نایب رییس كمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران:

با اهمیت ترین علت توسعه نیافتگی شهر آفتاب فقدان زیر بناهای لازم است

با اهمیت ترین علت توسعه نیافتگی شهر آفتاب فقدان زیر بناهای لازم است

به گزارش بیمه خانه نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با اعلان اینکه با اهمیت ترین علت توسعه نیافتگی شهر آفتاب این است که شهرداری فاقد منابع لازم بوده و هست، اظهار داشت: این مکان سیصد هکتاری سرمایه عظیمی است و نباید از اتخاذ تصمیمات بزرگ صرف نظر نماییم. برای تکمیل زیر بناهای شهر آفتاب و تبدیل به سایتی که بهترین دسترسی را به شبکه آزاد راهی، فرودگاه و نیز به شهر دارد، مسئله اصلی فقدان زیر بناهای لازم است که با اجرای پروژه های پیشنهادی و در آستانه انعقاد قرار داد، زیر بناها نیز تکمیل می شود.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، حسن رسولی در سیصد و پنجمین جلسه شورای شهر تهران و در جریان بررسی لایحه اعطای مجوز جهت انعقاد قرارداد راه اندازی و تکمیل پروژه های نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب اظهار داشت: سند بالادستی ما طرح جامع شهر است و این شهر آفتاب بعنوان یک مجموعه نمایشگاهی هم در طرح جامع و هم در طرح تفصیلی تصویب شده و این که ما بیاییم این جا را تبدیل نماییم به شهر بازی و یا بعنوان فضایی برای دستفروشی راه بیاندازیم پیشنهاد چنین موضوعات به سبب این که اختیار نداریم، منتفی است.

وی ادامه داد: همانطور که آقای میر لوحی اشاره کردند ظرف 4 سال قبل همان فضای راکد اقتصادی موجب رکود در این بخش نیز شده بود گرچه پیشنهادات مختلفی مطرح بود از واگذاری به بخش خصوصی با سرمایه گذار خارجی و خود من چندین جلسه با اتاق تجاری داشتم. پیشنهاداتی هم در خصوص تهاتر این فضا با شرکت نمایشگاه های بین المللی بود، اما عملا به سبب همین فضای راکد به نتیجه نرسید.

وی افزود: عرصه هایی که بناست در قالب مشارکت واگذار شود فاقد سند بوده و برای تک تک این عرصه ها سند دریافت شده است. پس این عدد متری 10 میلیون تومان قیمت رسمی کارشناس دادگستری بوده که وفق قانون مناقصات عمومی بعنوان قیمت پایه آورده شده است. نکته بعدی این که با اهمیت ترین علت توسعه نیافتگی شهر آفتاب این است که شهرداری فاقد منابع لازم بوده و هست و نیز بخش خصوصی به سبب همان عدم اطمینان، رغبتی برای ورود به این بخش نداشته است.
به گفته ی ایشان، آنچه که در قالب این 5 پروژه به تصویب کمیسیون رسید این بود که شرایطی فراهم نماییم تا بخش خصوصی ترغیب شود و بیاید بستری را فراهم سازد تا از سایر ظرفیت های شهر آفتاب بهره برداری شود تا در آینده در شورای ششم و مدیریت شهری آینده چه بخواهد با شرکت نمایشگاه های بین المللی تهاتر کند و چه بخواهد بخش خصوصی داخلی و یا خارجی بیاورد قدم بیشتری در جهت تامین زیر بنا ها برداشته شود.

رسولی اضافه کرد: همانطور که آقای فراهانی گفتند "تنها یک نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب برگزار شده که به سبب فقدان امکانات اولیه ناموفق بوده و عملا از این سرمایه هنگفت بهره برداری لازم صورت نمی گیرد". پس این 5 پروژه با این ترکیبی که در کمیسیون تصویب کردیم حسب سند سرمایه گذاری بوده است و در سند سرمایه گذاری اختیار 15 درصد تخفیف را با هدف ترغیب سرمایه گذار به شهرداری دادیم ولی در این موارد خاص شهردار می خواهد سهمش، سقف 40 درصد باشد و اگر این را شورا بپذیرد این 5 پروژه می شود 5 گل میخ توسعه ای که سایر سرمایه های تملک شده من جمله سوله های تولید شده و خدمات زیر بنایی عملا به اتکا این 5 پروژه از منافع ارزش افزوده توسعه کلی نمایشگاه بهره مند شوند و این منافاتی ندارد در آینده به روش های دیگری عمل شود.

رسولی همین طور خطاب به علی اعطا اظهار داشت: آقای اعطا شرایط سرد است، مناقصه برگزار شده و عملا رغبتی صورت نگرفته، پس پیشنهادم این است که همچنانکه در کشور های توسعه یافته گاهی این دارایی ها را به ویژه پروژه های مقدماتی رابه قیمت صفر واگذار می کنند، فقط سود و زیان شهرداری در این پروژه مد نظر نباشد، اینجا 300 هکتار است و سرمایه عظیمی است پس تصمیم بزرگی است و از اتخاذ تصمیمات بزرگ نباید صرف نظر نماییم. در این جا در دراز مدت سرمایه گذار نیاز است و برای تکمیل زیر بناهای شهر آفتاب و تبدیل به سایتی که بهترین دسترسی را به شبکه آزاد راهی، فرودگاه و نیز به شهر دارد، مسئله اصلی فقدان زیر بناهای لازم است که اگر این پروژه ها به اجرا دربیاید زیر بناها نیز تکمیل می شود.

وی اشاره کرد: این امکان نیز وجود دارد که انواع و اقسام نمایشگاه های بزرگ مقیاس که دولت تصویب کرده است را در محل برگزار نماییم، پس شرایط توسعه فراهم می شود و در آینده برای تصمیم گیران آتی باتوجه به ظرفیت هایی که ایجاد می شود به کمک بخش خصوصی سرجمع ارزش افزوده متوجه کل 300 هکتار عرصه شرکت شهر آفتاب می شود، در همین شرایط پیشنهادم این است شورای شهر این تصمیم شجاعانه را بگیرد. هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد و همه موارد قانونی نیز در این مورد رعایت می شود.

وی افزود: آقای هاشمی فرمودند که چه بهتر بود آقای شهردار قیمت زمین را ارزان تر معرفی می کردند، باید بگویم قانون مناقصات به شهردار چنین اجازه ای را نمی دهد. اگر ما در شرایطی پیش از دریافت اسناد تک برگ این عرصه ها می خواستیم اقدام نماییم این 10 میلیارد تومان یکی دو میلیارد تومان بیشتر قیمت گذاری نمی شد. پس درست است دیر هنگام است ولی این یک اقدام خوب است و چه بهتر که در این دوره گذار این قدم را برداریم تا منافع شهر تامین گردد و اینجا بستری می شود برای تصمیمات بعدی شورای ششم و مدیریت شهری آینده و با اطمینان خاطر، دوستان می توانند، رای دهند.

رسولی اشاره کرد: ما با سرمایه گذار منافع مشترک داریم خصوصاً در پروژه های اول، پس در اینجا چندین پروژه در ادامه تکمیل فراینده توسعه شهر آفتاب قابل تعریف است. پس هر چه قدر آورده اولیه مان به ویژه از حیث منافع ناشی از ارزش توسعه همه جانبه شهر آفتاب افزایش پیدا کند منافع بیشتری عاید شهرداری می شود. این نکته نیز مد نظر باشد که تابحال شهرداری مالک این املاک نبوده است پس ما زمینی را که از منابع طبیعی و موسسه نشر و آثار حضرت امام خریدیم، دارایی مان را سند دار کردیم.

وی افزود: ما باید این تصمیم هوشمندانه را اتخاذ نماییم و موکول به آینده نکنیم این بیماری مدیریت کشور است که هر زمان می خواهیم تصمیم بگیریم بهانه می آوریم که تحریم هستیم و انتخابات است و چه و چه، ما این اجازه را به شهرداری و مجموعه شهر آفتاب می دهیم که همه موارد مد نظر دوستان است و وفق قانون مزایده ها و مناقصه ها رعایت خواهد شد. فضای گشایشی پیش روی خواهد بود و می تواند مفید باشد تا این قفل سرمایه گذاری در شهرداری و بستر هایی که داریم، باز شود.

منبع:

1400/04/07
13:36:13
5.0 / 5
952
تگهای خبر: خدمات , خرید , سایت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیمه خانه
بیمه خانه Bime khane