تابستان سال جاری بدون یک روز هوای پاک برای تهرانی ها گذشت

تابستان سال جاری بدون یک روز هوای پاک برای تهرانی ها گذشت

به گزارش بیمه خانه هوای پایتخت طی تابستان سال جاری ۲۲ روز در شرایط آلوده قرار داشت که از میان آلاینده «ازن»  ۱۷ روز و «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» پنج روز هوای پایتخت را آلوده کردند و در هیچ روزی در شرایط پاک قرار نگرفت.به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، کیفیت هوای تهران طی سه ماه تابستان سال جاری ۷۱ روز در شرایط قابل قبول و ۲۲ روز در شرایط آلوده قرار داشت که در این میان سهم هوای ناسالم برای گروه های حساس ۲۱ روز و سهم هوای ناسالم برای همه افراد جامعه یک روز بود.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، آلاینده «ازن» ۱۷ روز و ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون پنج روز آلاینده شاخص هوا و علت اصلی آلودگی هوای پایتخت طی تابستان سال جاری بودند. هرچند که غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون طی چهار روز دیگر از تابستان سال جاری هم از حد مجاز فراتر رفت اما به علت آنکه طی آن چهار روز آلاینده ازن شاخص بالاتری نسبت به ذرات معلق داشت بعنوان آلاینده اصلی هوا اعلام گردید.

تیرماه سال جاری با ثبت ۱۴ روز آلوده، آلوده ترین ماه طی تابستان سال جاری بود همینطور آلوده ترین روز طی تابستان سالجاری در ۱۸ تیرماه به ثبت رسید که آلاینده شاخص «ازن» با میانگین ۱۶۲ هوای پایتخت را برای همه افراد جامعه آلوده کرد. گفتنی است این تنها روز از تابستان سال جاری بود که کیفیت هوای پایتخت در محدوده ناسالم برای همه افراد جامعه به ثبت رسید.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، طی تابستان تهرانی ها ۵۶ روز هوای قابل قبول، ۳۵ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و دو روز هوای ناسالم برای همه افراد جامعه را تجربه کردند و در تمام این روزهای آلوده به استثنای دو روز، شاخص آلاینده هوا آلاینده ازن بود که ۳۵ روز از تابستان سال قبل را برای گروه های حساس و همه افراد جامعه آلوده کرده بود.

تابستان سال ۹۸ هم کیفیت هوای پایتخت ۷۵ روز در شرایط قابل قبول، ۱۷ روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و یک روز در محدوده ناسالم برای همه افراد جامعه قرار داشت که علت اصلی آلودگی هوای تهران در تمام این ۱۸ روز افزایش غلظت «آلاینده ازن» بود.

ازن آلاینده ثانویه ای است که پیش سازهای آن VOC ها یا همان ترکیبات آلی فرار و ناکس هستند. این آلاینده ها با تابش شدید و مستقیم نور خورشید آلاینده ازن را تولید می کنند. خودرو های دیزلی، موتورسیکلت های فرسوده و بخارات بنزین پیش سازهای ازن هستند همینطور استفاده از سوخت های غیر استاندارد در نیروگاه ها و پالایشگاه ها می تواند در افزایش غلظت ازن نقش داشته باشد.

هرچند آلاینده ازن در فصل گرم سال و به دنبال تابش مستقیم نور خورشید تولید می شود اما به دنبال پیشبینی پاییز گرم و کم بارش در سالجاری، حسین شهیدزاده - مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران- گفته است که این وضعیت آب و هوایی می تواند طی پاییز سال جاری اثر منفی بر کیفیت هوای پایتخت نسبت به سالهای قبل بگذارد؛ به صورتی که اگر دمای هوا طی پاییز مشابه دمای تیر و مرداد باشد، امکان دارد آلاینده ازن در مهرماه هم تولید شود، اتفاقی که قبلا نیفتاده است.

به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود. بر طبق این تقسیم بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول(سالم) یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرآفرین است.

منبع:

1400/07/01
11:26:55
5.0 / 5
725
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane