مدیر عامل اتحادیه تاكسیرانی های شهری كشور خبر داد

شكایت از سازمان تأمین اجتماعی به كمیسیون اصل ۹۰ مجلس

شكایت از سازمان تأمین اجتماعی به كمیسیون اصل ۹۰ مجلس

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور اظهار داشت: اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور از سازمان تأمین اجتماعی به دلیل عدم اجرا و بروز رسانی لیست رانندگان و عدم اجرای صحیح قانون بیمه تأمین اجتماعی رانندگان به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی شکایت کرده است.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، مرتضی ضامنی در تشریح روند رسیدگی تحقق بیمه رانندگان تاکسی اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی در جهت پشتیبانی از رانندگان حمل و نقل عمومی و با هدف جبران بخشی از هزینه های سربار این قشر زحمت کش جامعه در بند «ب» از ماده ۷ قانون هدفمند سازی یارانه ها دولت را مکلف کرد از محل منابع سازمان هدفمند سازی یارانه ها ۵۰ درصد از سهم رانندگان را در طرح بیمه تأمین اجتماعی بعنوان یارانه پرداخت نماید. اعتباری که در هر سال در بودجه سنواتی کشور پیشبینی و به تصویب می رسد.

وی ادامه داد: باوجود پیشبینی اعتبار لازم در سنوات مختلف، متاسفانه از سال ۱۳۹۲ سازمان تأمین اجتماعی با بهانه تکمیل سقف اعتباری این بخش، از پذیرش رانندگان جدید و بروز رسانی لیست رانندگان موجود خودداری نموده است.

وی افزود: به منظور حل مشکل فوق در سال ۱۳۹۸ در جهت تفاهم منعقده فی درخلال سازمان شهرداریها و دهیارهای کشور و سازمان تأمین اجتماعی مقرر شد؛ با هدف ساماندهی لیست های موجود و پیشگیری از هدر رفت یارانه پرداختی دولت و احقاق حقوق فعالین واقعی حوزه حمل و نقل شهری، بانک اطلاعاتی سازمان تأمین اجتماعی در بخش رانندگان توسط وزارت کشور مورد پالایش قرار گرفت، بعد از انجام فرآیند فوق مشخص گردید، مشخصات حدود ۵۰ درصد از افرادی که بعنوان راننده از یارانه دولتی در بیمه تأمین اجتماعی استفاده می نمایند، در هیچ یک از بانکهای اطلاعاتی موجود کشور بعنوان راننده وجود ندارد.

مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور تصریح کرد: قاعدتاً این افراد کسانی هستند که بنا به علل متعدد مدت هاست از حوزه حمل و نقل منفک شده اند و یا از ابتدا به اشتباه مشخصاتشان تحت عنوان راننده به ثبت رسیده است. در ادامه مقرر گردید فرآیند حذف افراد فوق و اضافه شدن رانندگان واقعی تا سقف موجود و بدون احتیاج به اعتبار جدید به مرحله اجرا درآید که متأسفانه سازمان تأمین اجتماعی بارها به علل متعدد از اجرای این طرح خودداری نموده است و باوجود برگزاری جلسات بسیار و پیگیری های مکرر مبحث اجرایی نشده است.

ضامنی اضافه کرد: با عنایت به نظر قانونگذار در این بخش و اختصاص بودجه مورد نیاز به منظور اجرای قانون فوق در سالهای مختلف، بدلیل عدم تمایل و اقدام جدی سازمان تأمین اجتماعی، شاهد انحراف ۵۰درصدی در هزینه کرد بودجه و اختصاص آن به افراد غیر راننده می باشیم، این درحالی است که با ۸۰درصد ظرفیت بوجود آمده ناشی از حذف افراد غیر مشمول می توان، کلیه رانندگان فعال و دارای پروانه اشتغال در حوزه حمل و نقل عمومی را بیمه نمود.

وی در ارتباط با طرح شکایت به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باتوجه به موارد فوق و با توجه به این که پیگیریهای مکرر این مجموعه و همینطور سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور طی چند سال قبل از سازمان تأمین اجتماعی به نتیجه نرسیده و همینطور نظر به این که اجرای فرآیند بیمه رانندگان و تداوم این طرح بدون تحمیل بار مالی جدید برای دولت می باشد، به منظور اجرای دقیق قانون مطابق با نظر مقنن و همینطور پشتیبانی از این قشر زحمت کش و برخورداری آنها از تنها امکان تعریف شده برای رانندگان که با عملکرد نادرست تأمین اجتماعی غیر قابل اجرا شده است، به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی جهت بررسی و اقدامات لازم در مورد حل مشکل بیمه تأمین اجتماعی رانندگان حوزه حمل و نقل عمومی شکایت نمودیم.

ضامنی تصریح کرد: امید است با حسن توجه و مساعدت مسؤلان امر بتوان در جهت حل این مشکل و کمک به این قشر زحمتکش گام موثر و مثبتی برداشت.1400/04/23
19:32:06
5.0 / 5
1190
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane