مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران تاكید كرد

كاهش قابل توجه زمین خواری با صدور اسناد تك برگی

كاهش قابل توجه زمین خواری با صدور اسناد تك برگی

به گزارش بیمه خانه مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران اظهار داشت: با انجام کاداستر با دقت بسیار بالایی حدود اراضی منابع ملی و زمینهای مردم مشخص می شود و کاهش تعارض ها، سودجویی ها و زمین خواری را به دنبال دارد.علینقی حیدریان در گفت و گو با ایسنا افزود: کاداستر منابع ملی یا صدور اسناد تک برگی باعث کاهش شکایات و زمان رسیدگی به آنها می شود و اگر کسی قصد تصرف منابع ملی را داشته باشد، مثل گذشته زمان بر نمی گردد و فوری تعیین تکلیف می شود که آیا زمین جزو منابع ملی هست یا نه؟ البته این به معنای صفر شدن کوشش برای زمین خواری و سودجویی نیست بلکه با اجرای کاداستر جلوی سودجویی تا حد زیادی گرفته و اثبات آن آسان تر می شود.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن اشاره به روند کاداستری شدن منابع ملی استان تهران اظهار داشت: سال ۹۳ اجرای کاداستر در کشور شروع و قرار شد تا پنج سال این کار به پایان برسد. متاسفانه به علل مختلف به این هدف در مدت زمان تعیین شده دست پیدا نکردیم و نتیجه مطلوب گرفته نشد.

حیدریان افزود: حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار مساحت استان تهران است. از این مساحت یک میلیون و ۷۰ هزار هکتار منابع ملی است که باید به نام دولت سند کاداستری برای آن می گرفتیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران افزود: حدود ۵۰ سال گذشته منابع طبیعی سند دفترچه ای قدیمی را برای بیش ۹۵ درصد اراضی ملی کل کشور گرفته است و ما باید خودمان را با قانون کاداستر تطبیق می دادیم و این اسناد را به سند تک برگی تبدیل می کردیم. از سال ۹۳ تا آخر سال ۹۸ برای کل استان تهران حدود ۴۶ هزار هکتار سند کاداستری گرفتیم یعنی سالانه حدود ۹۰۰۰ هکتار؛ در حالیکه باید در این زمان برای یک میلیون و ۷۰ هزار هکتار سند کاداستری دریافت می شد اما طی پنج سال برای حدود ۵ درصد اراضی، سند کاداستری گرفته شد.

وی در ادامه اظهار داشت: سال ۹۹ با همت حجت الاسلام رئیسی در قوه قضاییه و دست به دست هم دادن تمام دستگاه ها مثل منابع طبیعی و سازمان ثبت چند اتفاق خوب افتاد؛ یکی این که قرار شد ما مقدمات را فراهم نماییم یعنی نقشه، مدارک و مستندات را تهیه سپس به ثبت ارائه نماییم و ثبت مدارک ما را قبول کند و بعد سند را صادر کند یعنی انجام نیمی از کار با ما و نیمی دیگر با سازمان ثبت بوده است.

حیدریان افزود: سازمان ثبت اعتبار بسیار خوبی سال قبل برای این کار گرفت. یک تفاهم نامه بین سازمان جنگلها و سازمان ثبت درباره روش انجام کار در استان ها منعقد شد تا چگونگی روش کار در استان ها مشخص شود و اداره ثبت و منابع طبیعی با هم تفاهم داشته باشند تا کار به تعویق نیفتد و زودتر سندها صادر شود.

وی اضافه کرد: دایم روسای این دو سازمان جلساتی برگزار و عملکرد استان ها را رصد کردند. در استان ها هم مدیرکل منابع طبیعی و مدیرکل ثبت جلساتی را برگزار و عملکرد شهرستان ها را بررسی کردند تا کارها خوب پیش برود و مشکلات و ابهامات احتمالی برطرف شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران با اشاره به اینکه در نتیجه این اقدامات در سال ۹۹، برای ۴۹۴ هزار هکتار سند کاداستری گرفتیم، اظهار داشت: این آمار یعنی ۱۰ برابر ۹۳ تا ۹۸. بدین ترتیب سال قبل توانستیم برای نصف اراضی ملی استان تهران سند کاداستری دریافت نماییم. در مجموع ۵۴۲ هزار هکنار اسناد سند را کاداستری کردیم که بسیار ارزشمندی است.

وی تصریح کرد: این کار در سال ۱۴۰۰ هم در حال انجام می باشد. ما تعهد دادیم که تا آخر سال جاری تمام اراضی منابع ملی تهران را کاداستری نماییم و روند کنونی نشاندهنده توانایی برای رسیدن به این همین هدف است. حدودا حدود ۵۹۵ هزار هکتار مساحت استان تهران باقیمانده شده است که با تقسیم بندی و زمان بندی انجام شده امیدواریم سال جاری تمام این اراضی کاداستری شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران درباره میزان اراضی کاداستری در سه ماه اول سال جاری اظهار داشت: اسناد ۱۳۲ هزار هکتار را تحویل ثبت دادیم و سازمان ثبت برای حدود ۴۳ هزار هکتار سند صادر کرده است.

حیدریان در انتها درباره تأثیر تغییر دولت بر صدور اسناد کاداستری اظهار نمود: این کار ربطی به تغییر دولت ندارد و ما کارهای اداری را باید انجام دهیم و این روند ادامه پیدا خواهد نمود. شاید بهتر هم شود چون آقای رییسی این طرح را سال قبل راه انداخت.

منبع:

1400/05/02
23:25:05
5.0 / 5
1031
تگهای خبر: اعتبار , منابع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane