مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران خبر داد

صدور بیشتر از 124 هزارگواهی معاینه فنی برتر درنیمه نخست سال

صدور بیشتر از 124 هزارگواهی معاینه فنی برتر درنیمه نخست سال

به گزارش بیمه خانه مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو های شهر تهران از آزمون شدت صوت ۱۰ هزار و ۷۹۱ دستگاه خودرو اطلاع داد و اظهار داشت: ۲۷۷ دستگاه به علت شدت صوت بالاتر از حد مجاز مردود شده اند.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، حسین مقدم، ضمن اعلام آمار رجوع ۸۱۷ هزار و ۷۰۳ دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران از آغاز سال تا آخر شهریور، بیان نمود: این آمار در مقایسه با سال قبل تغییر چندانی نداشته است. از آمار اعلامی ۶۱۹ هزار و ۶۲۸ دستگاه خودرو در ارتباط با مراجعات اول بوده است.
وی در ادامه توضیح داد: ۱۴ درصد از آمار رجوع نخست در آزمون آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز، ۹ درصد در آزمون همراستایی چرخ ها، ۴درصد در آزمون کمک فنر، ۱۱ درصد در آزمون تست ترمز و ۱۴درصد به دلیل عیوب ظاهری مردود شده اند؛ در مجموع ۳۱ درصد از خودرو ها به دلیل نقص فنی موفق به دریافت معاینه فنی در رجوع اول نشده اند.
مقدم با اشاره به اینکه در شش ماهه نخست سال جاری ۵۸۹ هزار و ۲۱۸ گواهی معاینه فنی صادر شده که از این تعداد، ۱۲۴۰۹۶ گواهی در ارتباط با معاینه فنی برتر است، افزود: در مجموع حدود ۲۱ درصد از خودرو های رجوع کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای معاینه فنی برتر هستند.
به قول مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو های شهر تهران؛ شهریور ماه حدود ۱۲ هزار دستگاه خودرو با استفاده از سامانه نوبت دهی اینترنتی و با تعیین وقت قبلی به مراکز معاینه فنی شهر تهران رجوع و تقریباً شهروندان از ۴۵ درصد ظرفیت پذیرش اینترنتی بهره برده اند.
او درباره آزمون شدت صوت در مراکز معاینه فنی شهر تهران در شهریور، توضیح داد: در این ماه ۱۰ هزار و ۷۹۱ دستگاه خودرو آزمون شده که ۲۷۷ دستگاه به علت شدت صوت بالاتر از حد مجاز مردود شده اند. فرآیند این آزمون به نحوی است که اگر در زمان کنترل بخش های ظاهری خودرو آزمونگران مرتبط صدایی غیر متعارف و یا بیش از اندازه را از موتور وسیله نقلیه و یا سیستم های اخطار دهنده (بوق) شناسایی کند وسیله نقلیه را به قسمت آزمون سنجش شدت صوت که دارای شرایط محیطی لازم است هدایت و نسبت به انجام این آزمون در دور موتور مشخص و ثبت نتایج حاصل از آن در سامانه سیمفا اقدام می کند.
مقدم در ادامه درباره فعالیت واحدهای سیار کنترل کنار جاده ای وضعیت آلایندگی خودرو های سنگین درحال تردد در سطح شهر تهران، اظهار داشت: سال جاری ۱۷۵۲ دستگاه خودرو مورد ارزیابی قرار گرفته که ۷۶ درصد دارای معاینه فنی و ۲۴ درصد فاقد معاینه فنی بوده اند. همینطور بعد از آزمون مجدد آلایندگی تمامی خودرو ها ۲۱ درصد در آزمون آلایندگی مردود شده اند. درضمن این طرح در جهت کاهش آلودگی هوا و پایش مضاعف وضعیت آلایندگی خودرو های سنگین در سطح شهر با مشارکت پلیس بنا بر تدبیر مدیریت شهری از آبان ۱۳۹۷ اجرا شده و از آغاز سال جاری تابحال برای ۵۴۸ دستگاه خودرو به دلیل نداشتن معاینه فنی و یا دودزا بودن توسط پلیس جریمه صادر گردیده است.
مدیر عامل ستاد معاینه فنی درباره تعمیرگاه های مستقر در مراکز و نحوه نظارت بر آنها اضافه کرد: استفاده از خدمات تعمیرگاهی در مراکز کاملا اختیاری است. این خدمات توسط بخش خصوصی عرضه می شود و با هدف عرضه خدمات سریع مانند تعویض لامپ و یا تعویض لنت ترمز به راه افتاده است. به شهروندان سفارش می شود جهت رفع ایراد به تعمیرگاه های تخصصی خودرو خود رجوع کنند. هزینه هایی که این تعمیرگاه ها بابت خدمات دریافت می کنند برپایه تعرفه اتحادیه است و فهرست قیمت ها در تعمیرگاه در دید مراجعان قرار دارد. مراجعان می توانند قیمت ها را ملاحظه و در صورت تمایل از خدمات استفاده کنند.
به قول مقدم، راهبری این تعمیرگاه ها به بخش خصوصی واگذار شده و این تعمیرگاه ها دارای صنف مجزا و مشخصی هستند ولی به رغم همه این موارد جهت تسهیل در پاسخگویی، شهروندان در صورت هر گونه شائبه و یا مشکلی می توانند به مدیر مرکز معاینه فنی مربوطه جهت طرح مبحث رجوع کنند.
مدیر عامل ستاد معاینه فنی در ارتباط با وضعیت مراجعات به مراکز اظهار داشت: هم اکنون مراکز در شرایط عادی و فاقد صف هستند و مراجعان در کمترین زمان می توانند از خدمات مراکز استفاده کنند. به شهروندان سفارش می شود با عنایت به تشدید آلودگی هوا در شش ماهه دوم سال با شروع فصل سرما خارج از الزامات قانونی در رابطه با انجام سالیانه معاینه فنی نسبت به کنترل وضعیت آلایندگی خودروی خود و دریافت معاینه فنی برتر اقدام نمایند.
وی با تاکید براینکه از آغاز سال جاری هزینه رجوع اول معاینه فنی تاکسی های شهر تهران در پنج مرکز معاینه فنی بیهقی، شقایق، دماوند، چمران، نیایش مجانی است، اضافه کرد: خودرو های تاکسی در صورت داشتن پروانه تاکسیرانی معتبر که از راه سامانه سیما تاکسی سازمان تاکسیرانی قابل استعلام و کنترل است، می توانند سالانه در هر نوبت رفتن به مراکز معاینه فنی اعلام شده از این طرح مجانی هزینه رجوع اول استفاده کنند. هزینه رجوع اول معاینه فنی خودرو های سبک مبلغ ۴۷ هزار تومان بوده و خودرو های تاکسی با عمر ۱۰ سال و کمتر مطابق قانون و مصوبات دولت بایستی هر ۶ ماه یکبار و خودرو های تاکسی با عمر بالای ۱۰ سال هر سه ماه یکبار نسبت به دریافت معاینه فنی خودروی خود اقدام نمایند.
طبق گزارش سایت شهر، مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو های شهر تهران، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای والامقام هشت سال دفاع مقدس اظهار داشت: سال جاری به صورت ویژه با هدف زنده نگهداشتن تفکر جهادی و ولایت مداری و تبیین فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی و حماسه آفرینی دلاور مردان هشت سال دفاع مقدس بعنوان جامعه الگوساز نسبت به برگزاری نمایشگاه عکس و پوستر و فضا سازی محیطی در دو مکان ساختمان مرکزی و مرکز معاینه فنی بیهقی اقدام شده است. در این هفته به پاس قدردانی از رشادت و جانفشانی ایثارگران و جانبازان خدمات ویژه ای به آنها عرضه خواهد شد.
منبع:

1400/07/04
20:44:01
5.0 / 5
847
تگهای خبر: اینترنت , پلیس , خدمات , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
بیمه خانه Bime khane