استاندار تهران تاكید كرد

ضرورت اجرای سیاست های فرزندآوری در استان تهران

ضرورت اجرای سیاست های فرزندآوری در استان تهران

به گزارش بیمه خانه استاندار تهران با تکیه بر وضعیت نگران کننده جوانی جمعیت در کشور و استان تهران اظهار داشت: نیاز است که با بازبینی در روند اجرایی، سیاست های جوانی جمعیت و فرزندآوری را در دستور کار قرار دهیم.به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، محسن منصوری در انتها جلسه شورای اجتماعی استان تهران که امروز با مبحث بررسی سیاست های فرزندآوری تشکیل شد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: جلسه امروز با روسای دستگاههای مختلف با مبحث جمعیت و اجرایی شدن قانون جوانی جمعیت برگزار گردید. پیش تر سیاست های حوزه جمعیت توسط مقام معظم رهبری ابلاغ گردیده است اما متاسفانه دولت های قبلی به صورت جدی این سیاست ها را اجرا نکردند تا سال قبل که مجلس قانون جدید را با حدود ۷۳ ماده تصویب کرد.

وی اضافه کرد: دستورالعمل های اجرایی این قانون همراه با تفکیک وظایف دستگاههای مختلف تدوین شده است. در استان ها هم باید جلسات متناظر با این مورد با مسئولیت استانداران برگزار و نسبت به اجرایی شدن این سیاست ها اقدام گردد. در همین راستا این مورد در دستور کار قرار گرفته و وظایف ادارات هم به تفکیک ابلاغ گردیده است تا مبحث افزایش جمعیت بعنوان اولویت کاری مد نظر قرار گیرد.

منصوری افزود: فرمانداران استان تهران هم موظف می باشند مبحث افزایش جمعیت را بعنوان یک برنامه محوری دنبال کنند. بدون شک در این راه باید تولید محتوای فاخر فرهنگی در دستور کار قرار گیرد چون که بطور قطع تبلیغات محیطی و تولید محتوا اهمیت بسزایی دارد.

استاندار تهران با تکیه بر این که طبق گزارش ثبت احوال، وضعیت جوانی استان تهران و کشور بر مبنای آمارها نگران کننده است، اضافه کرد: بدون شک در کمتر از ۱۰ سال آینده با عنایت به شرایط موجود باید در سیاست ها و برنامه های اجرایی در رابطه با مبحث افزایش جمعیت بازبینی و تغییر جدی داشته باشیم. بنابراین دستگاههای مرتبط باید برنامه های اجرایی خویش را ارائه نمایند.

وی افزود: در مورد تأمین زیرساخت های مالی و تکالیف مجموعه های مختلف برخی موارد اجرایی و برخی مغفول مانده است. برای مثال در طرح ملی مسکن باید اولویت واگذاری با خانواده های با فرزند بیشتر باشد. بانکها هم گاها در مورد وام فرزندآوری همکاری نمی کنند. بنابراین هر بانکی که در پرداخت این وام کوتاهی کند باید با آن برخورد شود.

منصوری تصریح کرد: متاسفانه در حوزه جمعیت نرخ رشد جمعیت استان تهران هفت دهم درصد و نرخ باروری یک و شش دهم درصد است. بنابراین وضعیت خوبی نداریم و برای کشور هم شرایط به همین شکل است که این به مفهوم به صدا درآمدن زنگ خطری در استان تهران و کشور قلمداد می شود و به معنای آن است که ما پایین تر از نرخ جایگزینی هستیم. بنابراین حل مبحث فرزندآوری از مسیر تسهیل روند ازدواج و تشکیل خانواده و در نقطه دیگر تأمین مسکن برای خانواده های جوان و پر فرزند است. امیدواریم بخشی از این مورد با اجرای طرح ملی مسکن حل و فصل شود همینطور اشتغال زنان آبستن و شیرده باید با ایجاد زمینه اشتغال خانگی برای آنان فراهم گردد.

استاندار تهران ضمن انتقاد از عملکرد بانکها در جهت اعطای تسهیلات فرزند آوری اظهار داشت: باید عملکرد بانکها در جهت سیاست های نظام جمهوری اسلامی باشد بنابراین در مبحث اعطا تسهیلات فرزندآوری هم باید در جهت سیاست های نظام و دولت حرکت کنند. بدون شک در جلسات در رابطه با مبحث سیاست های فرزندآوری باید همه دستگاههای مرتبط شامل حوزه های علمیه که نقش بسزایی دارند همینطور مجموعه های فرهنگی همچون اداره کل ارشاد استان تهران حضور داشته باشند. لازم است در راه اجرای این سیاست ها محتوای فرهنگی اثرگذار تولید شود که برای این کار تلاش خواهیم کرد تا از ظرفیت های شهرداری های استان تهران بهره بگیریم.
1401/03/02
22:26:04
5.0 / 5
315
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane