مدیركل حمل و نقل عمومی شهرداری تهران اعلام كرد

افزایش سرقت تجهیزات ترافیکی شهر

افزایش سرقت تجهیزات ترافیکی شهر

بیمه خانه: مدیرکل حمل و نقل عمومی و امور مناطق معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره آمار خسارت سرقت تجهیزات ترافیکی معابر و بزرگراه های سطح شهر تهران و همین طور حوادث ناشی از سرقت تجهیزات، توضیحاتی ارائه نمود.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، اگر قسمت نخست سریال «یاغی» را تماشا کرده باشید، در همان دقایق اولیه فیلم، گروهی متشکل از مردانی جوان را می بینید که شبانه با پوششی شبیه به نیروهای خدماتی شهرداری و همراه با تجهیزاتی کاملاً حرفه ای سوار بر کامیونی که بنظر می رسد متعلق به پیمانکار شهرداری ست، شده اند.
اما در ادامه فیلم متوجه می شوید که خودرو متعلق به شهرداری نیست بلکه این آدم ها، سارقانی هستند که خودرا از همه لحاظ شبیه به نیروهای خدماتی درآورده اند که حین دزدی و سرقت، کسی به آنها شک نکند تا به آسانی بتوانند اموال بیت المال و تجهیزات شهری را که اکثرا تولید شده از فلز هستند را به سرقت ببرند، در کوره ذوب کنند و سپس به فروش برسانند.
در همین رابطه مهدی گلشنی با اعلان اینکه یکی از کارهای ترافیکی سطح شهر، توسعه یا نگهداشت تجهیزات ترافیکی (تابلو و علایم عمودی، گاردریل، نیوجرسی، مینی نیوجرسی، دوربین ها و دیگر اقلام ترافیکی شهر) است، بیان کرد: باید برمبنای اعتبارات سالیانه، رسیدگی به تجهیزات ترافیکی صورت گیرد. این اقلام در راستای افزایش ایمنی حرکتی شهروندان در معابر و بزرگراه ها نصب می شود تا علاوه بر کاهش خطر تصادفات، راهنمای صحیحی برای رانندگان باشد.
مدیرکل حمل و نقل عمومی و امور مناطق معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره سرقت از تجهیزات ترافیکی اظهار نمود: انواع و اقسام تجهیزات ترافیکی نظیر گاردریل و نرده ها فلزی سطح شهر به سرقت برده می شوند. باتوجه به سرعت بالای خودرو ها در بزرگراه ها، استفاده از گاردریل ها در بزرگراه ها ضرورتی جدی است. مهم ترین عنصر بزرگراهی در تجهیزات ترافیکی گاردریل است که نوعی حفاظ طولی شمرده می شود.
گلشنی با بیان این که اخیراً میزان سرقت تجهیزات ترافیکی بالا رفته است، اضافه کرد: این مساله یک معضل برای شهرداری تهران محسوب می شود. سال قبل حدود ۵۵ میلیارد تومان از تجهیزات ترافیکی مناطق ۲۲گانه شهر تهران به سرقت رفته است یا به بیانی دیگر ۵۵ میلیارد تومان به بیت المال و مدیریت شهری خسارت وارد شده است.
وی درباره آمار سرقت تجهیزات ترافیکی توضیح داد: بیشترین سرقت ها مربوط به گاردریل، پایه تابلوهای خطرنما و مسیرنما، هندریل پل های سواره رو، دوربین ها، نرده های فلزی، نرده های پلکان عابرپیاده، تجهیزات الکترونیکی ایستگاه های اتوبوس، کابل و... است، البته از بین تمامی سرقت ها، گاردریل و تجهیزات مربوطه اش و همین طور تابلوها بیش از همه به سرقت می رود.
مدیرکل حمل و نقل عمومی و امور مناطق معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اعلان اینکه سرقت تجهیزات ترافیکی فقط بُعد خسارت مادی و لطمه زدن به اموال بیت المال را ندارد بلکه ایمنی شهروندان را هم به مخاطره می اندازد، اضافه کرد: زمانی که گاردریل یا متعلقات مربوط به آن به سرقت می رود، امکان عملکرد صحیح گارد در تصادفات بزرگراهی وجود ندارد و راننده متوجه لطمه بیشتری می شود.
گلشنی در ادامه عنوان کرد: همین طور سرقت هندریل ها سبب پرتاب خودرو و حتی فوت سرنشینان می شود. دزدیدن نرده پلکان یا کف عرشه پله برقی ها هم موجب سقوط عابران پیاده می شود.
وی با اعلان اینکه سرقت در تمامی مناطق ۲۲گانه کم و بیش صورت می گیرد، تصریح کرد: سرقت در مناطق ۲۲، ۱۹، ۱۸، ۲۱، ۱، ۲، ۳، ۴، ۱۵ و ۱۶ نسبت به دیگر مناطق شهر تهران بیشتر صورت می گیرد. کمترین سرقت هم مربوط به مناطق مرکزی شهر نظیر ۱۱، ۱۲، ۱۳ و... است.
مدیرکل حمل و نقل عمومی و امور مناطق معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با تاکید بر این که سرقت از تجهیزات ترافیکی بتازگی بصورت کاملاً حرفه ای و همراه با تجهیزات کامل انجام می شود، اضافه کرد: گاهی تیم های سرقت تجهیزات ترافیکی مجهز به خودرو های بالابر هستند.
گلشنی در ادامه بیان کرد: برای جلوگیری از این اتفاق، خودرو های پیمانکاران مناطق ۲۲گانه مجهز به تابلو مشخصات، لباس متحدالشکل و مجوز فعالیت هستند. همین طور گشت زنی مناطق و نواحی در روز و شب بالا رفته است. سعی شده تا اقدامات مختلفی برای جلوگیری از سرقت تجهیزات ترافیکی پیش بینی و اجرا شود. این اقدامات شامل استواری نصب تجهیزات ترافیکی، تغییر جنس مصالح، افزایش پیگیری های قضایی و... است.
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص این که آیا سارقان دستگیر شده اند یا خیر، توضیح داد: پیگیری های قضایی سبب شده تا مواردی از سرقت تجهیزات بازگشت داده شود یا این که برخی از سارقان دستگیر شوند، البته مواردی از سارقان را هم شهرداری مناطق دستگیر کردند و تحویل مراجع قضایی داده اند و استرداد اموال هم انجام شده است.
مدیرکل حمل و نقل عمومی و امور مناطق معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در ادامه تاکید کرد که علاوه بر تکلیف مدیریت شهری، نیروی انتظامی هم باید شدت برخورد بیشتری با سارقان داشته باشد.
طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهر، گلشنی در بخش پایانی سخنان خود اعلام نمود که درخواستی از جانب شهردار تهران به استانداری ارسال شده تا بوسیله شورای تامین استان، تصمیم جدی برای این مساله گرفته شود.
منبع:

1401/03/28
10:04:15
5.0 / 5
221
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane