آلودگی هوای تهران، یک ابرچالش زیست محیطی

آلودگی هوای تهران، یک ابرچالش زیست محیطی

به گزارش بیمه خانه سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران اظهار داشت: آلودگی هوای شهر تهران یک ابر چالش زیست محیطی و حل این مشکل نیازمند کار بین بخشی است و فقط محیط زیست در این حوزه مسئولیت ندارد.علی روشنی در گفت و گو با ایسنا افزود: بیشتر از ۲۰ دستگاه برپایه قانون هوای پاک وظایفی بر عهده دارند و همه دستگاههای مکلف باید در جهت انجام وظایفشان تلاش کنند البته ایجاد هماهنگی بین همه دستگاه ها در سطح ملی باید اتفاق بیفتد تا این ابر چالش زیست محیطی حل شود. در واقع هرچه قدر هماهنگی بیشتر باشد، احتمال کاهش آلودگی هوا افزایش می یابد.

وی با اشاره به اینکه مشکل آلودگی هوا یک شبه حل نمی گردد، اظهارکرد: بعضی از راهکارهای کاهش آلودگی هوا در بلندمدت به حل این مشکل کمک می نماید مانند ارتقای کیفیت سوخت و بهره گیری از خودروی های هیبریدی.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران در پاسخ به این پرسش ایسنا که کدام دستگاه تابحال در استان تهران در زمینه اجرای قانون هوای پاک همکاری لازم را نکرده است، اظهار داشت: نمی توان در این حوزه اظهارنظر قطعی کرد. در کل از همه دستگاههای متولی می خواهیم که پای کار بیایند.

وی به ذکر مثالی پرداخت و اظهارکرد: از واحدهایی مانند نیروگاه های حرارتی خواستیم که مصرف سوخت مازوت را متوقف کنند. این واحدها هم اکنون از گاز طبیعی استفاده می نماید.

روشنی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه یکی ازوظایف محیط زیست گشت و پایش است، اظهار داشت: ما حدود ۱۴ تا ۱۵ اکیپ گشت زنی داریم که شبانه روز از تمام واحدهای صنعتی بازدید می کنند. از اول آبان تعداد پایش های زیست محیطی را افزایش داده و طی این مدت خیلی از واحدهای آلاینده را کنترل کرده و به آنها اخطار داده ایم.

وی ضمن اشاره به این که حدود ۸۰ درصد آلودگی هوای تهران ناشی از منابع متحرک است، اظهارکرد: یکی از وظایف ما نظارت بر مراکز معاینه فنی است و این کار را انجام داده ایم.

معاون مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران درباره این مورد که به نظر می آید محیط زیست وظایف نظارتی خویش را در زمینه قانون هوای پاک به درستی انجام نمی دهد، اظهار داشت: بر مبنای قانون هوای پاک سازمان محیط زیست تا حدی می تواند کار نظارتی انجام دهد. کارگروه هایی در سطح اداره کل محیط زیست و استان تهران داریم حتی نیروهای گارد محیط زیست را وارد این مقوله کرده ایم؛ نیروهایی که باید از عرصه های طبیعی حفاظت کنند، هم اکنون در زمینه کنترل آلودگی بخش صنعت فعال می باشند.

وی افزود: آنان به همراه کارشناسان محیط زیست کار نظارت بر واحدهای صنعتی را انجام می دهند. در واقع۸۰ درصد انرژی خویش را صرف کاهش آلودگی هوای شهر تهران می نماییم.

روشنی در انتها درباره احتمال استفاده از گازوئیل پرگوگرد در ماه های آتی تاکیدکرد: بر مبنای رویکرد سازمان محیط زیست هیچ نیروگاهی نباید از مازوت و گازوئیل پرگوگرد استفاده نماید و محیط زیست با واحدهای متخلف برخورد خواهد نمود.

منبع:

1400/09/07
14:32:26
5.0 / 5
474
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بیمه خانه Bime khane