راه برای رسیدن به نقطه مطلوب مناسب سازی طولانی است

راه برای رسیدن به نقطه مطلوب مناسب سازی طولانی است

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان این که در حوزه مناسب سازی کارهای بسیاری خوبی در سطح کشور، در شهرداری ها، در استانداری ها، دستگاه ها و ادارات صورت گرفته است، اظهار داشت:  اما برای این که بخواهیم به نقطه مطلوب برسیم راه همچنان طولانی است و اگر فرد دارای معلولیت بخواهد در سطح جامعه حضور پیدا کند و زندگی مستقلی داشته باشد، با مشکلات و چالش های بسیاری مواجه می باشد.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، وحید قبادی دانا در نوزدهمین جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور ضمن تشکر از اعضای ستاد که در جلسات حضور فعال داشتند، بیان نمود: به نظر دبیرخانه نقطه عطفی را درباره اهتمام ویژه به تشکیل جلسات و پیگیری مصوبات داشت و امید است بتواند ادامه پیدا کند و نهادینه شود که در دولت آینده هم باتوجه به علاقه مندی که به ارتقاء کیفیت زندگی افراد دارای معلولیت و جانبازان وجود دارد، کار به نحو شایسته تری ادامه پیدا کند و شاهد باشیم که شرایط در سطح کشور طوری رقم بخورد که معلولان و جانبازان بتوانند به صورت مستقل، همراه با شان و منزلت اجتماعی شان مانند تمامی شهروندان زندگی مستقل و عادی را در درون و در سطح خانواده تجربه کنند و مولد باشند؛ همانطور که خیلی از آنها مولد هستند و بتوانند در زمینه مدیریت و راهبری جوامع نقش بسزایی را ایفا کنند.
وی با اشاره به اینکه در حوزه مناسب سازی کارهای بسیاری خوبی در سطح کشور، در شهرداری ها، در استانداری ها، دستگاه ها و ادارات صورت گرفته است، اظهار داشت: اما به جهت اینکه بخواهیم به نقطه مطلوب برسیم راه همچنان طولانی است و اگر فرد دارای معلولیت بخواهد در سطح جامعه حضور پیدا کند و زندگی مستقلی داشته باشد، با مشکلات و چالش های بسیاری مواجه می باشد.
رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: امید است که بتوانیم حضور مجموعه سازمان برنامه و بودجه را در جلسات آتی بیشتر داشته باشیم. حضور وزارت صنعت، معدن و تجارت را پررنگ تر داشته باشیم. همینطور شاهد حضور پررنگ تر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیشتر از گذشته باشیم.
قبادی دانا خاطرنشان کرد: باتوجه به این که امروز خیلی از افراد دارای معلولیت در دانشگاه ها درحال تحصیل هستند، امید است شرایط برای ارتقاء کیفیت زندگی و بالندگی آنها بیشتر از پیش فراهم گردد.


چند درصد مصوبات جلسات ستاد مناسب سازی کشور محقق شد؟

به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، کاظمی مومن سرایی رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و مناسب سازی کشور هم در این نشست درصد تحقق مصوبات جلسات ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور را اعلام نمود.
وی ادامه داد اظهار نمود: جلسه اول باتوجه به پیگیری ها ۷۰ درصد از مصوبات جلسه اول، در جلسه دوم ۱۰۰ درصد مصوبات، جلسه سوم ۷۶ درصد، جلسه چهارم ۹۰ درصد مصوبات، جلسه پنجم حدود ۷۲ درصد از مصوبات، جلسه ششم ۷۰ درصد، جلسه هفتم ۶۴ درصد و جلسه هشتم ۵۰ درصد و جلسه نهم و دهم ۹۰ درصد از مصوبات محقق شد.
رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و مناسب سازی کشور افزود: از جلسه یازدهم جلسات با حضور وزرا و ریاست سازمان برنامه و بودجه و شهرداری تهران برگزار شد اما باید توجه داشت که خیلی از مصوبات کاربردی و زمان بر بوده که درحال پیگیری است.
مومن سرایی با اشاره به اینکه از سال ۱۳۹۳ در مجموع ۱۸ جلسه ستاد ملی برگزار شد و امروز جلسه نوزدهم برگزار شده است، اظهار داشت: ۶۸ جلسه کمیته ها برگزار شد که هر سه روسای کمیته زحمات زیادی کشیدند.
به نقل از ایشان، در سطح استان ها ۵۹۵ جلسه ستاد مناسب سازی استانی برگزار شد و در سطح شهرستان ها هم ۸۱۵۰ جلسه شهرستانی تا خرداد ۱۴۰۰ برگزار شد.
رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و مناسب سازی کشور با اشاره به اینکه اقدامات زیادی در این زمان انجام شد که در این راستا اهم این اقدامات را تصویب دستورالعمل نحوه تشکیل جلسات ستاد مناسب سازی کشور، تهیه و تایید لوگو ستاد و دبیرخانه، ارزیابی اقدامات مناسب سازی دستگاه ها از راه جشنواره شهید رجایی در سطح ملی و استانی، ابلاغ سیاست های ستاد توسط دبیرخانه، بازبینی ویرایش سوم ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد جسمی و حرکتی توسط وزارت راه و شهرسازی، تشکیل ساختار کمیته های سه گانه و کمیته تخصصی استانی، همایش ملی مناسب سازی، تهیه سند ملی راهبردی مناسب سازی، تهیه و تنظیم فرایند و چک فهرست اهدای نشان مناسب سازی و رونمایی از نشان تراز معلولان، پیگیری و تهیه پخش مجانی کلیپ و تیزرهای آموزشی در ارتباط با مناسب سازی از صدا و سیما، ایجاد سامانه پیامکی معبر و... عنوان نمود.1400/06/04
12:59:05
5.0 / 5
975
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
بیمه خانه Bime khane