گزارش بیمه خانه؛

سربازان فراموش شدگان بودجه1401

سربازان فراموش شدگان بودجه1401

لایحه بودجه ۱۴۰۱ در روز ۲۵ آذرماه از جانب رئیس جمهور تحویل مجلس شورای اسلامی شد، اما در این لایحه هم مانند سالهای گذشته سربازان فراموش شده و ردیف بودجه اختصاصی برایشان تعریف نشده است.خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ حقوق سربازی از آن مسائلی است که سال ها است در مورد آن بحث های زیادی در جریان بوده است و طی سالهای اخیر سعی شده به حد قابل قبولی برسد. حقوق سربازان در سال ۱۴۰۰ افزایش قابل توجهی داشته و نسبت به گذشته تغییرات محسوسی داشته است.
اگرچه هنوز تا شرایط ایده آل فاصله بسیاری داریم، اما تغییرات مثبت برای خیلی از داوطلبان امیدوارکننده بوده است. لایحه بودجه ۱۴۰۱ در ۲۵ آذرماه از جانب رئیس جمهور تحویل مجلس شورای اسلامی شد، اما در این لایحه هم مانند سالهای قبل سربازان فراموش شده و ردیف بودجه اختصاصی نداشتند.
در واقع میتوان گفت سربازان فراموش شدگان این بودجه بودند چونکه نه تنها ردیف اختصاصی به آنها تعلق داده نشده است بلکه مبلغی هم که برای امر مهارت آموزی در بودجه در نظر گرفته شده است در مقایسه با سال قبل و اضافه شدن تعداد سربازان رقم قابل توجهی نیست.
دلسوزان سربازان تا بودجه ۱۴۰۱ قطعی نشده است به کمک بیایند
سردار موسی کمالی مشاور عالی فرمانده قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به جزئیات لایحه ۱۴۰۱ و بحث سربازی و مهارت آموزی اظهار داشت: سال قبل مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان برای امر مهارت آموزی سربازان در بودجه پیشبینی شده بود که این مبلغ فقط برای تجهیز کردن کارگاه ها و مسائل این چنینی بود.
وی اضافه کرد: همینطور مبلغ ۲ هزار میلیارد هم برای بحث اشتغال سربازان اختصاص داده شده بود.
مشاور عالی فرمانده قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح اظهار داشت: سال جاری حدود ۶۴ هزار میلیارد تومان برای بحث مهارت آموزی در بودجه نظر گرفته شده است که این رقم صرفا به قرارگاه مهارت آموزی تعلق ندارد و بین کارگاه های ارتش، سپاه، فرماندهی کل انتظامی، وزارت دفاع و… تقسیم می شود.

کمالی بیان نمود: پارسال این بودجه ۱۰۰ میلیارد تومان بوده است که کمتر از ۵۰ درصد آن محقق شد، انتظار این است که سال جاری بیشتر از ۵۰۰ میلیارد تومان اختصاص پیدا کند تا کارگاه های سربازی تجهیز شود، همینطور برای اشتغال حداقل ۱۰۰ هزار سرباز به جای ۲ هزار میلیارد ۱۰ هزار میلیارد باید اختصاص پیدا کند تا به توان به هرکدام ۱۰۰ ملیون تومان وام داد.
وی افزود: افرادی که دلشان برای سربازان می سوزد هم اکنون که هنوز لایحه بودجه قطعی نشده است باید پای کار بیایند و کمک کنند تا عدد و رقم قابل توجهی را هم برای حقوق و هم امر مهارت آموزی سربازان اختصاص داده شود.
حداقل و حداکثر حقوق سربازان چقدر است؟
طبق قانون حقوق سربازان باید حداقل ۶۰ درصد و حداکثر ۹۰ درصد حداقل حقوق پایوران رسمی باشد که این بازه طبق درجه به سربازان تعلق می گیرد. امیر غلامرضا رحیمی پور رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح، سال ۹۹ در گفت و گویی با این خبرگزاری در مورد آخرین افزایش های حقوق سربازان اظهار داشت: حقوق و فوق العاده کارکنان وظیفه شاغل در مناطق امنیتی به صورت میانگین به مبلغ ۴۱۷ هزار تومان معادل ۴۴ درصد، کارکنان وظیفه شاغل در مناطق محروم و بد آب و هوا به مبلغ ۱۴۰ هزار تومان معادل ۲۲ درصد و کارکنان وظیفه شاغل در مناطق عادی به صورت میانگین به مبلغ ۹۷ هزار تومان معادل ۲۴ درصد افزایش پیدا کرد.
به گفته وی، همینطور حقوق و فوق العاده کارکنان وظیفه نخبه شاغل در نیروهای مسلح به مبلغ ۶۱۵ هزار تومان معادل ۵۰ درصد و کارکنان وظیفه درحال آموزش در مراکز آموزشی نیروهای مسلح به مبلغ ۱۸۰ هزار تومان معادل ۶۶ درصد افزایش پیدا کرد.

امیر رحیمی پور اظهار داشت: همینطور در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کشور با مساعدت نمایندگان مجلس شورای اسلامی بخصوص اعضای کمیته تلفیق اقدامات مناسبی جهت افزایش حقوق و بهبود وضعیت خوراک، پوشاک و نگهداشت کارکنان وظیفه انجام شده است.
وعده های افزایش حقوق سربازان محقق شد؟
در حال حاضر حقوق کارکنان نیروهای وظیفه ۷۵ درصد از قانون را شامل می شود، یعنی تنها ۷۵ درصد از عدد اصلی که هر سرباز باید بعنوان حقوق دریافت کند هم اکنون حقوق می گیرد. در واقع با در نظر گرفتن عدد و رقم هایی که سربازان در سال ۱۴۰۰ حقوق دریافت می کنند باید بگوییم که ۲۵ درصد از قانون عقب هستیم؛ که البته این رقم در سال ۱۴۰۱ با در نظر گرفتن ۱۰ درصد افزایش حقوق ها به ۳۵ درصد می رسد.
در حال حاضر تنها سربازان متأهل هستند که مطابق قانون حقوق کامل دریافت می کنند و باقی سربازان همان ۷۵ درصد از عددی که قانون بعنوان حقوق تعیین کرده است را می گیرند، البته باز هم در عدد و رقم حق تأهل و حق فرزند و… جای بحث و چون و چرا هست.
امسال هم مانند سالهای قبل برای حقوق و مزایای سربازان که شامل هزینه سفر، فوق العاده، حق مأموریت، بدی آب و هوا و… است ردیف اختصاصی در نظر گرفته نشده است و فقط یک مبلغ بعنوان بودجه ستاد کل نیروهای مسلح و حقوق کارکنان در نظر گرفته شده است.

در سال قبل که ستاد کل نیروهای مسلح توانست تا ۳ برابر حقوق سربازان را افزایش دهد با مساعدت نمایندگان مجلس شورای اسلامی بخصوص اعضای کمیته تلفیق این اقدامات انجام شد تا در جهت افزایش حقوق و بهبود وضعیت خوراک، پوشاک و نگهداشت کارکنان وظیفه رقم قابل توجهی به کارکنان وظیفه پرداخت گردد.
امید بود که سال جاری برای حقوق و مزایای سربازان بودجه اختصاصی تعیین می شد تا در مواقعی که بعضی از افراد کلیدواژه های «سربازی اجباری» و «سربازی اختیاری» را ترند می کنند، دولت با خوشایند سازی سربازی که هم در ارتباط با اضافه شدن حقوق سربازان و هم در ارتباط با امر مهارت آموزی و تخصصی شدن سربازی است، جوانان را ترغیب به سربازی کند.
اکنون بسیاری از مواردی که باید سربازان در کنار حقوق، از یگان خود دریافت نمایند مانند پاداش آخر خدمت به علت نبود بودجه کافی و مناسب پرداخت نمی گردد و برخلاف ۳ برابر شدن حقوق سربازان پارسال هنوز هم سربازان از پرداختی هایی که بعنوان حقوق دریافت می کنند ناراضی هستند.
در سال قبل با بررسی بودجه ستاد کل نیروهای مسلح دریافتیم که حدود ۶ تا ۷ هزار میلیارد تومان برای بودجه سربازان کنار گذاشته شده است که سال جاری باید حداقل ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به سربازان اختصاص داده شود تا افزایش حقوق های سال آینده این عدد به ۱۲ تا ۱۳ هزار میلیارد تومان برسد تا بشود تنها حقوق سربازان را به صورت کامل پرداخت کرد.
امسال باید حداقل ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به سربازان اختصاص داده شود تا افزایش حقوق های سال آینده این عدد به ۱۲ تا ۱۳ هزار میلیارد تومان برسد تا بشود تنها حقوق سربازان را به صورت کامل پرداخت کرد در ناچیز بودن میزان حقوق فعلی سربازان جای هیچ شک و شبهه ای نیست. حتی اگر روزی بودجه لازم برای اجرای ماده ۴۹ قانون خدمت وظیفه عمومی هم تأمین شود و مستمری سربازان به ۶۰ تا ۹۰ درصد حداقل حقوق قانون کار برسد، بازهم این حقوق بسیار کمتر از عرف درآمد جوانان در بیرون از محیط سربازی خواهد بود.
ماده ۴۹ قانون خدمت وظیفه عمومی می گوید که حقوق سربازان باید حداقل ۶۰ در صد و حداکثر ۹۰ درصد حداقل حقوق پایوران رسمی باشد که این بازه طبق درجه به سربازان تعلق می گیرد.
این نکته ای است که همواره مخالفان سربازی الزامی روی آن دست می گذارند و از نیروهای مسلح می خواهند یا خدمت وظیفه عمومی را اختیاری کنند و به سربازان داوطلب حقوق کافی اختصاص دهند یا برای تأمین نیروی انسانی مورد نیاز خود به جای به کارگیری سربازان وظیفه، نیروهای حرفه ای بیشتری را استخدام کنند.


منبع:

1400/09/28
12:23:19
5.0 / 5
423
تگهای خبر: آموزش , انتظامی , فرماندهی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane