زاكانی:

زباله گردی در تهران جمع می شود

زباله گردی در تهران جمع می شود

شهردار تهران با اشاره به اینکه در حوزه مدیریت پسماند شرایط نامناسبی داریم، اظهار داشت: سال جاری راه اندازی ۸ مرکز ˮ ام آر افˮ در دستور کار قرار گرفته بشکلی که از در منزل تا آرادکوه مدیریت به پیمانکار سپرده شود تا از این طریق، مبحث زباله گردی هم در شهر تهران جمع شود.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، علیرضا زاکانی در پنجاه و چهارمین جلسه علنی شورای شهر تهران در ار ائه گزارشی ضمن اشاره به تقارن شروع سال و قرن جدید با مهمانی ماه مبارک رمضان و تبریک این ایام اظهار داشت: شورای ششم و شهرداری تهران پارسال کوشش کرد آنچه که معطوف به اهداف عالی و پیشبرد امور در شهر تهران است در دستورکار خود قرار دهند و تلاش شد با مدیریت جهادی مسیری را دنبال کند و آنچه که در جمع بعنوان سه ضلعی شهر، شهروند و مدیریت شهری است بیشترین عایدی به شهروندان برسد.
وی افزود: تلاش شد برای شهروندان رفاه، آسایش امنیت، ایمنی، سلامت، نشاط، معیشت و گشایش اقتصادی در حوزه های مختلف به ارمغان آورده شود، تلاش شد در نیمه سال قبل که مسئولیت به مدیریت شهری جدید منتقل شد گفتمان حاکم؛ پیشرفت و خدمت به مردم باشد و این امر از راه مدیریت مشارکتی با محوریت مردم و نخبگان پیگیری شود.
شهردار تهران ضمن اشاره به این که ظرف سال های گذشته عملکرد مالی در مجموعه مدیریت شهری به شدت مورد توجه قرار گرفته است، اضافه کرد: سال قبل با اصلاحیه ای ۳۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برای شهرداری تهران مقرر شد که از این رقم ۳۰ هزار و ۱۶۰ میلیارد تومان نقدی و ۷۵۴۰ میلیارد تومان غیرنقد بود. برپایه آخرین گزارشها ۳۴ هزار و ۸۲۰ میلیارد تومان بطور قطع کارسازی شده و ۳۵۰ میلیارد تومان هم در دست کارسازی است که به صورت غیرنقدی قلمداد می شود و احیانا وصول آن تا اردیبهشت ماه به طول می انجامد؛ اما عملا آنچه که هم اکنون قطعی است ۳۴ هزار و ۸۲۰ میلیارد تومان است که کارسازی شده یعنی تحقق ۹۳ درصدی بودجه که در سال های اخیر بی سابقه بوده است.
وی افزود: سال ۱۴۰۰ تحقق بودجه حدود ۷۰ درصد بود. گرچه برای سال قبل با موانعی مواجه بودیم همچون این که مقرر بود املاک را در بورس عرضه نماییم که امیدواریم در همین روزهای ابتدایی سال این موانع را برداریم اگر با این موانع مواجهه نمی شدیم شاهد تحقق ۱۰۰ درصدی بودجه بودیم. تحقق ۶۲.۵ درصدی در حوزه غیرنقد را پارسال داشتیم و عملا ۳.۲ برابر نسبت به سال قبل افزایش داشته است که نشان داده است شهر تهران ظرفیتهای بسیاری دارد و هم اکنون در راه درستی حرکت می کند.
شهردار تهران تصریح کرد: از راه کانونهای ارزیابی تحول بزرگی را در مجموعه شهرداری تهران رقم زدیم بشکلی که امروز مدیریت جدید در این مجموعه مستقر شده است در شش ماه اول کار خود بیشترتلاش ار معطوف به تأمین منابع مالی کردیم و هدفگذاریهای دراز مدت را امسال پیگیری خواهیم کرد. خوشبختانه بودجه مناسبی در شورای شهر تهران بسته شده است که در سه سقف تعیین شده، سقف اول تا ۵۰ هزار میلیارد، سقف دوم تا ۶۰ هزار میلیارد و سقف سوم هم بیشتر از ۶۰ هزار میلیارد خواهد بود. به لطف الهی تلاش خواهیم کرد که از ۶۰ هزار میلیارد تومان بعنوان سقف تعیین شده عبور نماییم و از این طریق برای مردم گشایش خوبی فراهم نماییم.
زاکانی در بخش دیگری از صحبتهای خود به حوزه خدمات و اقدام برای واکسیناسیون در دوران انتشار کرونا ویروس اشاره نمود و اضافه کرد: تا قبل از مدیریت شهری جدید ۷۰ نقطه برای انجام کار واکسیناسیون به دانشگاه های علوم پزشکی واگذار شده بود که در دوره جدید ۷۲ نقطه دیگر به مدیریت شهرداری افزوده شد. در واقع به صورت سیار و غیرسیار این ۷۲ نقطه تجهیز شد و ما به سراغ افراد از پاافتاده و معلولان برای تزریق واکسن رفتیم و در بهترین شرایط این کار انجام شد.
وی ضمن اشاره به مبحث نگهداشت شهر آسفالت و پاکیزگی شهری اظهار نمود: پیامهایی که از راه سامانه ۱۳۷ دریافت می شد در کوتاه ترین زمان مورد بررسی قرار می گرفت و در واقع گستره بزرگی از خدمات به شهروندان عرضه می شد. فعالیت های مشارکتی بر پایه مشارکت مردم و بر محور نخبگان مورد پیگیری قرار گرفت که در نهایت نخستین تجربه در قرارگاه اجتماعی بعنوان اولین قرارگاه شهرداری تهران در دستور کار قرارگرفت و نیاز است که از سپاه و نیروی انتظامی، دادستانی، بهزیستی، کمیته امداد، ستاد مبارزه با مواد مخدر و... در جریان تلاشها برای قرارگاه اجتماعی قدردانی کنم. با حضور فعال معاونت سیاسی استانداری تهران و فرمانداری تهران کار بی سابقه در این عرصه شکل گرفت.
شهردار تهران افزود: ۲۳۰ مصوبه در ۱۸ جلسه داشتیم که از این تعداد حدود ۸۳ درصد آنها اجرایی شد و تنها ۴۱ مصوبه یعنی حدود ۱۸ درصد آنها اجرایی نشده است. حاصل این تلاشها جمع آوری ۷ هزار معتاد متجاهر از سطح شهر و انتقال آنها به کمپ ماده ۱۶ بوده است. برای اولین بار افراد بالای ۶۵ سال و زیر ۱۸ سال، خانم ها و معتادان دارای زخم باز در مرکزی که تاسیس شد ساماندهی شدند در حالیکه قبلا امکان عرضه خدمات و سرویس به آنها وجود نداشت. برای ۷ هزار معتاد متجاهری که جمع آوری شدند ۸ اقدام شامل هویت سنجی، سم زدایی، بازسازی شخصی، مهارت آموزی، مواجهه با خانواده، تضمین اشتغال، اقدام ناظر بر اجتماعی شدن صورت می گیرد. کار بزرگی در سطح شهر تهران انجام شد و به همراه آن ۲۹۱ مجموعه ای که با این معتادان وارد خرید و فروش می شد پلمب شدند و ۴۱ پلاک قرمز هم پلمب شدند و در رود دره فرحزاد هم اقدامات موثری انجام شد.
به نقل از ایشان، بزودی ادامه قسمت شمالی بوستان نیایش افتتاح می گردد و همینطور نقطه ای که چهره شهر را زشت می کرد برای همیشه پاک خواهد شد.
شهردار تهران به تشکیل قرارگاه سلامت با هدف توسعه بهداشت در تهران اشاره نمود و اضافه کرد: در تهران با فقر جدی بهداشت مواجهیم و در واقع یک عقب افتادگی تاریخی در حوزه درمان وجود دارد که باید جبران نماییم. در شهرداری تهران قرارگاه دیگری که شکل گرفت قرارگاه ایمنی بود که جلسات بسیاری با مصوبات جدی و موثری هم داشت.
شهردارتهران در تشریح اقدامات مدیریت شهری در حوزه حمل و نقل اظهار داشت: ۱۷۵ دستگاه اتوبوس جدید خریداری شده که بخش عمده ای از آنها وارد سیستم حمل و نقل شده و سعی کردیم با ترمیم مخازن گاز بخش دیگری از اتوبوس ها، حداقل هایی را برای شهر تهران فراهم نماییم. در این عرصه با مضیقه مواجه هستیم. روزی که شورای ششم شکل گرفت ۲ هزار و ۲۵۰ اتوبوس تحویل گردید در حالیکه نیاز شهر تهران ۷ هزار دستگاه اتوبوس بود.

زاکانی اظهار نمود: برای سالجاری هم ۳ هزار و ۲۵۰ اتوبوس پیشبینی کردیم که تأمین بودجه یکهزار و ۲۵۰ دستگاه اتوبوس برای اورهال در بودجه شهرداری انجام شده و برای هزار دستگاه توسط کمیسیون زیربنایی مجوز گرفته شده تا اتوبوس های کمتر از ۵ سال ساخته شده خارجی وارد شوند. ۹۰۰ دستگاه هم مقرر شده ۸۰ درصد تأمین مالی شان توسط وزارت کشور صورت گیرد. بدین سان بالغ بر ۵ هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس برای سال ۱۴۰۱ در خدمت شهروندان تهرانی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: در حوزه تاکسی هم ۵ هزار و۶۵۰ دستگاه نوسازی انجام شده که بخش عمده از آنهاوارد چرخه خدمت شده و هزار دستگاه هم تمام اقدامات آنهاانجام شده تا بزودی وارد چرخه خدمت شوند. برای ۷ خط مترو هم ۲ هزار و ۵۰۰ واگن نیاز است که هم اکنون هزار و۵۰۰ واگن وجود دارد که ۳۶۰ واگن از مدار خارج شدند. دو سوم واگن های موجود احتیاج به اورهال دارد که امیدواریم این اورهال برای واگن ها هر چه زودتر صورت گیرد.

شهردار تهران با تکیه بر اینکه ۶ ماه گذشته بیشتر تلاش شهرداری تهران معطوف به مبحث استقرار و ایجاد ثبات در منابع مالی درآمدها بوده است، اضافه کرد: نخستین کاری که برای سال ۱۴۰۱ باید انجام دهیم تحول در حوزه حمل و نقل عمومی است، به صورت کلی اقدامات ما در ۳ مقطع کوتاه مدت یعنی تا یک و نیم سال، میان مدت تا ۲ و نیم سال و دراز مدت تا ۳ و نیم و بعد از آن خواهد بود. درحوزه هوشمند سازی هم مبحث اقدامات سازمان فناوری که با تاکید بر مبحث دانش بنیان پیگیری خواهد شد می تواند گام موثری در تحول شهر باشد.

وی افزود: یکی ازاقدامات خوب دیگر تغییر وضعیت حدود ۷ هزار نفر از ایثارگران در شهرداری تهران بود که بخش زیادی تغییر وضعیتشان انجام شده و مابقی هم درحال پیگیری است.

شهردار تهران به مبحث کشته های تصادفات در شهر تهران اشاره نمود و اضافه کرد: در ابتدای تحویل مدیریت شهری نسبت به سال قبل آن با افزایش فوت شدگان ناشی از تصادفات مواجه بودیم اما در ۳ ماهه پایانی سال قبل حدود ۳۰ درصد با کاهش فوت شدگان تصادفات مواجه شدیم که این مهم با تحقق اصلاحات هندسی در شهر تهران رقم خورد. در مجموع نسبت به سال قبل در ۱۴۰۰ شاهد کاهش ۶ درصدی فوت شدگان ناشی از تصادفات در پایتخت رو به رو بودیم.
وی افزود: در سال ۱۴۰۰ و درچهارشنبه سوری اولین سالی بود که تلفات جانی نداشتیم البته یک نفر فوتی داشتیم که آنهم بر اثر سکته بود. در ۴۰۰ نقطه آتش نشانان فعال بودند که ۶۰۰ نقطه دیگر هم تجهیز شد و مجموعا در هزار نقطه آتش نشانی به صورت فعال حضور داشت. در چهارشنبه سوری ۳ هزار نفر در هزار مرکز عرضه خدمات داشتند در حالیکه در گذشته چنین چیزی در تهران وجود نداشت.
به قول زاکانی، در ۱۳ به در هم آتش نشانی در ۱۳ نقطه عرضه خدمات داشتند و بدین سان مبحث امنیت و ایمنی برای ما حیاتی به حساب می آید. پارسال حادثه قطار کرج به تهران را داشتیم که به لطف الهی به بهترین شکل ممکن مدیریت شد. در بارندگی ها هم علیرغم اینکه عده ای از قبل علاقمند بودند که چهره خاصی از تهران دیده شود؛ اما با تلاش حدود یکهزار نفر از عوامل خدمات شهری در کف خیابان این مورد مدیریت شد. در واقع در ۶ ماه گذشته هدف گذاری کارهای اورژانسی محقق شد اما در آینده ایجاد تحول در شهر در دستور کار قرار دارد.

وی تصریح کرد: در حوزه مدیریت پسماند شرایط نامناسبی داریم بنابراین سال جاری راه اندازی ۸ مرکز " ام آر اف" در دستور کار قرار گرفته بشکلی که از در منزل تا آرادکوه مدیریت به پیمانکار سپرده شود تا از این طریق، مبحث زباله گردی هم در شهر تهران جمع شود. این هدف گذاری توسط دو معاونت اجتماعی و معاونت خدمات شهری پیگیری خواهد شد.
ادامه دارد...1401/01/14
12:54:57
5.0 / 5
312
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
بیمه خانه Bime khane