مهر خبر می دهد

ماجرای معافیت غیرقانونی فرزندان خلبانان ۲ شرکت هواپیمایی

ماجرای معافیت غیرقانونی فرزندان خلبانان ۲ شرکت هواپیمایی

به گزارش بیمه خانه ۲۸ خلبان از یک قانون معافیت سربازی سواستفاده کرده و فرزندان خویش را معاف کرده اند؛ اما نکته قابل توجه این است که چرا ستادکل متوجه این تخلف نشده و برای این افراد کارت آخر خدمت صادر کرده است؟


به گزارش بیمه خانه به نقل از مهر، یکی از کاربران فضای مجازی‬ در توئیتی نوشت: «‏در جریان تحقیقات سازمان وظیفه عمومی و اداره نیروی انسانی -سرباز -ستاد کل نیروهای مسلح مشخص شده برای دستکم ۲۸ تن از فرزندان برخی خلبان های ایران ایر و آسمان و حتی یک کارمند، با اسناد ساختگی، کارت های ‎معافیت سربازی صادر گردیده است. بعضی از این خلبان ها دارای گذرنامه های ویژه هستند.» و افکار عمومی در ارتباط با این مورد حساس شده و خواهان شفاف سازی این مسئله شدند. ماجرا چیست؟ ماجرا‬ از‬ این قرار‬ است‬ که‬ ‏این ‬ ۲۸ خلبان به استناد مصوبه سال ۸۰ ستاد کل نیروهای مسلح که به خلبان ها و گروه پرواز که در دوران دفاع مقدس بیشتر از دو هزار ساعت پرواز در مناطق جنگی داشته اند اجازه داده است تا یکی از فرزندان خویش را معاف کنند، استناد کرده و نه تنها کارت معافیت برای فرزندانشان گرفته اند بلکه حداقل هشت تن از فرزندان این خلبانان متخلف، حالا در جایگاه سرخلبان، خلبان و حتی استاد خلبان در ناوگان هوایی کشور مشغول به کار هستند. آیا چنین قانونی برای معافیت داریم؟ سیدحسن شفتی مدیرعامل وقت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با استناد به قوانین پرواز غیرنظامی در شرایط جنگی و حمایت رئیس جمهور وقت توانست از فرماندهی کل نیروهای مسلح، معافیت از خدمت وظیفه سربازی گروه پروازی (کرو) شامل سرخلبانان، خلبانان، سرمهماندار و مهمانداران که در طول جنگ تحمیلی (دفاع مقدس) پرواز عملیاتی انجام داده، مجروحان و جانبازان را جابه جا کرده و یا به مناطق جنگی خدمت رسانده و جان های بسیاری را نجات داده بودند، همتراز خدمتگزاران در جبهه محسوب و یک فرزند پسر (ذکور) آنان از خدمت وظیفه معاف شود. (ابلاغیه شماره ۲۰۱/۱۴/۲۳/م/۴/ ن به تاریخ ۳۰/‏۰۷/‏۱۳۸۰‬ تخلف از کجا شکل گرفت؟ با عنایت به اسنادی که خبرنگار مهر در دسترس دارد، معاونان وقت عملیاتی دو شرکت بزرگ هواپیمایی (هما و آسمان) مرتکب تخلفات محرز شده اند و ۲۸ خلبان با جعل اسناد برای فرزندان خود کارت معافیت از سربازی گرفته اند.

اخیرا و در جریان بررسی های تخصصی مسؤولان سازمان وظیفه عمومی ناجا و بخصوص جانشین رئیس سازمان، معاونت های مشمولین و معافیت ها، ریاست اداره نیروی انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح، تخلف دست کم ۲۸ تن در این خصوص آشکار و محرز شده است.
افکار عمومی خواهان رسیدگی و اطلاع رسانی هستند موضوعی با این درجه از اهمیّت اساسا باید از جانب دستگاههای امنیتی و قضایی ِ کشور جهت شناسایی افرادی که مباشرت و یا معاونت در شکل گیری این انحراف داشته اند، تعقیب و پیگیری شود و با مسؤلان وقت این شرکت هواپیمایی و همینطور فرد یا افرادی که در ستاد کل نیروهای مسلح بدون بررسی های لازم کارت معافیت برای این افراد صادر کرده اند برخورد شود. امیدواریم که دستگاه قضا و ستاد کل نیروهای مسلح به این پرونده ورود کرده و ضمن اطلاع رسانی شفاف و دقیق با متخلفان هم برخوردهای قانونی لازم را انجام دهد چونکه فارغ از هر مساله ای، این افراد حق ملت را ضایع کرده اند و افکار عمومی انتظار پیگیری دارند.

1400/12/03
12:50:13
5.0 / 5
364
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane