هیچ ساکنی ازدست سارقان هرندی در امان نیست

هیچ ساکنی ازدست سارقان هرندی در امان نیست

بیمه خانه: عضو کمیسیون بودجه شورای شهر تهران از افزایش گسترده حضور مهاجران در محله و فرار ساکنان قدیمی از محله « هرندی» آگاهی داد.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، ناصر امانی در نطق قبل از دستور خود در جلسه امروز شورای شهر تهران با اشاره به معضلات محله هرندی اظهار داشت: چند سالی است نامش سر زبان ها است، ظاهرا از گمنامی و فراموشی خارج شده است و مسائل و مشکلاتش به سمع و نظر مسئولین کشور هم رسیده است. بارها شورای چهارم و پنجم و شهرداران تهران از سال ۹۲ تا کنون و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سایر مقامات از این محله بازدید کردند و اظهار تاسف کردند و تحت تاثیر قرار گرفتند. قول هایی دادند، ستادها و قرارگاه هایی هم تشکیل شده و اقداماتی نیز به عمل آمده است.

او افزود: آن گونه که معتمدین محله و فعالین اجتماعی مستقل می گویند هم اکنون حدود ۱۸۰ NGOدر محله فعال است تا این محله را از این وضعیتی که طی چند دهه گذشته به آن مبتلا شده است، نجات دهند؛ اما آنچه بنده بعنوان نماینده مردم از نزدیک دیدم و از زبان ساکنان و معتمدان مردم شنیدم قابل باور نیست. در مرکز شهر تهران یک محله اصیل، مذهبی و انقلابی که شهدای بزرگواری همچون شهید هرندی، حاج طیب، رضایی و علمای بزرگی چون رجبعلی نکوگویان و ده ها شخصیت باارزش دیگر در آن متولد شده و زندگی کرده اند و هنوز میراث مادی و معنوی آنان در کوچه ها و معابر آن نقش بسته است، به سرنوشتی گرفتار شده که هر کس در توانش بوده آنجا را ترک کرده است و هر کس که باقی مانده نمی توانسته است و فرصتی نداشته تا خودرا نجات دهد.

این عضو شورای شهر تهران افزود: ۶۰ درصد ساکنان را مهاجران غیر ایرانی تشکیل می دهد که بگفته مردم در سه ماهه اخیر تعدادشان به شکل قابل توجهی بالا رفته و مستقیم از شهرهای کشور همسایه مثل کابل، هرات و قندهار با در دست داشتن آدرس محله و کوچه محلات هرندی به آنجا می آیند. بر خلاف محلات محروم سابق، مردم در اینجا دغدغه بافت فرسوده و ساخت و ساز بدون مجوز که البته در حال انجام می باشد و فضای سبز و زمین چمن و کتابخانه و مرکز درمانی و بهداشتی و کلا سرانه های هفتگانه شهری را که البته نیاز دارند، نداشتند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران اظهار داشت: آنچه در نخستین برخورد درخواست آنان است امنیت است که زیرساخت و بستر اصلی همه کارهای توسعه ای در همه دنیا است. توزیع کنندگان مواد مخدر، سارقان و معتادان همه محله را احاطه کرده است. در هر خانه ای را که زدم و وارد هر مغازه یا کارگاهی شدم و از هر رهگذری پرسیدم یک جمله تکراری شنیدم؛ دیشب از منزل، مغازه و کارگاهم سرقت شده است.

امانی افزود: در محله ای که ۲۴ هزار نفر جمعیت دارد، روزانه ۸۰۰۰ معتاد تردد می کند. در خیابان، کوچه ها، خانه های مخروبه و متروکه زمینهای بی دفاع و رها شده، معتادان به آسانی و انبوه درحال استعمال مواد مخدر هستند. در دوره ای که طرح انضباط اجتماعی اجرا می شد پلاک های آنجا به دسته های قرمز، نارنجی، زرد و سفید تقسیم شده بود که قرمز باید کامل تخریب می شد. بگفته اهالی بیش از ۵۰۰ قطعه زمین که باقی مانده تخریب خانه های پلاک قرمز است و قسمتی از آنها توسط شهرداری تملک شده، رها شده اند.
این عضو شورا اظهار داشت: کاروان سرای بزرگی به نام شیشه بران در مرکز محله که توسط شهرداری تملک گردیده همچنان با درهای بسته رها شده و از آنچه در درون محوطه و غرفه های تخریب شده آن می گذرد چیزی نمی گویم. مردم با ذکر نام مالک و شماره پلاک، آدرس خانه هایی که توزیع مواد مخدر می کنند را به شما می دهند اما می گویند با شما نمی آییم، جرأت نمی نماییم، تهدید می کنند، حمله می کنند و قمه می کشند. می گویند بارها معتادان را جمع کردند و بردند اما یکی دو روز بعد بازگشتند. به شدت از عملکرد و تبعات گرمخانه محله ناراحت و عصبانی هستند و با کلماتی غیر قابل بیان از آن یاد می کنند. همه خانه هایی که پلمب شده بودند باردیگر باز شده اند و فعالیت خودرا مغرورانه از سر گرفته اند.

امانی با اعلان اینکه خانه های مجردی کارشان سکه است و بدون هیچ مانعی به کار خود ادامه می دهند، اظهار داشت: تعدادی از مراکزی که بعنوان محل فروش ضایعات هستند نه با پول بلکه ضایعه را با مواد مخدر مبادله می کنند. وقتی پدیده های اجتماعی را ریشه یابی نمی نماییم و راهکارهای ساده و مسکن و موقت برای دردهای تاریخی و مزمن تجویز می نماییم، نه فقط مشکل حل نمی شود؛ بلکه خودرا فریب می دهیم و گرفتار غفلت می شویم. متاسفانه و با عذرخواهی از همه سازمان ها و موسسات و NGOهایی که فعال در این محله هستند هیچ اثری از بهبود در هیچ زمینه ای از لطمه های اجتماعی در این محله مشاهده نکردم. میلیاردها تومان پول با عناوین مختلف برای بهبود شرایط این محله هزینه شده است اما توزیع غذای گرم و بسته های معیشتی و بهداشتی درد مردم این محله را دوا نمی نماید.
این عضو شورا افزود: آنچه باید کرد عبارت است از اول؛ طراحی مجدد طرح تفصیلی و کاربری های محله. بازگرداندن سکونت به این محله سهل و ممتنع است و همان گونه که گفته شد مردم بومی، مذهبی و اصیل در حال کوچ و مهاجرت از محله هستند. ساختمان های شهرداری که برای اسکان و جا به جایی مردم پی ریزی شده و سال هاست اسکلت آن زیر باد و باران است، گواهی عینی بر این مدعا است. دوم؛ شهرداری تهران برای این محله باید ساختاری ویژه متناسب با شرایط کالبدی، فرهنگی، زیستی و امنیتی آن طرح و مستقر کند. ساختار ناحیه ای که چند محله همچون این محله را تحت پوشش قرار داده است پاسخگوی حل مشکلات محله نیست.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با اعلان اینکه ابتدایی ترین وظیفه شهرداری یعنی نظافت و جمع آوری پسماند در این محله تاسف بار و شرم آور است، اشاره کرد: موضوعی که مسئولان ناحیه و منطقه هم به صراحت به آن اذعان دارند. سوم؛ استقرار گرمخانه در این محله، خود عامل جذب معتادان و کارتن خواب ها شده است؛ برای اینکه هم به مواد مخدر به آسانی دسترسی دارند و هم در طول روز فضای کافی برای استعمال و اتراق دارند. اگر میل شان کشید یا نیازی داشتند که در سطح محله آنرا نیافتند به گرمخانه مراجعه می کنند. انتقال گرمخانه از محله از جدی ترین درخواست های ساکنان اصلی محله است. این مساله در مورد گرمخانه ی زنان بسیار حیاتی تر است.

امانی در نطقی که در اختیار رسانه ها قرار داد، اظهار داشت: چهارم؛ عدم دسترسی مردم به شبکه حمل و نقل خصوصاً اتوبوس. عدم استقرار ایستگاه اتوبوس در محله که مردم را ناچار کرده است برای تردد، مسافت زیادی را تا رسیدن به نخستین ایستگاه طی کنند که البته با تردد ملخ وار موتورسیکلت هایی که بخش عمده ای از آنان اصولا هنجارشکن هستند، جان آنان را تهدید می کند، شهرداری باید در اسرع وقت برای این خواسته ی برحق مردم چاره اندیشی کند. پنجم؛ صدها قطعه زمین و ملک که یا در تملک شهرداری است و یا اشخاص حقیقی و حقوقی بلاصاحب و مهجور رهایشان کردند، باید توسط شهرداری تعیین تکلیف شود. یا با اجرای طرح های کوچک مقیاس محله ای یا محصور و مسدود نمودن آنها از حالت رهاشده و بی دفاع بیرون بروند.
عضو شورای شهر تهران افزود: ششم؛ استقرار ده ها مرکز خرید ضایعات و پسماندهای خشک تبدیل به محل خرید و فروش اموال مسروقه و توزیع مواد مخدر شده است. تعطیلی و انتقال این مراکز یکی دیگر از خواسته های مردم این محل است. ایجاد امنیت، برخورد با توزیع کنندگان مواد مخدر، تخریب اماکنی که تحت پوشش خانه و کارگاه خصوصاً خانه های مجردی، عامل اصلی ناهنجاری های فرهنگی و اجتماعی است و بعید است که از دید مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر، وزارت کشور و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران پنهان باشند چون بارها از این محله بازدید کرده و البته اقدامات مُسکن و موقتی را هم انجام داده اند؛ اما متاسفانه به سبب ریشه ای نبودن و عدم استمرار آن، اوضاع باردیگر به حالت قبلی بازگشته است.

امانی اظهار داشت: ریاست جمهوری اسلامی ایران نخستین جلسه شورای عالی اجتماعی کشور را شخصا تشکیل داده و از دو مرکز حوزه ی لطمه های اجتماعی در جنوب تهران بازدید کرده است، این اقدام فرصت مناسبی است تا این مهم را نه از دوردست ترین نقطه ی کشور؛ نه از جنوب تهران بلکه از قلب تهران از محله ی هرندی شروع کند. البته جناب آقای دکتر آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یک سالی است که با تشکیل ستاد توسعه اجتماعی محلات کم برخوردار کشور با حضور سازمان ها و نهادهای مسئول کار بهادار ای را آغاز نموده اند و اتفاقا بر این محله هم بعنوان پایلوت تمرکز کرده اند که امید است به سرانجام مطلوبی برسد.

وی اظهار داشت: در دوره ی چهارم مدیریت شهری هر سال در اعتبارات شهری ردیف قابل توجهی برای احیای زندگی و توسعه اجتماعی و مقابله با لطمه های اجتماعی محله ی هرندی اختصاص داده می شد، اما متاسفانه در دوره ی پنجم این ردیف بطور کامل حذف شد. امید است در اصلاحیه ی بودجه امسال و هم در بودجه سال آینده این اعتبارات مجدد احیا و به این محله اختصاص پیدا کند.

این عضو شورای شهر تهران افزود: در آخر اگر بخواهم خواسته مردم را خلاصه کنم؛ امنیت جانی، مالی و اخلاقی. جمع آوری کامل همیشگی قاچاقچیان مواد مخدر، جمع آوری و انتقال همیشگی معتادان مواد مخدر و کارتن خواب ها. کنترل و نظارت و متمرکز کردن بر مهاجرین غیرایرانی. تعطیلی بساط مراکز خرید و فروش اموال مسروقه و ضایعات و بستن خانه های مجردی، از مهم ترین خواسته های حداقل ساکنین بومی این محله از مسئولان کشور است نه از شهرداری تهران. این موضوعات جزو وظایف شهرداری تهران نیست. شهرداری تهران می تواند کمک بکند.

امانی در آخر اشاره کرد: تعریض خیابان اصلی این محله، تکمیل پروژه های نیمه تمام و رهاشده شهرداری و حل مشکل دسترسی مردم به ایستگاه های حمل و نقل عمومی، از بن بست خارج کردن محله و طراحی سیستمی خاص جهت جمع آوری پسماند و نظافت معابر و کوچه های تنگ و تعیین تکلیف اموال، املاک و زمینهای بی دفاع شهری خواسته هایشان از مدیریت شهری و شورای شهر تهران است.
منبع:

1400/08/26
11:20:21
5.0 / 5
520
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane