خاک تهران سالانه تا ۱۷ تن فرسوده می شود

خاک تهران سالانه تا ۱۷ تن فرسوده می شود

به گزارش بیمه خانه در سالهای اخیر تغییرات اقلیمی و پدیده هایی مانند سیل و خشکسالی سبب شده اند تا فرسایش خاک در کشور با شدت و سرعت بیشتری مشاهده شود. معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان تهران ضمن اشاره به چالش فرسایش از نابودی حداقل ۱۲ تن در هکتار خاک در سال به دلیل فرسایش می گوید.محمد فرامرز در گفت و گو با ایسنا با تکیه بر مساله فرسایش خاک بعنوان یکی از جدی ترین مشکلات کشور تصریح کرد: فرسایش خاک، چالشی جدی است که در تمام نقاط کشور دیده می شود. استان تهران هم از این قاعده مستثنی نیست و فرسایش خاک در این استان به سرعت درحال رخ دادن است.

وی با اشاره گستره وقوع این پدیده در استان تهران اظهار داشت: فرسایش خاک در همه استانهای کشور همچون استان تهران دیده می شود. فرسایش خاک در تهران با عنایت به نوع خاک و شرایط جغرافیایی هر منطقه از آن متفاوت می باشد. فرسایش خاک، ناشی از عوامل گوناگونی است. با تغییر متغیرهای در ارتباط با خاک، میزان فرسایش هم تغییر می کند. میانگین فرسایش در کل کشور که استان تهران هم شامل آن می شود، ۱۲ تا ۱۷ تن در هکتار در سال است.

فرامرز ضمن اشاره به خصوصیت های خاک حاصلخیز و تعاریف آن افزود: تولید خاک، نیازمند دوره طولانی مدتی است. چند ۱۰۰ سال زمان نیاز است تا هر سانتی متر از خاک تشکیل گردد. وقتی صحبت از خاک می شود، خاکی مورد نظر است که در کشاورزی و تولید محصول دخالت دارد. بنابراین هر خاکی بعنوان خاک حاصلخیز شناخته نمی گردد. بخش بسیار اندکی از لایه سطحی خاک که قابلیت کاشت محصول و کشاورزی دارد، بعنوان خاک حاصلخیز شناخته می شود و ارزش بالایی دارد. مواد مغذی خاک هم در لایه های سطحی خاک وجود دارند که سبب حاصلخیزی خاک می شوند.

وی با تکیه بر چالش های بلندمتی که فرسایش خاک برای کشور ایجاد می کند، اظهار داشت: صدمه ای که به خاک حاصلخیز وارد می شود و از بین بردن این منبع پرارزش که در طول میلیونها سال پدید آمده است، سبب بروز مشکلاتی می شود که تأثیر آنها در کشاورزی، تولید و... طی سالهای آینده حس خواهد شد. بنابراین اهمیت محافظت از خاک، به اندازه حفظ آب است و نباید مغفول واقع شود. باید خاکی که هم اکنون در اختیار داریم را با اتخاذ سیاست های مدیریتی صحیح حفظ نماییم. در غیر این صورت جایگزینی آن غیر ممکن خواهد بود.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان تهران ضمن تاکید بر فرسایش خاک در همه نقاط تهران افزود: با عنایت به حوزه های آبخیز در استان تهران و خصوصیت های زمین شناسی بخصوص هر حوزه، میزان فرسایش خاک در این منطقه از جنوب تا شمال آن متفاوت می باشد البته خاک همه نقاط تهران درحال فرسوده شدن است اما مقدار آن متغیر است. در مناطقی که شیب زمین زیادتر است و تخریب هم بیشتر انجام می شود، فرسایش خاک بیشتر است.

فرامرز ضمن اشاره به اقدامات لازم برای مقابله با فرسایش خاک در کشور و استان تهران اظهار داشت: مساله اصلی این است که ما در همه نقاط کشور با مشکل فرسایش خاک مواجه هستیم و لازم است اقدامات متناسب با خصوصیت های جغرافیایی هر منطقه صورت گیرد. بخشی از اقدامات در ارتباط با سیاست های سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری، در حوزه های مرتع، بیابان، جنگل و آبخیزداری اجرا می شود. هدف همه واحدهایی که در این عرصه ها فعالیت می نمایند، حفاظت از خاک است.

وی اتخاذ سیاست هایی در جهت کنترل آب های سطحی را برای پیشگیری از فرسایش خاک ضروری خواند و افزود: چک بندها، گابیون ها و بندهای خاکی در جهت مدیریت آب های روان و سطحی ساخته شده اند. این اقدامات برای کاهش صدمه سیل و روان آب به بافت خاک است که کاهش فرسایش خاک را به دنبال دارد. از آغاز شروع طرح های مطالعه و اجرای آبخیزداری، این پروژه ها در اقصی نقاط کشور همچون استان تهران شروع شدند. علیرغم این که اعتبارات در ارتباط با اجرای این طرح ها اندک بود اما سعی کردیم که به هر صورت پروژه ها انجام شوند.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان تهران ضمن اشاره به رشد چشم گیر پروژه های آبخیزداری در چهارسال اخیر اظهار داشت: از سال ۹۷ که اهمیت مبحث آبخیزداری و پیشگیری از فرسایش خاک بیشتر و به شکل جدی عنوان شد، اعتباراتی بیشتری هم به این طرح اختصاص یافت و رشد قابل ملاحظه ای در اجرای این پروژه ها مشاهده شد. خوشبختانه به موازات این اتفاق و معطوف شدن توجهات به این موضوع، مطالبه گری مردم و مسؤلان همچون نمایندگان مجلس هم برای اجرای سیاست های آبخیزداری افزایش یافت. این مطالبه گری سبب گشته است تا عملیات آبخیزداری و آبخوان داری به شکل مناسب در کشور جا بیفتد.

فرامرز در انتها بر ضرورت افزایش آگاهی عمومی برای محافظت از خاک تصریح کرد و اظهار داشت: امیدواریم توجه به مشکل فرسایش خاک و اجرای راهکارهای پیشگیری از آن، بیشتر از پیش میان مردم و مسؤلان دیده شود و با شدت فعلی تخصیص اعتبارات و مطالبه گری، به نقطه ای برسیم که مشکل فرسایش را کنترل نماییم. رسانه ها هم باید با ایجاد حس مطالبه گری میان مردم، این مورد را تبدیل به دغدغه مردم و مسؤلان کنند و این کار سبب کاهش میزان سیل، روان آب و در نتیجه فرسایش خاک در سالهای آینده خواهد شد.

منبع:

1400/09/19
21:31:00
5.0 / 5
414
تگهای خبر: اعتبار , سازمان , محصول , منابع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane