شرایط تحصیلی شهردار تهران در قانون

شرایط تحصیلی شهردار تهران در قانون

بیمه خانه: در حالی عدم انطباق مدرک تحصیلی شهردار منتخب تهران با حوزه مدیریت شهری از مورد بحث و انتقاد بود که مطابق قانون شهردار احتیاج به احراز مدرک تحصیلی نداشته و می تواند با هر نوع مدرک تحصیلی انتخاب گردد.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، در جریان انتخاب زاکانی، بعنوان شهردار تهران مسائلی در ارتباط با مدرک تحصیلی وی مطرح بود که بر عدم انطباق مدرک تحصیلی او با حوزه مدیریت شهری تاکید داشت و ایراداتی در این مورد عنوان شد که در همین رابطه چندی قبل وزارت کشور از سازمان اداری و استخدامی استعلام گرفت.
اما با عنایت به تاکیدی که در قانون برای انطباق تحصیلات با پست وجود دارد، پیگیری ایسنا در ارتباط با وضعیت انتصاب شهردار تهران برپایه مدرک تحصیلی نشان داده است که نوع مدرک تحصیلی، رشته و حتی مقطع آن از نظر قانونی برای انتصاب شهردار محدودیتی ایجاد نمی کند چون که شهردار همتراز مقام بوده و مقام هم از شرایط احراز مدیران حرفه ای پیروی نمی کند.
طبق ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری، چند سمت، مدیریت سیاسی محسوب شده و بعنوان مقام شناخته می شود و امتیاز شغلی مقامات را در بر می گیرند همچون روسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور، نواب رئیس مجلس و اعضای شورای نگهبان، وزرا، نمایندگان مجلس و معاونین رئیس جمهور، استانداران وسفرا و همینطور معاونین وزرا.
تبصره ۱ ماده ۷۱ هم تاکید دارد که تعیین پست های همتراز مقام بر عهده هیأت وزیران و تعیین همترازی پست های کارکنان اداری مجلس به عهده رئیس مجلس است.
این در شرایطی است که طبق مصوبه سال ۱۳۷۹ هیأت وزیران، شهردار تهران همتراز مقامات بند ج، تبصره ۲ ماده ۱ قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت محسوب شده است که برپایه این ماده، شهردار هم تراز وزرا، نمایندگان مجلس و معاونین رئیس جمهور خواهد بود که آنها هم احتیاج به احراز تحصیلی ندارند.
ازاین رو با عنایت به این که شهردار هم تراز مقامی است احتیاج به احراز ندارد بعنوان مثال وزرا هم نیازی به شرایط احراز تحصیلی، مقطع و رشته آن نداشته و با دریافت رأی اعتماد به وزارت منصوب می شوند و اینطور نیست که حتما مدرک تحصیلی آنها با حوزه وزارتشان منطبق باشد، شهردار هم نیازی به احراز رشته تحصیلی و انطباق مدرک تحصیلی با حوزه مدیریتی نداشته و می تواند بدون توجه به نوع رشته و تخصص تحصیلی از این نظر انتخاب شود، ازاین رو از لحاظ مدرک تحصیلی ایرادی به انتخاب زاکانی در شهرداری تهران نیست و از این نظر قانونا مورد تأیید خواهد بود. سایر فرآیند انتصاب همچون استعلام های دیگری از مراجع ذیربط و یا گزینش وجود دارد که آنها ارتباطی به مدرک تحصیلی شهردار ندارد.1400/06/12
14:26:49
5.0 / 5
800
تگهای خبر: خدمات , سازمان , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
بیمه خانه Bime khane