پیام وزیر كشور به مناسبت روز ملی ایمنی در برابر زلزله؛

مسئله مبتلابه فعلی کشور شرایط خشکسالی، تنش آبی و پدیده فرونشست است

مسئله مبتلابه فعلی کشور شرایط خشکسالی، تنش آبی و پدیده فرونشست است

به گزارش بیمه خانه وزیر کشور و نایب رییس شورای عالی مدیریت بحران کشور در پیامی به مناسبت روز ملی ایمنی در مقابل زلزله اظهار داشت: مسئله مبتلابه فعلی کشور شرایط خشکسالی، تنش آبی و پدیده فرونشست است.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا- طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، در متن پیام دکتر وحیدی وزیر کشور به مناسبت روز ملی ایمنی در مقابل زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی آمده است:

"پنجم دی در تقویم رسمی جمهوری اسلامی، بعنوان "روز ملی ایمنی در مقابل زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی" نامگذاری شده است. شعار امسال "همکاری همه جانبه دستگاههای اجرائی ملی و محلی با مردم برای کاهش ریسک بلایا" می باشد.

سازمان مدیریت بحران کشور که با هدف ارتقای توانمندی جامعه در امور پیش بینی و پیشگیری، کاهش خطر و لطمه پذیری، پاسخ موثر در مقابل مخاطرات طبیعی، حوادث و بحران ها فعالیت می کند، با درک اهمیت نقش مردم در کاهش خطر حوادث، دستورالعمل مشارکت نهادهای مردمی در مدیریت بحران را با همکاری و همفکری نمایندگان سمن ها و موسسات علمی تخصصی ذیربط تدوین نموده است.

در کنار حوادث طبیعی گوناگون که همه ساله در جای جای کشور رخ می دهد، مسئله مبتلابه فعلی کشور شرایط خشکسالی، تنش آبی و پدیده فرونشست می باشد. افزایش بیش از پیش بهره برداری از آب های زیرزمینی، می تواند به نشست و یا فروریزش سطح زمین منجر شود که متاسفانه سرشتی بازگشت ناپذیر دارند و به سختی می توان آنها را کند و مهار نمود که اصلاح روش های مدیریت منابع آب و تغییر روش های آبیاری را نیاز دارد.

سازگاری و همزیستی کلیدی ترین مفهوم در برخورد با شرایط کم آبی است. یعنی باید شرایط اقلیمی ایران را مبنای هرگونه راهبرد، برنامه و اقدام در بهره برداری از منابع آب قرار داد. کاهش باران و تاثیر آن بر کاهش ذخیره آبی، ایران را در وضعیت تنش آبی قرار داده است؛ بدین سبب سازگاری با کم آبی یک ضرورت است.

طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، در بخش دیگری از این پیام امده است: اینجانب با گرامی داشت یاد و خاطره درگذشتگان حادثه زلزله بم برخود لازم می دانم از زحمات همه همکاران عضو ستادهای پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران در سطوح ملی، استانها و شهرستان ها و همیاری های مردم عزیز و شریف ایران سپاسگزاری نموده و امید دارم در سایه تلاش و همدلی در ساختن کشوری ایمن بیش از پیش موفق باشیم."

منبع:

1400/10/05
20:47:09
5.0 / 5
665
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
بیمه خانه Bime khane