كمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی كرونا اعلام كرد

ضوابط اجرائی و بهداشتی مراسم اعیاد قربان و غدیر متناسب با رنگ بندی كرونائی شهرها

ضوابط اجرائی و بهداشتی مراسم اعیاد قربان و غدیر متناسب با رنگ بندی كرونائی شهرها

بیمه خانه: کمیته امنیتی اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا با صدور اطلاعیه ای چارچوب و ضوابط اجرائی و بهداشتی برگزاری مراسم در روز عرفه و اعیاد قربان و غدیر را که قبل از این به استانداران و روسای ستاد­های استانی مدیریت بیماری کرونا و دستگاه های ذیربط همچون سازمان تبلیغات اسلامی و شورای سیاستگزاری ائمه جمعه ابلاغ گردیده است، متناسب با رنگ بندی کرونائی شهرها اعلام نمود.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در اطلاعیه ای درباب روز عرفه و اعیاد قربان و غدیر، چارچوب و ضوابط اجرائی و بهداشتی برگزاری مراسم ها را متناسب با رنگ بندی کرونائی شهرها اعلام نمود و با اعلان اینکه ضوابط قبل از این به دستگاه های در رابطه با این مراسم ابلاغ گردیده است بر برخورد قاطع با متخلفان و رسیدگی قضایی در صورت مواجهه با هرگونه اقدام مغایر دستورالعمل ها و پروتکل ها اصرار کرد.
طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، متن کامل اطلاعیه بدین شرح است:

« باسمه تعالی
اطلاعیه کمیته امنیتی اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا درباب روز عرفه و اعیاد قربان و غدیر
با تبریک اعیاد در پیش رو و آرزوی قبولی دعاهای مردم عزیز و شریف ایران اسلامی در روز عرفه از جمله؛ رفع هرچه زودتر بیماری ناشی از انتشار ویروس کرونا، تمهیدات و ترتیبات پیش بینی شده برای مراسم و مجالس عید قربان و روز عرفه که در اجرای بند یک مصوبات هفتاد و هفتمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مورخ ۲۶- ۴ -۱۴۰۰ مقرر و قبل از این به استانداران و روسای ستاد­های استانی مدیریت بیماری کرونا و دستگاه های ذیربط همچون سازمان تبلیغات اسلامی و شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ابلاغ گردیده است، به استحضار ملت شریف ایران می رسد و انتظار دارد، در امتداد کنترل بیماری و پیش گیری از شیوع بیشتر آن، بدقت مورد اجرا و رعایت قرار گیرد.
با توجه به اهمیت کنترل بیماری کووید ۱۹ در وضعیت فعلی شیوع بیماری در سراسر کشور، برای برگزاری مراسم روز عرفه و اعیاد قربان و غدیر، چارچوب های ذیل الذکر که با محوریت محدودیت­های طرح جامع مدیریت هوشمند بیماری کرونا و باتوجه به سه اصل مورد تاکید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص "جلوگیری از تجمع، تردد و داشتن تهویه مناسب فضاهای بسته"، تدوین شده است، لازم الاجرا و مورد تاکید است.
چارچوب کلی برگزاری مراسم دعای روز عرفه برمبنای طرح جامع مدیریت هوشمند و متناسب با رنگ بندی هر یک از شهرهای کشور بدین شرح است:
شهرهای قرمز: برگزاری مراسم در فضای باز، پذیرش حداکثر ۷۰ نفر به ازاء ۴ متر مربع برای هر نفر، حداکثر در زمان ۶۰ دقیقه با رعایت پروتکلهای بهداشتی.
شهر نارنجی: برگزاری مراسم در فضایی با پذیرش حداکثر ۱۰۰ نفر به ازاء ۴ متر مربع برای هر نفر، حداکثر در زمان ۷۵ دقیقه با رعایت پروتکلهای بهداشتی.
شهرهای زرد: برگزاری مراسم در فضای بسته با رعایت هر ۴ متر مربع برای هر نفر حداکثر ۳۰ نفر.
سایر شرایط لازم الاجرای برگزاری مراسم در روز عرفه بدین شرح است:
لازم است، جهت افرادی که فاقد ماسک می باشند، از طرف مسئولین برگزار کننده، ماسک استاندارد در نظر گرفته و در بدو ورود به محل مراسم، تحویل افراد شود.
توزیع هرگونه نذری و پذیرایی (به استثنای فقط اقلام بسته بندی شده بهداشتی) ممنوعست.
توزیع آب بایستی بصورت بسته بندی یک نفره باشد.
گندزذایی قبل و پس از مراسم محل(سطوح مشترک) ضروری بوده و باید صورت گیرد.
وجود مواد ضد عفونی دست در ورودی محل برگزاری مراسم ضروری می باشد.
کنترل تردد و ورود و خروج جهت جلوگیری از ایجاد ازدحام، توسط مسئولین برگزاری الزامی است.
مراکز بهداشت با هماهنگی دوایر سازمان تبلیغات و همکاری مسئولین برگزاری، هماهنگی لازم جهت نظارت و کنترل بهداشتی مراسم را برنامه ریزی می نمایند.
چارچوب کلی برگزاری مراسم و مناسک در اعیاد قربان و غدیر برمبنای طرح جامع مدیریت هوشمند و متناسب با رنگ بندی هر یک از شهرهای کشور بدین شرح است:
شهرهای قرمز: برگزاری جشن یا نماز عید در هر یک از اعیاد قربان و غدیر در فضای باز با پذیرش حداکثر ۷۰ نفر به ازاء (۴ متر مربع برای هر نفر) در زمان حداکثر ۶۰ دقیقه با رعایت پروتکلهای بهداشتی.
شهر نارنجی: برگزاری مراسم جشن و یا نماز در فضای باز با پذیرش حداکثر ۱۰۰ نفر به ازاء ۴ متر مربع برای هر نفر در زمان حداکثر ۷۵ دقیقه با رعایت پروتکلهای بهداشتی.
شهرهای زرد: با اولویت برگزاری مراسم در فضای باز با پذیرش ۱۰۰ نفر به ازاء ۴ متر مربع برای هر نفر و یا در فضای بسته با رعایت هر ۴ متر مربع برای هر نفر حداکثر ۳۰ نفر.
سایر شرایط لازم الاجرای برگزاری مراسم در اعیاد قربان و غدیر بدین شرح است:
بمنظور پیش گیری از شیوع بیماری و تهدید سلامت هموطنان، حتی المقدور، برگزاری مراسم بصورت مجازی و یا در قالب استفاده از برنامه های رسانه های ملی دنبال شود.
از فعال شدن ایستگاه های صلواتی جهت توزیع شیرینی و شربت و موارد مشابه مطلقاً پرهیز شود.
استفاده از ماسک توسط نمازگزاران و همه افراد شرکت کننده در مراسم نماز عید، الزامی است.
استفاده از سجاده و مهر شخصی توسط نماز گزاران لازم است.
برقراری شرایط مناسب تهویه هوا در هر شرایط و برای هریک از مراسم‌،الزامی است.
سطوح مشترک محل های برگزاری قبل و پس از مراسم توسط مسئولین برگزاری گند زدایی شود.
در ورودی محل برگزاری امکانات ضد عفونی دست فراهم و تعبیه شده باشد.
مسئولین برگزار کننده ماسک جهت افرادی که فاقد ماسک می باشند در نظر گرفته و هنگام ورود به محل برای استفاده تحویل داده شود.
مردم از دید و بازدید اعیاد قربان و غدیر در همه مناطق پرهیز نمایند.
استفاده از ظرفیت صدا و سیمای ملی و استانی در اطلاع رسانی عمومی ضروری می باشد.
مراسم قربانی و ذبح آن طبق دستورالعمل سازمان دامپزشکی عمل گردد.
از ذبح قربانی در منازل پرهیز شود.
در آخر خاطر نشان می شود: کلیه دستگاه­های متولی و ذیربط استانی، لازم است با اتخاذ تمهیدات لازم بمنظور پایبندی به اصول و ضوابط ابلاغی از هر گونه اقدام مغایر با مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا پرهیز نمایند و با تشدید نظارت دقیق بر انجام و رعایت پروتکل­های بهداشتی زیر نظر کمیته نظارت استانی در صورت مواجهه با هرگونه اقدام مغایر دستورالعمل ها و پروتکل ها، ضمن برخورد قاطع با متخلفان، نسبت به رسیدگی قضایی اقدام نمایند.1400/04/29
22:40:20
5.0 / 5
993
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane