معیشت؛ دغدغه امروز مهندسان

ایران پس از روسیه و آمریکا بیشترین تعداد مهندسان را دارد

ایران پس از روسیه و آمریکا بیشترین تعداد مهندسان را دارد

ایران با فارغ التحصیلی سالیانه بیش از 230 هزار مهندس، پس از روسیه و آمریکا رتبه سوم تعداد مهندسان بین کشورهای جهان را در اختیار دارد و به سطح ایده آلی از تخصص در این رشته رسیده اما به دلایلی همچون اشباع این رشته و رکود کارهای صنعتی و ساختمانی، بخش قابل توجهی از جامعه مهندسی با کمبود شغل متناسب با تخصص خود مواجهند.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، پنجم اسفندماه به مناسبت تولد خواجه نصیرالدین طوسی (از دانشمندان قرن هفتم هجری قمری)، روز مهندس نامگذاری شده است. به بهانه این روز، در این گزارش وضعیت جامعه مهندسی که طی سال های اخیر با چالشهایی روبه رو شده بررسی شده است.
در دهه های ۶۰ و ۷۰ که کشور درگیر جنگ بود و بعد از آن بحث سازندگی عنوان شد تقاضا برای رشته مهندسی در دانشگاه ها به سرعت افزوده شد تا این که به تدریج در دهه های ۸۰ و ۹۰ به اشباع در این رشته رسیدیم. ایران پس از روسیه و آمریکا رتبه سوم را از نظر فارغ التحصیلان مهندس در جهان دارد. طبق آماری که سال ۱۳۹۷ ارائه شد در روسیه سالانه ۴۵۴ هزار و ۴۳۶ نفر از رشته مهندسی فارغ التحصیل می شوند. پس از آن آمریکا با ۴۵۴ هزار و ۴۳۶ نفر در رده دوم و ایران با ۲۳۳ هزار و ۶۹۵ نفر در رده سوم قرار دارند.
این در حالی است که به سبب کمبود شغل متناسب با رشته مهندسی در ایران، بخش قابل توجهی از فارغ التحصیلان این رشته در مشاغل غیرمرتبط فعالیت دارند.
یکی از بخشهایی که تناسب تعداد اعضا با میزان کار در آن به هم ریخته، سازمان نظام مهندسی است که همیشه مهندسان عضو این سازمان از نحوه تقسیم کار ناخرسند هستند. گفته می شود سازمان نظام مهندسی بیش از ۵۰۰ هزار عضو دارد اما حدود ۱۰ درصد آنها مشغول به کارند. این در حالیست که سالیانه ۲۰ درصد به جمعیت این سازمان افزوده می شود.
مهندسان سازمان نظام مهندسی، وظیفه نظارت و کنترل بر ساخت و ساز را بر عهده دارند اما باتوجه به فشار تقاضا برای کار در این بخش، خیلی از مهندسان با دغدغه معیشت مواجهند. طی سال های اخیر اتهاماتی همچون پدیده امضافروشی، امضاهای طلایی و تقسیم ناعادلانه کار به این سازمان وارد شده است.
رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ به مناسبت روز مهندس، پیامی صادر کرده که در قسمتی از آن آمده است: وزارت راه و شهرسازی با نقش موثری که کیفیت و زیرساخت های حوزه مسکن و ساختمان و حمل و نقل دارد در حیطه مهندسی از دستگاه های پیشرو قلمداد می شود.
وی در بخش دیگری اشاره کرده است؛ مهندسی به کار بردن علوم و فنون بمنظور طراحی یا گسترش زیرساخت ها، دستگاهها، ماشین آلات یا فرآیندهای تولید و دیگر موارد است که طیف بسیار وسیعی از امور را در بر می گیرد. برای یک مهندس در ارائه و صدور خدمات فنی و مهندسی علاوه بر رعایت جنبه های فنی و اجرائی، توجه به موضوع اقتصادی نیز ضرورت فوق العاده دارد.
قاسمی در این متن ابراز کرده است: در جهان فعلی، ایران بعنوان کشوری درحال توسعه، بایستی بوسیله تمرکز مهندسان جوان و کارآمد بر مزایای منابع فراصنعتی همچون «نوآوری های صنعتی»، «مهارت نیروی کار»، «ایجاد زیرساختار اطلاعات» تجارت های موفقی را تجربه کند و ضمن ایجاد اشتغال مفید، بتواند به اهداف توسعه پایدار برسد.
وی همین طور در بخش دیگری از پیام خود آورده است: اتخاذ استراتژی پیشتازی در طراحی و ارائه راه حل برای رسیدن به شفافیت، عدالت محوری و کارآمدی می تواند دستاوردهای بزرگی برای کشورمان داشته باشد و این مهم به دست مهندسان جوان و متخصص این مرز بوم قابل انجام است.
وزیر راه و شهرسازی همین طور اشاره کرد: دولت سیزدهم با برنامه عملیاتی ساخت چهار میلیون واحد مسکونی و تکمیل پروژه های عظیمی چون آزادراه تهران-شمال اثری تاریخی از کیفیت مهندسی ایرانی با کمک تمام مهندسان این سرزمین را به یادگار خواهد گذاشت.
بنا بر این گزارش، از با اهمیت ترین بخشهایی که می تواند مشکل اشتغال مهندسان در آن مرتفع شود، حوزه مسکن می باشد که از هشت سال قبل تا کنون درگیر رکود شد. اوایل دهه ۹۰ حدود یک میلیون واحد مسکونی در کشور تولید می شد که اکنون این عدد به ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار واحد کم شده است. یکی دیگر از معضلات به دخالت افراد فاقد صلاحیت در بخش ساخت و ساز مربوط می شود که عرصه را برای فعالیت مهندسان تنگ کرده است.
جامعه مهندسان جزو دلسوزترین اقشار جامعه هستند و همیشه به مسئولیت اجتماعی خود درست عمل می کنند. با آنکه دولت در سال های اخیر تلاشهایی برای افزایش رفاه این قشر انجام داده، بنظر می رسد سطح تلاشها به حد مطلوب نبوده و این انتظار از دولت سیزدهم وجود دارد که برنامه های جدی برای رفع دغدغه معیشت این قشر زحمتکش در دستور کار قرار دهد.1400/12/06
20:43:48
5.0 / 5
346
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane