فضای اجتماعی امروز پذیرای اجازه دادن به ساخت و ساز در باغات نیست

فضای اجتماعی امروز پذیرای اجازه دادن به ساخت و ساز در باغات نیست

به گزارش بیمه خانه عضو سابق شورای شهر تهران با اشاره به برگزاری جلسات هم اندیشی در شورای شهر جهت بررسی وضعیت باغات، اظهار داشت: فضای اجتماعی امروز پذیرای اجازه دادن به ساخت و ساز در باغات نیست.


علی اعطا در گفت و گو با ایسنا، درباب وضعیت باغات پایتخت، اظهار داشت: تردیدی نیست در این که در بحث حفاظت از باغات دغدغه مشترکی وجود دارد و البته برای دنبال کردن این دغدغه راهکار ها و راهکارهای متفاوتی مطرح بوده است.
وی با اشاره به اینکه در ۴ دهه اخیر ۳ دوره متفاوت به لحاظ نحوه مواجهه با باغات تهران را پشت سر گذاشتیم، اضافه کرد: اگر بخواهیم این ۳ دوره را توضیح دهیم باید اظهار داشت که دوره اول از شروع انقلاب تا سالهای ۸۲ و ۸۳ بوده است؛ تا این مقطع قانونگذار یا مقرره گذار حق و امتیازی را برای امکان راه اندازی ساختمان در باغ به شکلی که مالک از راه اندازی آن انتفاع اقتصادی ببرد قائل نبوده است.
اعطا با اعلان اینکه دوره دوم یک دوره ۱۳ ساله از سال ۸۳ تا ۹۶ است، اظهار داشت: در سال ۸۳ در شورای دوم با استدلالی که البته در خیرخواهانه بودن آنها تردیدی نیست، گفته شد که این امکان داده شود در سطح اشغال کمتر و ارتفاع بیشتر، ساخت و ساز صورت گیرد و مابقی باغ حفظ شود. وقتی این دوره را ارزیابی می نماییم با انبوه پروانه های ساختمانی مواجه می شویم که بر طبق این مصوبه، برج باغ شکل گرفت و باغی باقی نماند. این مصوبه لایحه شهردار وقت محمود احمدی نژاد به شورای دوم بود که هرچند ترکیب برج باغ در آن نبود، اما به این عنوان شناخته شد و عملا این ترکیب یعنی برج باغ، تدریجا وارد ادبیات مدیریت شهری شد و ماندگار شد.
عضو شورای شهر تهران با اعلان اینکه از سال ۸۳ تا ۹۶ امتیاز ویژه ای به مالکین باغات تعلق گرفت که از باغ، در چرخه اقتصادی مبتنی بر ساخت و ساز انتفاع اقتصادی ببرند. موضوعی که تا قبل از آن سابقه نداشت.
وی با اشاره به اینکه من دوره اول و دوم مواجهه با باغات را دوره افراط و تفریط می دانم، اظهار داشت: در دوره اول گاهی می دیدیم فارغ از میزان مساحت باغ، بطورمثال می توان یک بنای ۱۵۰ متر مربعی در آن ساخت؛ دیگر فرق نمی کرد این باغ ۱۰۰۰ متر یا ۵۰۰۰ یا ۱۰ هزار متر مربع باشد؛ در دوره دوم به شکلی برخورد شد که دیگر مفهوم باغ معنا نداشت و به لحاظ تراکم و متراژ ساخت همچون یک زمین عادی با آن برخورد شد و حتی ۲۰ درصد تراکم مازاد هم به آن تعلق گرفت.
اعطا با اعلان اینکه در شورای پنجم مصوبه خانه- باغ را داشتیم، افزود: مبنای مصوبه ها که به خانه - باغ معروف شد این است که باغ باید از چرخه اقتصاد ساخت و ساز بیرون رود و انتفاع اقتصادی مالک و ذینفع نه بوسیله سود ناشی از ساخت و ساز بلکه بواسطه مجموعه کارهای مجاز به استقرار در باغ باشد.

عضو کمیسیون شهرسازی سابق شورای شهرتهران افزود: برخی دوستان اشکال می گیرند این میزان انتفاع اقتصادی با نفع حاصل از ساخت و ساز قابل مقایسه نیست که باید گفت بله درست است اما باید به ۲ نکته اشاره کرد؛ اول این که آیا مگر تا قبل از سال ۸۳ و مصوبه شورای شهر دوم، ساخت و ساز در باغ یک حق بوده است؟ آیا چنین حقی وجود داشته و شورای پنجم آنرا ضایع کرده است و الان مقرر است حق الناس جبران شود؟ توجه کنید چنین حقی تا قبل از آن سال مطرح نبوده و در سال ۸۳ عملا نه یک حق، بلکه یک امتیاز ویژه بود که به مالکین باغ ها تعلق گرفته است.

وی افزود: نکته دوم این که ما مگر با آثار ثبتی در لیست میراث فرهنگی چگونه برخورد می کنیم؟ آیا می گوییم چون بنا ثبت شده و مالک امکان انتفاع اقتصادی از ساخت و ساز ندارد باید قوانین را به شکلی تغییر بدهیم که مالک بتواند آنجا ساخت و ساز کند و انتفاع مادی ببرد؟ یا این که اجازه استقرار مجموعه متنوعی از کاربری های متناسب با بنای تاریخی را می دهیم تا یک نوع اقتصاد مبتنی بر فعالیت شکل بگیرد؟
سخنگوی شورای شهر پنجم تهران با اشاره به اینکه "انتقال حق توسعه" یک ایده میانه است و می توان آنرا دنبال کرد، اظهار داشت: اما می خواهم بگویم که ساخت و ساز در باغ یک حق نیست؛ بلکه یک امتیاز ویژه است. اساسا "انتقال حق توسعه" برای یک امتیاز ویژه معنا ندارد، چونکه این مساله اساسا از ابتدا یک حق نبوده که حالا بحث انتقال این حق از مبدایی به نام باغ به یک نقطه دیگر مطرح شود، با این وجود می توان انتقال حق توسعه را بعنوان یک راهکار میانه پذیرفت و دنبال کرد.
اعطا با تاکید بر لزوم اصلاح بخشنامه تشخیص باغات اظهار داشت: مشکل اینجا است که در ارتباط با باغات مفهوم عرفی با مفهوم حقوقی گاهی در تقابل با یکدیگر هستند و باید بخشنامه تشخیص باغات اصلاح گردد و با عمل بر طبق بخشنامه فعلی، به برخی ظلم می شود و در تشخیص نوعیت زمین ناعادلانه عمل می شود.
اعطا اظهار داشت: فضای اجتماعی امروز پذیرای اجازه دادن به ساخت و ساز در باغات نیست و مجموعه ای از سمن ها، تشکل ها، رسانه ها، فضای مجازی و شخصیت های شناخته شده این مساله را با جدیت دنبال می کنند و در مقابل صدور اجازه ساخت و ساز در باغ ها حق اظهار نظر خواهند داشت.
منبع:

1400/10/16
12:00:16
5.0 / 5
501
تگهای خبر: فضای مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
بیمه خانه Bime khane