تشریح موانع برگزاری نمایشگاه ها در شهر آفتاب

تشریح موانع برگزاری نمایشگاه ها در شهر آفتاب

به گزارش بیمه خانه مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی شهر آفتاب، بخشی از موانع موجود بر سر راه برگزاری نمایشگاه ها در این مجموعه را سیاسی دانست و اظهار داشت: قسمتی دیگر از مشکلات در ارتباط با بهره برداری نادرست در سال ۱۳۹۵ می شود.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، عباس تقدسی نژاد ضمن اشاره به انتخاب موقعیت، هزینه و رویکرد مناسب برای انتقال نمایشگاه ها به خارج از شهر تهران و برگزاری آنها در شهر آفتاب، توضیح داد: همه کشورهای پیشرفته جهان برای جایابی برگزاری نمایشگاه ها، نقطه ای را انتخاب می کنند که نسبت به داخل شهر فاصله داشته و دارای دسترسی های مناسب باشد. بر همین مبنا انتخاب موقعیت فعلی مجموعه شهر آفتاب برای برگزاری نمایشگاه ها بسیار صحیح است.
مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی شهر آفتاب با اشاره به اینکه سرمایه گذاری مناسب برای ساخت بهینه نمایشگاه شهر آفتاب و طراحی اصولی جزو اقدامات صحیحی است که تا سال ۱۳۹۵ رخ داده است، اضافه کرد: اما عجله برای برگزاری نمایشگاه کتاب در سال ۱۳۹۵ رویکرد غلطی بود چون که در آن مقطع برگزاری نمایشگاه احتیاج به ۱۰۰ هزار متر مربع فضای توسعه ای داشت. این در حالی بود که تنها ۲۵ هزار مترمربع فضای مسقف سالن نمایشگاهی در آن مقطع ساخته شده بود که البته با ساختمان های اداری، سالن ملل و... در آن زمان فضای ساخته شده برابر با حدود ۳۵ تا ۴۰ هزار مترمربع فضای محصور استاندارد می شد.
تقدسی نژاد افزود: برای جبران خلاء ۲۵ هزار متر تا ۱۰۰ هزار مترمربعی و برگزاری نمایشگاه کتاب، سالن های موقت ساخته شد، اما از آنجاییکه این سازه ها موقت بود و در آن مقطع زمانی شاهد بارش شدید باران بودیم، آبگرفتگی در چادرها و سالن های موقت ایجاد و درنتیجه منجر به ضرر و زیان کتابداران شد. البته باید حق را به کتابدارانی که از این مورد خسارت دیدند، داد اما مگر در سئول حادثه آتشسوزی رخ نداده یا آبگرفتگی در نمایشگاه مصلی امام خمینی (ره) اتفاق نیفتاده است؟ اگر قرار باشد که با رخداد یک حادثه مجموعه ای تعطیل شود، باید مجموعه های دیگر نمایشگاهی هم در سطح شهر تعطیل شوند.

وی ضمن اشاره به بهره برداری نادرست از مجموعه شهر آفتاب در سال ۱۳۹۵، اظهار داشت: این اتفاق سبب شد تا معترضان و مخالفان برگزاری نمایشگاه کتاب از این مورد استفاده کنند و مجموعه شهر آفتاب با ۴۱۰ هکتار زمین (۱۳۸ هکتار زمین قابل بهره برداری است) و ارزش ۵۵ هزار میلیارد تومان تا پنج سال بلا استفاده بماند. اگر طی این پنج سال نمایشگاه های تخصصی در شهر آفتاب برگزار می شد، درآمدزایی برای شهر اتفاق می افتاد و اشکالات سال ۱۳۹۵ برطرف می شد.
مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی شهر آفتاب در ادامه تاکید کرد: اگر قرار باشد که امروز بعنوان تصمیم گیر، تصمیمی در اینباره اتخاذ نماییم یا باید مسیر پنج سال قبل را طی کنیم؛ یا این که با یک نگاه مدیریتی صحیح و جدیت مجموعه های ذی مدخل در برگزاری نمایشگاه، مشکلات را حل نماییم.
تقدسی نژاد درباره موانع برگزاری نمایشگاه کتاب در مجموعه شهر آفتاب، توضیح داد: هر زمان که برای مجوز به وزارت صمت رجوع می شود با جریانی روبرو خواهیم شد که گویی در کشور ایران تنها یک نمایشگاه وجود دارد و آن نمایشگاه سئول است. وزیر صمت شخصاً برای مدیرعامل نمایشگاه سئول حکم صادر می کند. اگر وزیر صمت برای یک نمایشگاه حکم امضاء می کند چرا برای باقی نمایشگاه های کشور حکمی صادر نمی نماید. چرا باید یک نمایشگاه از امضای حکم وزیر صمت بهره مند باشد؟ در حال حاضر این رویه غلط در وزارت صمت رخ داده و کماکان ادامه یافته است که این مورد باید برای همیشه حل شود.
ایشان در ادامه تاکید کرد که شهردار هر کلانشهری باید تعیین کند که سایت نمایشگاهی هر شهر بنابر شرایط و موقعیت، در کدام نقطه از شهر برگزار گردد. همینطور وزارت صمت باید برای تقویم نمایشگاهی کشور، رویکرد توسعه صادرات کشور، نمایشگاه داری مدرن در دنیا و... برنامه ریزی کند تا جمهوری اسلامی ایران از نمایشگاه ها نهایت استفاده را داشته باشد.
مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی شهر آفتاب افزود: سازمان توسعه تجارت مسئول صدور مجوز به جهت اینکه چه نمایشگاهی برگزار گردد یا نشود، شده است؛ همینطور خودش را متولی برگزاری یک نمایشگاه کرده است. هر نهادی که خواهان برگزاری نمایشگاه در شهر آفتاب است از این بابت نگرانی دارد که سازمان توسعه تجارت و وزارت صمت مجوز فعالیت وی را لغو کند.
تقدسی نژاد با اشاره به اینکه با تمامی این موانع و مشکلات موجود، برگزاری ۴۰ نمایشگاه در مجموعه شهر آفتاب برای سال ۱۴۰۱ برنامه ریزی شده است، اظهار داشت: اولین نمایشگاه در ارتباط با نمایشگاه خودرو است که از ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ برگزار می شود. به صورت متوسط و میانگین هر هفته یک نمایشگاه در مجموعه شهر آفتاب برگزار می شود. در صورت برگزاری نمایشگاه در مجموعه شهر آفتاب و حمایت شهرداری تهران، مجریان برگزارکننده نمایشگاه ها دیگر رغبتی برای برگزاری نمایشگاه در سئول، ایران مال، مصلی و... نخواهند داشت چون که دسترسی از لحاظ پارکینگ، تردد با خودروی شخصی و حمل و نقل عمومی نظیر مترو در مجموعه شهر آفتاب فراهم گشته است. به صورتی که بزرگ ترین متروی خاورمیانه داخل مجموعه شهر آفتاب جانمایی شده است.
وی با پرداختن به دلیل توسعه نیافتگی و عدم استفاده بهینه از مجموعه شهر آفتاب اضافه کرد: عزم شهردار تهران و اعضای شورای اسلامی شهر تهران برای برگزاری نمایشگاه ها در مجموعه شهر آفتاب قابل ستایش است اما فقط نباید به مصوبه اکتفا کرد. باید عزم عمومی در داخل مدیریت شهری برای انتقال نمایشگاه ها به مجموعه شهر آفتاب ایجاد شود. برای مثال نباید نمایشگاه گل و گیاه در بوستان گفتگو برگزار گردد بلکه تمامی نمایشگاه های در ارتباط با شهرداری هم باید به شهر آفتاب منتقل شود و حمایت داخلی شهرداری از شهر آفتاب هم رخ دهد.
مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی شهر آفتاب در ادامه اظهار داشت: باتوجه به نزدیکی شهر آفتاب به بهشت زهرا (س)، یکی از سالن های این مجموعه می تواند به نمایشگاه دائمی گل و گیاه تبدیل شود؛ هیچ مشکلی از لحاظ تهویه، آب، دسترسی و... در مجموعه شهر آفتاب بابت برگزاری این نمایشگاه وجود ندارد.
تقدسی نژاد ضمن اشاره به مکاتبه با شهردار پایتخت بابت برگزاری نمایشگاه های شهرداری تهران در مجموعه شهر آفتاب، اظهار داشت: شهردار تهران در همین رابطه دستور اکید داد که تمامی نمایشگاه ها در مجموعه شهر آفتاب برگزار گردد. بهترین محفل جهت راه اندازی مجموعه های استارتاپی، دانش بنیان، فناور محور و... یک مجموعه نمایشگاهی است. اگر یک مجموعه دانش بنیان در کنار برگزار کننده نمایشگاه های دیگر باشد، انتقال تکنولوژی و اقدامات مشارکتی با تولیدکننده ها برای صدور محصولات شان رخ می دهد.
ایشان در ادامه تاکید کرد: اگر نمایشگاه ها به مجموعه شهر آفتاب منتقل شوند، سرمایه گذاران برای توسعه سالن های نمایشگاهی، هتل، فروشگاه ها، غرفه های اغذیه فروشی و... به این مجموعه علاقمند می شوند. اما وقتی یک مجموعه تعطیل می شود سرمایه گذار رغبتی به سرمایه گذاری ندارد.
مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی شهر آفتاب درباره برخی از ظرفیت های موجود این مجموعه، توضیح داد: یک سالن غذاخوری با ظرفیت روزانه حداقل ۶ هزار نفر در مجموعه شهر آفتاب وجود دارد. همینطور فضای سبز بلااستفاده ای هم وجود دارد که می تواند محل استقرار ون کافه ها و رستوران های موقت باشد. قرار نیست که تمامی عرضه خدمات در مجموعه شهر آفتاب را شهرداری انجام دهد بلکه این اتفاقات از سمت سرمایه گذار جبران می شود.
بنا براعلام سایت شهر، تقدسی نژاد ضمن تاکید بر اجرای دو اقدام مهم و جدی از سمت شهرداری تهران درباره مجموعه شهر آفتاب، اظهار داشت: شهرداری تهران باید وزارت صمت که متولی اصلی برگزاری نمایشگاه ها است را به این باور برساند که معضلات برگزاری نمایشگاه ها در سئول شامل ترافیک، مشکلات زیست محیطی و... زیاد است. دومین اقدام این است که اجازه برگزاری نمایشگاه های داخلی شهرداری تهران منوط به برگزاری در مجموعه شهر آفتاب شود.
منبع:

1401/01/28
22:43:36
5.0 / 5
293
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane