در گفت وگو با بیمه خانه عنوان شد؛

جزییات هوشمندسازی پلیس راهور

جزییات هوشمندسازی پلیس راهور

بیمه خانه: رییس پلیس راهنمایی و رانندگی جزئیاتی از هوشمندسازی در راهور را تشریح کرده و خبر از استفاده از دست افزارهای ایرانی، پهپادها و کنترل ترافیک جاده ها بصورت هوشمند داد.


به گزارش بیمه خانه به نقل از مهر، فرمایش های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب، حاوی دو راهبرد اساسی شامل «نشاط و امید به آینده» و «تکیه بر نیروی جوان» است. از طرفی برای رسیدن به پلیس در تراز انقلاب اسلامی به مؤلفه هایی نیازمندیم که یکی از آنها هوشمندسازی است. هوشمندسازی، تامین امنیت، تحکیم نظم و اجرای قانون و عدالت، از مهم ترین ارکان ثبات و سلامت نظام اجتماعی و سیاسی است.فرمانده کل انتظامی: هوشمندسازی در ناجا یک اصل استسردار حسین اشتری فرمانده کل انتظامی قبل تر اظهار داشته بود: نیروی انتظامی باتوجه به تنوع ماموریت و گستردگی وظایف و خدماتی که به مردم ارائه می کند باید به سمت هوشمندسازی و تبدیل شدن به پلیس هوشمند حرکت نماید که به حمدالله این روند در نیروی انتظامی شروع شده و در حال انجام می باشد. وی با اعلان اینکه ناجا از سالهای قبل گام های خوبی را در زمینه هوشمندسازی برداشته است، اظهار داشت: اقدامات نیروی انتظامی در امتداد الکترونیکی شدن و ایجاد سامانه هایی که به اجرای ماموریت هایش کمک نماید انجام شده است.
اشتری با اعلان اینکه ناجا علاوه بر این که جزئی از مجموعه بزرگ نیروهای مسلح است یک سازمان خدماتی هم شمرده می شود، اظهار داشت: باید کاری نماییم که مردم در زندگی روزمره خود خدمت رسانی هوشمند را حس کنند. مردم باید احساس کنند که سرعت ارائه خدمات به آنان بیشتر شده است.۹ هزار دست افزار ایرانی سپهر در اختیار افسران راهور قرار داردسردار سیدکمال هادیانفر در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به هوشمندسازی در ناجا اظهار داشت: بحث هوشمند سازی همچنان در دستور کار پلیس راهور قرار دارد و اتفاقات خوبی هم در بخش های مختلف در همین زمینه افتاده است. بعنوان مثال می توان به دست افزارهای سپهر اشاره نمود. وی اظهار داشت: بیش از ۹ هزار دست افزار سپهر در اختیار افسران راهور قرار دارد که می توانند با کمک از آن اطلاعات کامل مالک خودرو و حتی گواهینامه راننده را رؤیت کنند. رییس پلیس راهور ناجا اظهار داشت: با دست افزارهای سپهر می شود تمامی اطلاعات یک وسیله نقلیه شامل گواهینامه راننده تا معاینه فنی و بیمه نامه را رصد کرد. حتی با این دست افزارها می توان در لحظه مشاهده کرد که یک خودرو سرقتی است یا تحت تعقیب و یا توقیفی. کروکی الکترونیک می تواند اطلاعات بسیار فوق العاده ای از علل و عامل تصادفات، شرایط جوی، شرایط راه ها، ایمنی وسایل و … را به پلیس، خودروسازان، شهرداری و وزارت راه بدهد وی افزود: مبحث دیگر هوشمندسازی در پلیس راهور بحث کروکی الکترونیک است. این نوع کروکی می تواند اطلاعات بسیار فوق العاده ای از علل و عامل تصادفات، شرایط جوی، شرایط راه ها، ایمنی وسایل و … را به پلیس، خودروسازان، شهرداری و وزارت راه بدهد. سردار هادیانفر اضافه کرد: در حوزه استفاده از پهپادها هم با وزیر سابق راه گفتگوهایی داشتیم و قرار بود ضمن توسعه دوربین های ثابت در جاده ها، توسعه دوربین های پورتال و پهپادها هم مد نظر قرار گیرد. رییس پلیس راهور ناجا اظهار داشت: توسعه دوربین های پورتال از آن جهت اهمیت دارد چونکه افسران می توانند سرعت ها را در جاده ها کنترل کنند.استفاده از پهپادها در جاده های خراسان رضویسردار هادیانفر با اشاره به این که از پهپادها به جهت کنترل هوایی وضعیت جاده ها استفاده می شود بیان کرد: زمان پایداری پهپادها در آسمان ۹ ساعت است. جغرافیای آنها مانند دوربین محدود به یک قسمت نیست و می تواند محور اصلی و فرعی و حتی محورهای روستایی را رصد کند. وی اشاره کرد: در محور خراسان رضوی در زمانی که پیک سفر زیاد می شود پلیس راه برای مدیریت راه ها از پهپاد استفاده می نماید. همین طور در روزهای اربعین هم برای مدیریت راه ها از پهپادها کمک می گیریم.
رئیس پلیس راهور ناجا اضافه کرد: اما نکته بسیار مهم این است که پهپادها گرانقیمت و پرهزینه هستند که در همین راستا طرحی به وزارت راه ارایه داده ایم تا بتوانیم پهپادهای ارزان که به دوربین های ثبت تخلف مجهز هستند تهیه نماییم. وی با اشاره به این که از هوشمندسازی می توان در تحلیل تصادفات هم بهره برد اظهار داشت: یکی از بحث های هوشمندسازی، اطلاعاتی است که می توان از تصادفات خارج کرد. مرکز تحلیل پلیس راهور با کمک هوشمندسازی، تصادفات ۱۱ سال اخیر را تجزیه و تحلیل کرده و اطلاعات جالبی را استخراج کرده است. سردار هادیانفر اظهار داشت: بعنوان مثال یک زمانی ما اعلام کردیم خودروی پراید کشنده ترین وسیله نقلیه است چونکه به طور متوسط در تصادفات ۳.۸ افرادی که خودرو آنها پراید بوده یا مجروح شده اند و یا جان خودرا از دست داده اند. وی اظهار داشت: اگر کروکی الکترونیکی کشوری شود می توانیم اطلاعات کاربردی از آن استخراج نماییم تا هزینه تصادفات هم برای دولت و هم برای مردم کاهش پیدا کند.


منبع:

1400/11/27
19:45:03
5.0 / 5
381
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane