در گفت وگو با بیمه خانه اعلام شد

برگزاری رویداد ملی شهر هوشمند در زادروز واعظ نظریه آرمان شهر

برگزاری رویداد ملی شهر هوشمند در زادروز واعظ نظریه آرمان شهر

بیمه خانه: مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران درصدد است تا در زادروز ابونصر فارابی در آذرماه رویداد ˮروز ملی شهر هوشمند ۱۴۰۰ˮ خواهد نمود و طی آن سامانه رتبه بندی شهرهای ایران در حوزه هوشمند سازی رونمایی می شود.


دکتر امین فرجی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و رئیس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران در گفتگو با ایسنا، مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران را مرکز تحقیقاتی در دانشگاه تهران دانست که به مدت ۲ سال درحال فعالیت است و اظهار داشت: از آغاز تاسیس این مرکز، فضای تعاملی را میان بخش های مختلف برای ایجاد شهر هوشمند ایجاد کردیم.
وی ایجاد کمیته ملی شهر هوشمند را یکی از اقدامات این مرکز نام برد و خاطرنشان کرد: کارفرمای این کمیته وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده است و ما بعنوان دبیرخانه این کمیته، فاز اول آنرا اجرایی کردیم و وارد فاز دوم این طرح شدیم.
فرجی، آشنایی بازیگران فعال در اکوسیستم هوشمندسازی با یکدیگر و پیشگیری از انجام کارهای موازی را از اهداف ایجاد این کمیته دانست و خاطرنشان کرد: این کمیته فضایی را ایجاد خواهد نمود که بازیگران این حوزه به دور جمع شوند و بر این اساس از سال قبل برگزاری رویداد "روز ملی شهر هوشمند ۱۴۰۰" را در دستور کار قرار دادیم.
وی دلیل انتخاب روز ۴ آذر ماه هر سال را زادروز ابونصر فارابی "واعظ نظریه آرمان شهر" عنوان نمود و اظهار داشت: ما از راه دانشگاه تهران در جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی اعلام کردیم که این روز در تقویم کشور بعنوان یک روز ملی ثبت گردد که تابحال اجرایی نشده است، ولی ما از سال قبل برگزاری رویداد شهرهوشمند را آغاز کردیم.
رئیس مرکز تحقیقات شهر هوشمند با اشاره به اینکه این رویداد پارسال به علت کرونا به صورت مجازی برگزار شد، افزود: برای برگزاری این رویداد امسال پیش نشست هایی را در حوزه های شهر هوشمند، حمل و نقل، استارت آپ ها و آموزش شهر هوشمند برگزار کردیم و رویداد اصلی در روز پنج شنبه ۴ آذر ماه با حضور بخش های خصوصی و دولتی در اتاق ایران و اتاق تهران برگزار می شود.
برنامه های جنبی شهر هوشمند
عضو هیات علمی دانشگاه تهران از رونمایی از سامانه رتبه بندی شهرهای هوشمند در ایران در رویداد ملی شهر هوشمند اطلاع داد و اظهار داشت: این سامانه در این مرکز راه اندازی شده و مقرر است در رویداد رونمایی شود.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا در کشور شهر هوشمند داریم که بتوانیم رتبه بندی کنیم، توضیح داد: یکی از مباحثی که در این حوزه مطرح می شود، این است که وقتی موضوعی چون هوشمند سازی در کشور مطرح می شود به صورت هیجانی بخش های مختلف به این سمت می روند و تصور بر این است که اگر چند پارامتر اجرایی شود، شهر هوشمند بوجود آمده در حالیکه به این صورت نیست.
فرجی ضمن اشاره به تجارب دنیا در زمینه هوشمندسازی شهرها، اظهار داشت: در خیلی از کشورها علیرغم تحولات گسترده در این عرصه، اعلام می کنند که ما در ایجاد "شهرهای هوشمند" در سطح "الفبای" آن هستیم و ما هنوز به این سطح هم نزدیک نشده ایم.
وی با تکیه بر لزوم عرضه معیارهایی برای سنجش حداقلی برای هوشمندسازی شهرها، تصریح کرد: این معیارها می تواند مشوق هایی در این حوزه باشد تا شهرها خویش را بر طبق این معیارها مقایسه کنند و این سامانه می تواند معیارها و استانداردهای هوشمندسازی شهرها را عرضه نماید. بر طبق این معیارها و استانداردها، شهرهای کشور می توانند وضعیت خویش را در حوزه های پسماند، حمل و نقل و غیره بسنجند و ببینند که چه گام هایی در این حوزه برداشته اند.
جایزه شهر هوشمند به جمع جوایز نوآوری اضافه می شود
رئیس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ضمن اشاره به حضور سخنرانانی از کشورهای امریکا و اسپانیا در این رویداد، خاطرنشان کرد: برگزاری دو پنل "حکمرانی هوشمند" و "تحول هوشمند" از دیگر برنامه های این همایش به حساب می آید.
فرجی از اعطای جایزه شهر هوشمند در رویداد "روز ملی هوشمندسازی شهرها" در سال آینده اطلاع داد و اظهار داشت: در رویداد سال جاری رونمایی از سند شهر هوشمند، اکوسیستم شهر هوشمند و معرفی و رونمایی از برخی دستاوردهای این مرکز اجرا می گردد.1400/08/19
12:25:15
5.0 / 5
587
تگهای خبر: آموزش , حمل و نقل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane