نایب رئیس ستاد مركزی جبهه اصلاحات تاكید كرد

طراحی و نهایی كردن اداره شهر در دوره ششم شورا بر اساس نگاههای اصلاح طلبانه

طراحی و نهایی كردن اداره شهر در دوره ششم شورا بر اساس نگاههای اصلاح طلبانه

به گزارش بیمه خانه نایب رییس ستاد مرکزی جبهه اصلاحات اظهار داشت: در دوره پنجم شورا برخاسته از دو برنامه توسعه شهر تهران برنامه ای طراحی و تحت عنوان برنامه سوم توسعه شهر تهران به تصویب رسید که امروز سال دوم برنامه درحال اجراست. شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان برای اداره شهر بخصوص در دوره ششم شورا برنامه ای را عرضه کرده است.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، سید حسن رسولی نایب رییس ستاد مرکزی جبهه اصلاحات در نشست خبری امروز سه شنبه در تشریح برنامه های مصوب جبهه اصلاحات برای ششمین دوره انتخابات شورای شهر تهران اظهار داشت: جبهه اصلاحات ایران از ماه ها قبل برای حضور موثر و فعال در عرصه انتخابات شورا و ریاست جمهوری تمهیدات لازم را پیشبینی و به اجرا درآورده است. علاوه بر این دو انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در تهران هم برگزار می گردد که در انتخابات مجلس آقای محجوب کاندیدای مورد حمایت جبهه اصلاحات است.
وی ادامه داد: طراحی و نهایی کردن اداره شهر در دوره ششم بر اساس نگاههای اصلاح طلبانه انجام شده و در این دوره هم در حوزه برنامه ریزی اقدامات قابل توجهی انجام شده است. نخستین مصوبه شورای شهر تهران در دوره پنجم این بود که شهردار وقت موظف شد در کمتر از ۱۰۰ روز گزارشی عرضه کند تا نشان دهد شهرداری بعد از ۱۴ سال که در اختیار جریان اصولگرا بوده است را بر مبنای شاخص ها در چه وضعیتی تحویل گرفته می شود و همینطور صورت وضعیت فصل مشترک این دو دوره را تهیه نماید.
وی افزود: خوشبختانه این کار انجام شد و گزارش مورد نظر در صحن شورا عرضه شد. هدف شورای پنجم از این اقدام این بود که بر مبنای شاخص ها و مقیاس های کمی تعیین کنید که از آغاز دوره که در شهریور ماه سال ۹۶ کار اصلاح طلبان در شورای شهر شروع شد از جهات مختلف شهرداری و شورا را در چه وضعیتی تحویل گرفتیم. مأموریت های پنجگانه در حوزه شهرسازی و معماری و همینطور در حوزه حمل و نقل و ترافیک و حوزه مالیه و اقتصاد شهری باید مشخص می شد در چه وضعیتی قرار گرفته است. این سند وضعیت موجود آن زمان را مشخص می کرد که امروز هم قابل دسترس و استفاده عموم مردم است.
وی افزود: در دوره پنجم شورا برخاسته از دو برنامه توسعه شهر تهران برنامه ای طراحی و تحت عنوان برنامه سوم توسعه شهر تهران به تصویب رسید که امروز سال دوم برنامه درحال اجراست. شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان برای اداره شهر بخصوص در دوره ششم شورا برنامه ای را عرضه کرده است.
نایب رییس جبهه اصلاحات ایران در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن اشاره به این که در انتهای دوره پنجم و آغاز دوره ششم حناچی شهردار فعلی تهران گزارش تحویل و تحول را به تفکیک حوزه های مأموریت و شاخص هایی که در دوره پنجم، شهر را تحویل گرفته ایم در جلسه علنی عرضه کرده است، اضافه کرد: برای تحقق برنامه ها در داخل و بیرون شهرداری با چالش های جدی مواجه بودیم و با بی سابقه ترین دوره رکود درآمدهای شهرداری مواجه شدیم. به شکلی که ۶۳ درصد صدور پروانه ها کاهش پیدا کرد و در مجموع ۴۲ درصد درآمدهای شهرداری کاهش پیدا کرد.
وی ادامه داد: بحران کرونا هم به وقوع پیوست و قبل از تحریم ها هم یکی از چهره های شاخص جناح رقیب گفته بود شهرداری تهران به باطلاق اصلاح طلبان تبدیل خواهد شد. این صحبت برخاسته از آنچه که برای ما به یادگار گذاشته بودند گذاره ای محتمل بود که تحریم و کرونا هم به آن افزوده شد.
وی افزود: در گزارش آقای نجفی بعنوان شهردار وقت نشان داده شد که در ۱۴ سال قبل شهرداری تهران بعنوان نردبان جناح رقیب برای رسیدن به پاستور مورد استفاده قرار گرفته و شهر از راه شهر فروشی اداره می شد که در همین راستا ۱۲۸ هکتار از بهترین باغات تهران از بین رفت. در صورتی که در نقطه مقابل ما ۳۰ باغ تهران را احیا کردیم. ما به مردم قول دادیم شهر را انسان محور اداره نماییم.
به قول رسولی، در حوزه منابع انسانی و حمل و نقل و ترافیک اقدامات موثری انجام شد و ایستگاه های مترو در این دوره معادل ۳۰ درصد طول تاریخ مترو تجهیز شد. یکی از خدمات دوره پنجم کوتاه کردن کمپین های ریاست جمهوری از دست اندازی به امکانات شهرداری که حق الناس محسوب می شد بوده است. شهرداران ما هوس پاستورنشینی نکردند و هیچ یک از ما ۲۱ نفر به جز خدمت دنبال مسیر دیگری نبودیم.
وی افزود: بر اساس این اسناد برنامه ای برای اداره شهر در دوره ششم برخاسته از رویکرد اصلاح طلبانه و تداوم ریل پیشگیری از شهر فروشی و حرکت به سمت انسان محوری تهیه شد. در این چهار سال در مقایسه با ۱۴ سال قبل از دوره پنجم به صورت متوسط سهم مناطق کم برخوردار در اعتبارات سالیانه شهرداری ۶۳ درصد افزایش پیدا کرد.
نایب رییس جبهه اصلاحات ایران در پاسخ به سوالی در مورد نداشتن سرلیست در فهرست جمهور اظهار داشت: فرایند و روش تنظیم فهرست در دوره ششم از منظر جبهه اصلاح طلبان با ادوار گذشته از جهات مختلف متفاوت می باشد و وجه تمایزهای آشکاری دارد. برای هر جریان سیاسی در هر انتخاباتی رسیدن به نامزد و یا نامزدها و فهرست واحد امر بسیار مهمی بود. در ادوار گذشته برای رسیدن به این منظور مبتنی بر تصویری که از مدیریت شهری داشتیم شاخص هایی را تعریف می کردیم و متخصصین و صاحب نظران را برای ثبت نام تشویق می کردیم و بعد از این مرحله فراخوان می دادیم و اطلاعات را دسته بندی می کردیم. سپس کارگروهی شاخص ها را انطباق می دادند تا در نهایت لیستی تهیه شود. همانند دوره قبل که فهرست تهیه و سرلیستی تعیین می شد، اما در این دوره با عنایت به مطالبه جدی نسل دوم و سوم بدنه اصلاح طلبی در این راه طرحی را دوستان جوان پیشنهاد کردند تحت عنوان سامانه رای گیری مقدماتی که بر طبق این طرح بر خلاف دوره های قبل که افرادی برای فهرست با خرد جمعی تعیین می شد در این مرحله این فاز مهم به بدنه اصلاح طلبان سپرده شد و بیشتر از ۱۲ هزار نفر ثبت نام کردند و حسب فرآیندی که با ۴۸ ساعت تاخیر از سیستم به دست آمد برای اعضای مجمع ناشناخته بود، چون که این دفعه از پایین به بالا افراد انتخاب شده بودند.
وی افزود: شش نفر از این افراد از همکاران وی در شورا بودند و در فهرست به خانم ها نسبت به شورای پنجم یک خانم افزوده شد و بحث جوان گرایی عنوان شد تا جوانی و تجربه هر دو مورد استفاده قرار گیرند. جوانترین فرد ۳۰ سال و مسن ترین فرد ۵۸ سال و متوسط سن فهرست ۴۳ سال است که در مقایسه با تمام فهرست های جناح رقیب، عدالت جنسیتی و تحول نسلی در فهرست جمهور بهتر رعایت شده است.
رسولی ضمن اشاره به تحصیلات تکمیلی اعضای فهرست جمهور اظهار داشت: ۳۲ درصد دکتری، ۲۰ درصد دارای مدرک کارشناسی هستند، تفاوت دیگر این فهرست این است که قول و قرار گذاشتیم که شش نفری که از دوره پنجم در فهرست هستند ۱۵ نفر به آنها اضافه شود و عامدا به سمت این رفتیم که سرلیست نگذاریم. در واقع باید به سمتی حرکت نماییم که افراد مشهورتر مثل این شش نفر از حوزه نفوذ و تجربه شان استفاده گردد تا ۱۵ نفری که به فهرست اضافه شدند و عموما جوان هستند پا به پای این شش نفر حرکت کنند. بنابراین در این دوره به معنای ادوار گذشته دارای سرلیست نیست.
وی در پاسخ به سوالی در مورد حمایت رئیس دولت اصلاحات از فهرست جمهور، اظهار داشت: تا جایی که اطلاع دارم آقای خاتمی اعلام نموده اند از تصمیم مجمع اصلاح طلبان تبعیت می کنند اما مثل دوره گذشته بعید می دانم از لیستی حمایت کنند.
وی در مورد نتیجه مذاکرات برای حمایت جبهه اصلاحات از یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری اظهار داشت: شب گذشته بحث ها در این مورد ادامه داشت اما پیشنهاد حمایت یک نفر از دو نفر نامزدی که در جبهه اصولگرایی نیست رای دو سوم را کسب نکرد.
به نقل از ایشان، عدم شرکت در انتخابات متاثر از علل مختلف را شاهد می باشیم. البته در مجلس فعلی هم نسبت به ادوار گذشته ۲۰ درصد کاهش مشارکت را شاهد بودیم اما مزیت ما نسبت به جریان رقیب فهرست متناسب به لحاظ جنسیتی و ترکیب نسلی و سطوح تحصیلی است. نقطه قوت دیگر فهرست ما واحد بودن آن است در صورتی که جریان رقیب چندین فهرست داده است. بدون شک هیچ یک از اعضای شورای دوره پنجم به دنبال بافتن کلاهی از نمد شهرداری برای خود نبوده اند.
ادامه دارد...منبع:

1400/03/25
22:48:10
5.0 / 5
979
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane