در گزارش بیمه خانه عنوان شد؛

دارندگان گواهینامه ایرانی می توانند در ۷۸ کشور رانندگی کنند

دارندگان گواهینامه ایرانی می توانند در ۷۸ کشور رانندگی کنند

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور اظهار داشت: ایرانی ها می توانند در ۷۸ کشور اروپایی و آسیایی با گواهینامه ایرانی تا ۶ ماه بدون تبدیل گواهینامه رانندگی کنند.


به گزارش بیمه خانه به نقل از مهر، احتمالاً هنگام سفر به کشورهای خارجی این سوال برای شما پیش آمده که اگر دارای گواهینامه رانندگی ایران هستید آیا مجاز به استفاده این گواهینامه در کشور مقصد خواهید بود یا خیر. همینطور اگر گواهینامه کشور دیگری را در دست دارید هنگام سفر به ایران می توانید از آن استفاده کنید یا قادر به معادل سازی جهت استفاده هستید؟ یا تا چه زمانی پس از دریافت گواهینامه اجازه رانندگی در جاده ها را ندارید و اصلاً چه محدودیت هایی برای افرادی که اخیرا گواهینامه رانندگی دریافت نمودند، وجود دارد. در ایران پنج نوع گواهینامه رانندگی وجود دارد که عبارتند از مجوز موتورسیکلت، گواهینامه درجه سوم رانندگی، گواهینامه رانندگی درجه دو، گواهینامه رانندگی درجه یک و گواهینامه رانندگی خاص. در مورد موضوعات مطرح شده درباره گواهینامه رانندگی با سرهنگ احمد کرمی اسد رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور به گفتگو پرداختیم.
چه محدودیت هایی برای افرادی که گواهینامه دریافت می کنند، وجود دارد؟ افرادی که موفق به دریافت گواهینامه پایه سوم رانندگی می شوند برابر ضوابط و دستورالعمل های صادره به منظور کسب مهارت بیشتر و تجربه در امر رانندگی و کنترل و هدایت هرچه بهتر وسیله نقلیه در سال اول محدودیت ها برای رانندگی آنان در نظر گرفته شده است. افرادی که موفق به دریافت گواهینامه پایه سوم می شوند، در سه ماهه اول رانندگی باید یک نفر دارنده گواهینامه پایه سوم که مشمول شرایط و ضوابط دستورالعمل فوق نباشد یا افرادی که دارای گواهینامه پایه دوم یا یکم باشد را هنگام رانندگی به همراه خود داشته باشند.
اشخاصی که جدیداً گواهینامه گرفتند از ساعات ۲۴ لغایت ۵ صبح مجاز به رانندگی با وسیله نقلیه نیستند. همینطور رانندگی در معابر برون شهری به استثنای معابر بزرگراهی بین شهری تا فاصله حداکثر ۲۵ کیلومتر از شهرها ممنوع است آیا نمره منفی شامل افرادی که تازه گواهینامه گرفته اند، هم می شود؟ یکی دیگر از محدودیت های این افراد، عدم ارتکاب تخلفات منجر به دریافت نمره منفی طبق جدول مبحث ماده ۷ قانون است. ضمناً این اشخاص از ساعات ۲۴ لغایت ۵ صبح مجاز به رانندگی با وسیله نقلیه نیستند. همینطور رانندگی در معابر برون شهری به استثنای معابر بزرگراهی بین شهری تا فاصله حداکثر ۲۵ کیلومتر از شهرها ممنوع می باشد. تقصیر در تصادفات منجر به جرح و فوت، حسب نظر کارشناسان تصادف و عدم رعایت شرایط مندرج در گواهینامه از قبیل استفاده از عینک، سمعک و یا تجهیزات خاص از دیگر محدودیت های دارندگان گواهینامه پایه سوم در سال اول است. آیا گواهینامه ایرانی در کشورهای خارجی اعتبار دارد؟ طبق قوانین حال حاضر ایران، اشخاص ایرانی که مقیم کشورهای دیگری هستند و همینطور گواهینامه معتبر کشوری که در آن ساکن هستند را دارند، به مدت ۶ ماه از زمان ورود به خاک ایران همچنان مجاز به رانندگی با استفاده از گواهینامه معتبر خارجی خود هستند. این قانون برای اتباع بیگانه هم صدق می کند. قانونی هم در این حوزه داریم؟ ماده ۲۲ آیین نامه صدور انواع گواهینامه های رانندگی می گوید «دارندگان گواهینامه معتبر خارجی شامل ایرانی و خارجی می توانند تا ۶ ماه پس از ورود در ایران رانندگی کنند و در صورت تمایل به ادامه رانندگی نسبت به تبدیل گواهینامه خارجی خود به گواهینامه ایرانی اقدام نمایند.»
برای تبدیل گواهینامه خارجی به ایرانی چه اقداماتی باید انجام شود؟ تبدیل کردن گواهینامه های رانندگی معتبر صادر شده از کشورهای دیگر که گواهینامه صادر شده از کشور ایران در قلمرو سرزمینی آنها جهت رانندگی معتبر می باشد، با عرضه دادن ترجمه و همینطور مشاهده اصل گواهینامه خارجی، دیگر مدارک ضروری، احراز سلامت جسمی و روانی درخواست کننده انجام می شود. لازم به ذکر است که دیگر موارد تبدیل گواهینامه های رانندگی با تأیید وزارت امور خارجه و سفارت کشور صادر کننده گواهینامه صورت می گیرد. همینطور مأموران سیاسی، کنسولی و همینطور اعضای سازمان های بین المللی توانایی این را دارند که برای تبدیل گواهینامه های خود، مدرک مندرج در ماده ۲۲ این آیین نامه را از راه وزارت خانه های خارجه و کشور به راهنمایی و رانندگی ارسال کنند.
ایرانیان در تمام کشورهایی که ارتباط متقابل داریم همچون آرژانتین، اسپانیا، آلمان، بلغارستان و… می توانند تا ۶ ماه با گواهینامه ایرانی رانندگی کنند و نیازی هم به تعویض گواهینامه ندارند ایرانی ها با گواهینامه ایرانی در چه کشورهایی می توانند رانندگی کنند؟ ایرانی ها در تمام کشورهایی که ارتباط متقابل داریم می توانند تا ۶ ماه با گواهینامه ایرانی رانندگی کنند و نیازی هم به تعویض گواهینامه ندارند. بعد از ۶ ماه باید چه اقدامی انجام دهند؟ پس از ۶ ماه اقدامات تبدیل گواهینامه که در بالاتر هم گفتم را باید طی کنند، اما این نکته مهم می باشد که تبدیل گواهینامه در کشورها بنا بر ارتباط متقابل است؛ یعنی اگر در یک کشوری از راننده ایرانی آزمون عملی گرفته شود ما هم از تبعه آن کشور آزمون عملی می گیریم اما اگر فقط آزمایشات و معاینات پزشکی دریافت شود ما هم فقط آزمایشات را دریافت می نماییم. ایرانیان فقط در کشورهای آسیایی می توانند با گواهینامه ایرانی رانندگی کنند؟ خیر، گواهینامه ایرانی در ۷۸ کشور از جمله، آرژانتین، اسپانیا، آلمان، بلغارستان و…، ارزش دارد.
اگر شخصی گواهینامه اش را گم کند باید به کجا رجوع کند؟ طبق قوانین جدید پلیس راهنمایی و رانندگی، متقاضیان دریافت گواهینامه المثنی نیازی به درج آگهی مفقودی گواهینامه در روزنامه های کثیرالانتشار یا روزنامه رسمی ندارند. برای اعلام مفقودی گواهینامه تنها کافی است به نزدیک ترین پلیس به اضافه ۱۰ بروید و درخواست گواهینامه رانندگی المثنی بدهید. در فرم مربوطه علت این درخواست از شما پرسیده می شود. ازاین رو اگر گواهینامه شما دزدیده شده است یا احتمال این وجود دارد که به دست کسی دیگر افتاده باشد، حتما باید آنرا ذکر کنید. خود این دفاتر استعلام اولیه را در این حوزه انجام می دهند و در صورت نبودن سابقه ای در زمینه سوءاستفاده از این مدرک، درخواست شما را ثبت می کنند. چه مدت طول می کشد تا گواهینامه جدید برای فردی صادر شود؟ برای صدور گواهینامه جدید باید تمامی استعلامات صورت گیرد تا شاید گواهینامه قبلی پیدا شود و این کار حدود ۲ ماه زمان می برد و پس از ۲ ماه گواهینامه جدید برای فرد متقاضی صادر می شود. تا زمانی که گواهینامه به دست فرد متقاضی می رسد آیا این فرد مجاز به رانندگی است؟ بله مشکلی ندارد، هنگامی که برای تشکیل پرونده گواهینامه مفقودی رجوع می کند به او یک مجوز برای رانندگی تا وقتی که گواهینامه اش صادر شود هم داده می شود.

1401/01/15
10:08:04
5.0 / 5
313
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane