رایزنی ایران و استرالیا درباره پناهندگان افغان

رایزنی ایران و استرالیا درباره پناهندگان افغان

نماینده ویژه استرالیا در امور افغانستان و سفیر استرالیا در ایران با مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور دیدار کردند.به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا و به نقل از وزارت کشور، سه شنبه چهارم آبان ماه ۱۴۰۰ مدیر کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور با دنیل اسلوپر، نماینده ویژه استرالیا در امور افغانستان، لیندال ساش، سفیر استرالیا در جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه، در امتداد تحولات اخیر کشور افغانستان و امور مربوط به پناهندگان و آوارگان جدید الورود ملاقات و گفتگو کرد.

در این دیدار دستیار وزیر و مدیر کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور ضمن اشاره به خدمات ارائه شده به پناهندگان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همیشه یکی از حامیان اصلی پناهندگان و آوارگان بوده و خدمات رسانی در ضمن چهار دهه متوالی به پناهجویان خود گواه این مساله است.

محمودی در ادامه اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران بدون هیچگونه تبعیضی به خیل عظیمی از پناهندگان و مهاجرین خارجی خدمات مختلفی در زمینه های آموزش، بهداشت، درمان و سلامت، معیشت، حرفه آموزی و اشتغال و همین طور کمک رسانی در (حوادث غیرمترقبه) و با کمترین کمک های جوامع بین المللی توانسته نقش مهمی در بازگشت داوطلبانه پناهندگان به کشور خود جهت بازسازی و احیای باردیگر کشورشان ایفای نقش کند.

دستیار وزیر در ادامه به میزبانی از پناهندگان در ضمن چهار دهه باوجود مشکلات اقتصادی، جنگ تحمیلی هشت ساله و تحریم های غیرقانونی و غیرانسانی بر ایران اشاره و اشاره کرد: پناهندگان ساکن در جمهوری اسلامی ایران در شهرها و روستاها در کنار مردم امرار معاش می کنند و همین طور باتوجه به افزایش سرسام آور هزینه ها خصوصاً در زمان کرونا دولت جمهوری اسلامی ایران به تنهایی بسیاری از هزینه ها و مشکلات پناهجویان و مهاجران خارجی را حل کردهاست.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور اشاره کرد: بدون شک رسیدگی به مشکلات پناهندگان مسئولیتی خطیر و بین المللی است که دولت جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد کشور استرالیا نیز در تقسیم بار مسئولیت و پشتیبانی از پناهندگان سهیم باشد.

محمودی اسکان مجدد پناهندگان در کشورهای ثالث را از راهکارهای راهبردی دانست و افزود در این بخش نیز لازم است کشور استرالیا در این ارتباط نیز حمایت جدی معمول کند.

او در آخر اکید داشت با وجود اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران همیشه میزبان پناهندگان بوده، ولیکن با حجم بالای پناهندگان فعلی و وجود اتباع خارجی بدون مجوز در کشور و همین طور تنگناهای اقتصادی ناشی از تحریم های ظالمانه توانایی و ظرفیت پذیرایی آوارگان جدید وجود ندارد. بدین سبب باتوجه به تحولات اخیر افغانستان و برای مقابله با هجمه های احتمالی آوارگان به کشور از استرالیا و کشورهای عضو سازمان ملل انتظار می رود دراین زمینه بصورت جدی و عملی ورود کرده و نسبت به تامین اعتبارات مورد نیاز اقدام و حمایت لازم را معمول و باید تمام تلاش و کمک خود در حوزه پناهندگان را داشته و کمک های بیشتری در جهت حمایت و تسهیل مشکلات پناهندگان داشته باشند.

در ادامه دنیل اسلوپر نماینده ویژه استرالیا در امور افغانستان ضمن تشکر و قدردانی از میزبانی دولت جمهوری اسلامی درباب پناهندگان اظهار داشت: ما تمام توانایی خودرا به کار خواهیم گرفت تا مشکلات مربوط به پناهندگان زودتر حل شود، همین طور مساعدت و کمک های مالی برای کشور جمهوری اسلامی ایران جهت برطرف نمودن مسائل مربوط به پناهندگان خواهیم داشت و همین طور درباب مسائل و مشکلات مردم افغانستان تلاش می نماییم که شرایط مساعدی در این کشور فراهم گردد تا بتوانند به ثبات نسبی رسیده و مردم زندگی خوبی داشته باشند.

ایشان در ادامه بیان داشت: درباب زنان و کودکان مشکلات عدیده ای وجود دارد که تمام تلاش خودرا خواهیم کرد تا شرایط مساعدی در حوزه تحصیل، بهداشت و آموزش و... برایشان فراهم نماییم.

نماینده ویژه استرالیا در امور افغانستان اشاره کرد: ما خیلی خوشحال می شویم که بتوانیم همکاری ها و مشترکات مناسبی در حوزه مختلف درباب حل منازعات و معضلات پناهندگان با کشور جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم.

در اختتام خانم لیندال ساکس، سفیر استرالیا در ایران نیز آمادگی خودرا در ادامه خدمات به پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران اعلام نموده و اظهار داشت در برنامه های سال آتی میلادی اساسا این امر تحقق خواهد یافت.
1400/08/05
17:41:28
5.0 / 5
840
تگهای خبر: آموزش , اعتبار , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بیمه خانه Bime khane