كوشش برای اجرای سراسری آزمون صدای خودرو در مراكز معاینه فنی

كوشش برای اجرای سراسری آزمون صدای خودرو در مراكز معاینه فنی

به گزارش بیمه خانه سرپرست شركت كنترل كیفیت هوای تهران ضمن اشاره به آخرین وضعیت تست صدای خودروها در مراكز معاینه فنی اظهار داشت: تابحال اغلب خودروهایی كه در طرح پایلوت تست صدا، صوت آنها اندازه گیری شده است در حدود مجاز صوت بودند اما متاسفانه صدای منتشره از موتورسیكلت ها بسیار بالاتر از حد مجاز است.حسین شهیدزاده در گفت و گو با ایسنا با اشاره به تست صدای خودروها در مراكز معاینه فنی اظهار نمود: پیشنهاد این كار را برای نخستین بار شركت كنترل كیفیت هوای تهران بیان نمود. بعد از طرح این پیشنهاد بررسی ها و مطالعاتی انجام شد تا ببینیم كه آیا می توان با وضعیت فعلی مراكز معاینه فنی، تست صدای خودروها را انجام دهیم یا خیر.

وی با اشاره به اینكه برای اندازه گیری صوت خودروها باید صدای زمینه حذف شود تا بتوان اندازه گیری دقیقی انجام داد، خاطرنشان كرد: در نهایت با كمك اساتید دانشگاه به این نتیجه رسیدیم كه می توانیم تست صدای خودروها را با شرایط فعلی و رعایت برخی نكات فنی، در مراكز معاینه فنی تهران انجام دهیم ازاین رو گزارش پژوهش ها و طرح های پایلوتی كه در این زمینه صورت گرفته بود را به اطلاع همكارانمان در وزارت كشور رساندیم و پیشنهاد دادیم كه آزمون صدای خودروها در تمامی مراكز معاینه فنی اجرایی شود.

سرپرست شركت كنترل كیفیت هوای تهران با اشاره به اینكه ابلاغ دستورالعمل تست صدای خودروها در مراكز معاینه فنی باید از جانب وزارت كشور صورت گیرد، اظهار داشت: همكاران ما در وزارت كشورهنوز مطمئن نیستند كه این كار در تمامی مراكز معاینه فنی كشور امكان پذیر باشد. از آنجایی كه لازم است تمامی مراكز معاینه فنی كشور به صورت یكسان فعالیت كنند و برای مثال باید شرایط دریافت معاینه فنی پایه برای خودروها در تهران مشابه با هر شهر دیگر كشور باشد، از این رو وزارت كشور بیان كرده است كه باید شرایط تست صدا در همه مراكز معاینه فنی كشور وجود داشته باشد تا بتوانیم دستورالعمل آنرا ابلاغ نماییم.

شهیدزاده با اشاره به اینكه هم اكنون وزارت كشور چندین مركز معاینه فنی دیگر را برای طرح پایلوت تست صدا به ما معرفی كرده است تا آنها را بررسی نماییم و ببینیم كه آیا امكان اجرای این آزمون در آنها وجود دارد یا خیر، خاطرنشان كرد: بعد از بررسی این مراكز معاینه فنی، نتیجه برای تصمیم گیری به وزارت كشور گزارش می شود.

وی درباره استاندار صوت خودروها توضیح داد: برای مناطق شهری مانند مناطق مسكونی، صنعتی، تجاری و... حدود استاندارد صوت مشخصی وجود دارد همینطور برای خودروهای نو استاندارد صوتی مشخصی تعیین شده است. از جانب دیگر اندازه صدای خودروی كاركرده و میزان صوت تولیدی از گزوز آن هم محدودیت هایی دارد بنابراین حد مجاز برای معاینه فنی صدای خودروها در كشور هم باید مشخص شود و به تصویب برسد.
1397/12/13
13:35:37
5.0 / 5
5413
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
بیمه خانه Bime khane