های سازمان جهانی بهداشت، کارشناسان پیش بینی می کنند که ادامه روند شهرنشینی منجر به تبدیل شدن شهرهای شلوغ به کانون انتقال بیماری همچون بیماریهای قابل انتقال از حیوانات خواهد شد.
در بررسی این سازمان، این خطرات دسته بندی و با عنوان "تهدید سه گانه زندگی شهری" معرفی شده که شامل موارد زیر است:
- بیماری های غیرواگیر مانند بیماری قلبی، آسم، سرطان و دیابت که به سبب شرایط ناسالم زندگی و کار تشدید می شوند و همین طور فضای سبز ناکافی و نامناسب، آلودگی هایی مانند آلودگی صوتی، آب و خاک، کمبود فضا برای پیاده روی، دوچرخه سواری و....
بگفته متخصصان، شیوع دیابت با چاقی و عدم تحرک فیزیکی در شهرهایی که فاقد زیرساخت مناسب حمل و نقل و پیاده روی/ دوچرخه سواری هستند، مرتبط می باشد. شهرنشینی همین طور با نرخ بالای افسردگی، اضطراب و بیماری روانی نیز مرتبط می باشد.
- صدمات (از جمله لطمه های ترافیکی جاده ای) و خشونت بین فردی که خصوصاً کودکان، جوانان و افراد مسن را در نتیجه شرایط نامناسب کار و زندگی و فقدان حمل و نقل و زیرساخت ایمن تحت تأثیر قرار می دهد.
- بیماری های عفونی نیز در اماکن فقیرنشین و شلوغ بیشتر رشد می کنند و ارتباط نزدیکی با منازل نامناسب، بهداشت ضعیف و مدیریت نامطلوب زباله دارند.
به گزارش سایت اطلاع رسانی سازمان جهانی بهداشت (WHO)، مدیریت ضعیف زباله های شهری موجب انتقال بیماری هایی مانند ویروس زیکا و ابولا می شود.
منبع:

1401/05/19
11:50:49
5.0 / 5
421
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane