عنابستانی:

وزیر کشور سریع تر لایحه جامع تقسیمات کشوری را به مجلس ارائه کند

وزیر کشور سریع تر لایحه جامع تقسیمات کشوری را به مجلس ارائه کند

به گزارش بیمه خانه نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نابسامانی در تقسیمات کشوری سبب هدررفت منابع کشور شده، بدین سبب لازم است فورا وزیر کشور لایحه جامع تقسیمات کشوری را به مجلس ارائه نماید.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، علی اصغر عنابستانی در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحران های پی در پی روزهای اخیر اظهار داشت: به همه خانواده های داغدار تسلیت می گویم و از افرادی که مخلصانه به کمک مردم شتافتند به ویژه از وزیر کشور که در همه صحنه های بحرانی این روزها، حضور فوری، موثر و جهادی داشته تشکر می کنم.
ایشان سپس خطاب به وزیر کشور اظهار داشت: اقلیم ایران بحران زا بوده و ساختار وزارت کشور باید به سمتی برود که میزان بحران ها کم شود، همین طور در صورت بروز بحران باید تلفات جانی و مالی به حداقل رسیده و به فوریت خسارات وارده جبران شود و زندگی به حالت عادی برگردد و لازم است ساختار وزارت کشور در جهت این هدف فورا اصلاح گردد.
عضو کمیسیون اجتماعی اضافه کرد: وزارت کشور کارهای به زمین مانده فراوان دارد که باید شخص وزیر روی آنها وقت بگذارد، لایحه جامع انتخابات را برمبنای سیاست های کلی انتخابات، نظر و تاکید مقام معظم رهبری و با محوریت اصلاح نظام انتخابات مجلس شورای اسلامی هرچه سریع تر به مجلس بیاورید. خیلی از مدیران خسته، ناکارآمد و خسته گذشته در سطوح میانی و پایینی دولت هنوز در مصادر هستند که وظیفه ساماندهی مدیریت داخلی کشور بر عهده وزیر کشور و استانداران است که بسیار کُند و غیر قابل توجیه پیش می رود. همین طور اوضاع مالی شهرداری های کوچک اصلا خوب نیست و تجهیزات و امکانات کافی برای اداره شهرها ندارند که در این میان اوضاع دهیاری ها بدتر و عمران روستایی درحال تعطیل شدن است.
عنابستانی در ادامه نطق خود خطاب به وزیر کشور اشاره کرد: نابسامانی در تقسیمات کشوری سبب هدررفت منابع کشور و عدم راندمان از ظرفیت های مختلف کشور شده، لازم است به فوریت لایحه جامع تقسیمات کشوری را با در نظر گرفتن عدالت کامل در ایجاد استانهای جدید به مجلس بیاورید.
وی ادامه داد: وقتی ما از استان خراسان غربی می گوییم، از یک حق تضییع شده تاریخی سخن می گوییم. جمعیت ۱۰ شهرستان غرب خراسان از ۳ استان و وسعت غرب استان از چندین استان کشور بیشتر است. جمعیت شهر سبزوار از ۷ شهر مرکز استان بیشتر بوده و وسعت محدوده شهری سبزوار بالاتر از ۹ مرکز استان کشور است.
نماینده مردم سبزوار در ادامه خطاب به رییس جمهور عنوان کرد: غرب خراسان دارای منطقه ویژه اقتصادی، گمرک، فرودگاه، دو دانشگاه بزرگ مستقل، چند اداره کل، کارخانجات بزرگ و... است، پس از هر زاویه ای نگاه کنید اولویت برای ایجاد استان جدید، استان خراسان غربی در کهن بیهق بزرگ، دیار سربداران است و در کوتاه مدت نیز تشکیل ادارات کل مختلف در غرب استان خراسان، خدمت به مردم مظلوم منطقه را تسهیل کنید.
عنابستانی اضافه کرد: ما از شما انتظار جراحی های بزرگ اقتصادی داریم تا اقتصاد بیمار ایران را نجات دهید. حذف ارز ترجیحی که جراحی اقتصادی نبود و اگر بود حذف یک دمل چرکین بود، اما مردم در این جراحی کوچک به اندازه یک جراحی بزرگ درد کشیدند. این جراحی و این کار شجاعانه می توانست بسیار بهتر صورت گیرد. ما نگران مردم هستیم، پس مراقب باشید در روند اصلاح اقتصاد بیمار، نفس مردم درحال بند آمدن است، هزینه های زندگی را مدیریت کرده و بر بازار نظارت داشته باشید. بازار رها و یله میراث دیگران است اما در دولت شما همچنان رها و یله مانده پس افسار بازار را گرفته و کنترل کنید.
وی در خطاب به وزیر جهاد کشاورزی با اعلان اینکه دامداران، مرغداران و پرورش دهندگان ماهی در اثر سیاست های غلط و اجرای غلط سیاست های درست درحال از میان رفتن هستند، اظهار نمود: برای مساعدت با تامین نهاده ها، تسهیل پرداخت وام ها و افزایش بانکهای عامل قورا تصمیم بگیرید.
عضو کمیسیون اجتماعی اضافه کرد: چرا همیشه در فصل برداشت هر محصول، صادرات آن ممنوع می شود تا مافیای دلالی کشاورزی سود بالا برده و پدر کشاورز را دربیاورد؟ چه دلیلی دارد برای صادرات محصولی مثل هندوانه محدودیت قائل شوید تا کشاورزان به خاک سیاه بنشینند. نگویید کشاورز نباید هنداونه می کاشت که می گویم مگر شما متولی کشاورزی نیستید، پس چرا وظیفه خود درباره سیاستگذاری صحیح کشت را انجام ندادید؟ چقدر برای شما کار دارد که در فصل برداشت هر محصول، صادرکنندگان را بسیج کرده و محصول کشاورز را با قیمت مناسب خریده، صادر و ارز وارد کشور کنید؟
عنابستانی خطاب به وزیر اقتصاد عنوان کرد: قرار بود نظام مالیات ستانی را اصلاح کنید، برای آن تسریع کنید. مالیات بر خانه های خالی، مالیات بر خانه و اتومبیل های لوکس و مالیات بر عائدی سرمایه چه شد؟ مجلس طی دو بودجه نرخ مالیات بر تولید را از ۲۵ درصد به ۱۵ درصد کم کرد، اما به سبب اجرای غلط قانون، تولیدکننده حتی متوجه این مساله نشده است. تحول ویژه در نظام مالیاتی و اجرای دقیق قانون سامانه مودیان، حداقل انتظار از شماست. از اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار معطل مانده است.
او در آخر در ارتباط با وضعیت راه های حوزه انتخابیه اش به وزیر راه و شهرسازی تذکر داد.
منبع:

1401/05/12
22:28:50
5.0 / 5
383
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
بیمه خانه Bime khane