همزمان با روز گرامیداشت مقام معلم؛

مراسم نكوداشت پدر پیوند سلول های بنیادی ایران انجام شد

مراسم نكوداشت پدر پیوند سلول های بنیادی ایران انجام شد

همزمان با روز گرامیداشت مقام معلم و استاد، مراسم نکوداشت پروفسور اردشیر قوام زاده، پدر پیوند سلول های بنیادی ایران اجرا شد.به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، این مراسم بامداد امروز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت با حضور پروفسور اردشیر قوام زاده، دکتر حمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی، دکتر قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر پیروز حناچی، شهردار تهران، دکتر رامین صرامی فروشانی، سرپرست پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی، دکتر علی شهریاری احمدی، فوق تخصص خون و انکولوژی، دکتر سیدامیرحسین امامی، فوق تخصص هماتولوژی انکولوژی انجام شد.

دکتر قوام زاده؛ محققی واقعی در جستجوی کشف و یافتن و تولید دانش

در ابتدای این مراسم دکتر رامین صرامی فروشانی اظهار داشت: به سبب شرایط همه گیری بیماری (کووید ۱۹) امکان برگزاری مراسمی که شایسته مقام استاد ارجمند، پروفسور قوام زاده است، میسر نشد و این مراسم بصورت وبینار برگزار می گردد.

سرپرست پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی تاکید کرد: برای پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی افتخار بزرگی است که در روز گرامیداشت مقام معلم و استاد، مراسم نکوداشت یکی از بهترین اساتید این کشور را برگزار می نماید. دانشجویانی که ایشان تربیت کرده اند، حالا از اساتید و پژوهشگران خبره و به نام کشور هستند که درحال خدمت به مردم و کشور می باشند و جا دارد ایشان را به نام استاد اساتید نام ببریم.

وی اضافه کرد: استاد دکتر قوام زاده، استادی هستند که کل فضائل و خصوصیات یک استاد نمونه را دارا هستند. در چند سالی که در پژوهشکده سرطان معتمد در خدمت ایشان هستیم، شاهد بوده ایم که بعنوان یک پزشک، بدون هیچ چشمداشت مادی، همیشه دغدغه درمان بیماران را داشته اند؛ بعنوان یک معلم، دغدغه تربیت دانشجویان را دارند؛ در انتقال دانش خساست نمی ورزند و بعنوان محقق، به مفهوم واقعی محقق بوده و همیشه در جستجوی کشف و یافتن و تولید دانش و محتوا هستند.

دکتر صرامی فروشانی اشاره کرد: در عین حال، استاد دکتر قوام زاده خاصیت های یک جهادگر را به شکل کامل دارند و افتخاری است که در پژوهشکده سرطان معتمد از حضور ایشان بهره می بریم. فعالیت ایشان در پژوهشکده با یک پروژه شروع شد و درحال حاضر، دکتر قوام زاده نقش مهمی در پروژه های فناورانه پژوهشکده و چند پروژه راهبردی را به ثمر رسانده اند.دکتر قوام زاده؛ خستگی ناپذیر در انجام کارهای علمی و فناورانه

دکتر حمیدرضا طیبی نیز در این مراسم، ضمن تبریک روز معلم اظهار داشت: از ضرورت های پیشرفت و رسیدن به توسعه پایدار در هر کشور، تربیت انسان های توسعه یافته است. انسان توسعه یافته، افرادی هستند که در حوزه علم و فناوری، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، واجد یک سری صفات باشند.

رییس جهاد دانشگاهی اضافه کرد: همچون این صفات می توان به: اصل دانستن اهمیت علم برای پیشرفت و توسعه کشور، تبدیل علم به فناوری و کاربردی کردن آن در خدمت پیشرفت و توسعه و رفاه مردم، احترام به قانون و اینکه واقعاً به آن عمل نماییم، مقدس دانستن کار و کوشش برای رسیدن به موفقیت و پرهیز از تنبلی و استفاده از راه های ساده و غیرشرعی برای رسیدن به پیشرفت و ثروت، احترام، دوستی و دستگیری از همنوع، و ده ها خاصیت دیگر که همگی در تعالیم دینی در قرآن کریم و در دستورات پیامبر (ص) و ائمه اطهار (س) آمده اند، اشاره نمود.

دکتر طیبی اشاره کرد: معلمان و خصوصاً اساتید، بیشترین نقش را در تربیت انسان های توسعه یافته برعهده دارند. به خصوص اساتیدی که در زمینه کارهای علمی و فناورانه برجسته هستند و عموماً دانشجویان، این اساتید را الکوی خود قرار می دهند. علاوه بر بحث های توسعه علمی و فناورانه، این اساتید می توانند در بحث های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نیز الگوی خوبی برای دانشجویان باشند.

رییس جهاد دانشگاهی تاکید کرد: امروز از استاد ارجمندی تقدیر می نماییم که واجد این صفات بوده و تقاطع علم، ایمان و عمل و خستگی ناپذیر در انجام کارهای علمی و فناورانه است که برای پیشرفت کشور بسیار لازم است. تقدیر و تشکر از اساتید، جزو یکی از برنامه های فرهنگی جهاد دانشگاهی شمرده می شود. از زحمات پروفسور دکتر قوام زاده هم در حوزه تربیت دانشجویان بعنوان مدیران و پزشکان آینده کشور و هم در همکاری بهادار ایشان با مجموعه جهاد دانشگاهی در توسعه علمی و فناورانه کشور دارند، تقدیر و تشکر می کنم.

دکتر طیبی اضافه کرد: با وجود نیروهای بسیار عالی در دانشگاه ها، هیچ مانعی برای توسعه علمی و فناورانه کشور ورسیدن به پیشرفت و توسعه پایدار وجود ندارد؛ مشکلات ما عمدتا در حوزه مدیریتی است که امیدواریم این مشکلات برطرف شوند. هرجا که اساتید و پژوهشگران اراده کرده اند، به اهداف مورد نظر دست پیدا کرده ایم. در جهاد دانشگاهی تلاش نموده ایم بعنوان قسمتی از جامعه نشان دهیم که توان انجام کارهای بزرگ در کشور وجود دارد و این مسئله باید در کل جامعه الگوسازی شود.میهن پرستی، مردم دوستی، حرکت در جهت منافع مردم؛ خاصیت های بارز دکتر قوام زاده

دکتر قاسم جان بابایی نیز در این مراسم اظهار داشت: از جهاد دانشگاهی که گرامیداشت روز معلم و استاد را با تقدیر از یکی از بهترین مفاخر پزشکی کشور مزین کرده است، تشکر می کنم. این افتخار را داشتم که شاگرد دکتر قوام زاده باشم. فکر نمی کنم کسی شاگرد ایشان بوده باشد، ولی تحولی در سیر زندگی اش اتفاق نیفتاده باشد.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: شاید یکی از نقاط قوت رشته خون و سرطان بالغین، حضور فردی مانند استاد دکتر قوام زاده در این رشته بوده است. ایشان دانش آموخته مجامع بین المللی بوده و با همان نظم و انضباط کاری (Discipline) وارد ایران شدند.

دکتر جان بابایی تاکید کرد: یکی ازمهم ترین نکاتی که از ایشان آموختم، نظم در این رشته است و متخصصان این رشته، جزو منظم ترین متخصصان محسوب می شوند. خاصیت بارز ایشان حضور بموقع در بیمارستان و رسیدگی به امور بیماران است. دکتر قوام زاده با کسی تعارف نداشته و اگر تعللی در روند درمان بیماران ببینند، تذکر می دهند. اگر کشور می خواهد پیشرفت کند، (همه) باید به این شکل رفتار کرده و ملاحظات را کنار بگذارند.

وی اضافه کرد: درعین حال دکتر قوام زاده یک پزشک جامع نگر هستند و در رفتار و برخورد با مریض، شرایط و مسائل اقتصادی و اجتماعی بیمار را نیز مدنظر قرار می دهند. ایشان همیشه از دیگران جلوتر بوده و با دوراندیشی، تصمیم می گیرند. بنیان گذاری پیوند سلول های بنیادی در کشور (سال ۱۳۶۹) نمونه ای از دوراندیشی استاد است.

دکتر جان بابایی اشاره کرد: دکتر قوام زاده همیشه تلاش می کند کارهایی که شروع می کند، به رویه های درمانی در کشور تبدیل شوند. ایشان به مفهوم واقعی فرد مصممی هستند که نمونه این تلاش را می توان در بحث ساخت مرکز سلول های بنیادی در بیمارستان شریعتی مشاهده کرد که کار بسیار بزرگی بود و با وجود همه سختی ها، به نتیجه رسید.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: دکتر قوام زاده از همه موقعیت ها برای ارتقای سیستم دولتی استفاده می کردند و هیچ گاه به فکر منافع شخصی نبودند. عمل های مسئولین مملکتی را در بیمارستان های دولتی انجام می دهند که در درجه اول، مسئولین با درد و مشکلات مردم بهتر آشنا گردند و در درجه دوم، اگر مقرر است این کار خیر و برکتی داشته باشد، شامل حال سیستم و بیمارستان های دولتی شود. حس میهن پرستی، مردم دوستی، حرکت در جهت منافع مردم، خاصیت های بارز استاد دکتر قوام زاده است.

صراحت لهجه و تربیت نیروی انسانی متخصص

دکتر پیروز حناچی، شهردار تهران که بصورت مجازی در این مراسم حضور داشت، در سخنان کوتاهی اظهار داشت: وظیفه خود می دانم به نمایندگی از مجموعه شهرداری و شورای شهر تهران از زحمات استاد دکتر قوام زاده تقدیر و تشکر کنم. استاد گرانقدری که بنیان گذار پیوند سلول های بنیادی در کشور می باشند و شاگردان زیادی را تربیت کرده اند که در نقاط مختلف کشور، درحال خدمت رسانی به مردم هستند.

شهردار تهران اضافه کرد: صراحت لهجه، خوش خلقی و (تلاش برای) تربیت نیروی انسانی متخصص، از خاصیت های بارز دکتر قوام زاده است که کشور به شدت به آن نیاز دارد. سلامت و طول عمر و عزت ایشان را از درگاه خداوند مسئلت می کنم و امیدوارم تلاش دکتر قوام زاده در باز کردن مسیر بن بست بیماران ناامید، ذخیره آخرت ایشان باشد.

پروفسور اردشیر قوام زاده نیز در سخنانی اظهار داشت: از جهاد دانشگاهی به سبب اینکه به علم و مقام معلم احترام گذاشت، تشکر می کنم. از زمان شروع کارم معتقد بودم باید کاری انجام دهم که برای عده ای مؤثر باشد؛ در ادامه مسیر و کسب تجربه متوجه شدم باید کاری انجام دهم که برای مردم و جامعه مؤثر باشد. اسفند سال ۱۳۶۹ سه عمل پیوند مغز استخوان در بیمارستان شریعتی تهران انجام شد. این کار را با سختی های زیادی شروع کردیم و خون جگرها خوردیم و الان کار به ثمر رسیده است.

دکتر قوام زاده اضافه کرد: شاگردان من مثل گلها و من باغبان آنها هستم، شکوفایی آنها عشقی در من به وجود می آورد. شاگردان من در کشور خدمت رسانی می کنند به نحوی که حالا شاهد فعالیت ۲۰ مرکز پیوند در کشور و خدمت رسانی به مردم هستیم.

شخصیت کاریزماتیک در علم و پزشکی


دکتر علی شهریاری احمدی، فوق تخصص خون و انکولوژی، نیز در این مراسم اظهار داشت: از جهاد دانشگاهی برای برگزاری مراسم نکوداشت استاد دکتر قوام زاده که مقارن با روز معلم شده، تشکر می کنم و به این مجموعه تبریک می گویم که استاد را بعنوان یک دُر گرانبها در رشته خون و انکولوژی و پیوند در اختیار گرفتند و این حقیقت را درک کرده اند که ایشان می توانند همچنان پرصلابت در حیطه علم و پژوهش بدرخشند و مثمرثمر باشند.

دکتر شهریاری احمدی اضافه کرد: یکی از شاگردان دکتر قوام زاده هستم و ایشان یکی از قدیمی ترین و پایاترین اساتید من محسوب می شوند. دکتر قوام زاده یکی از معدود شخصیت های کاریزماتیک در علم و پزشکی هستند. نظم، سخت کوشی، تعصب در آموزش، پژوهش و درمان بیماران، صلابت شخصیت، از خاصیت های مهم ایشان شمرده می شود.

وی تاکید کرد: دکتر قوام زاده موسس آموزش نکاتی در رشته خون و انکولوژی هستند و فارغ التحصیلان این رشته در ایران از لحاظ علمی به هیچ عنوان در سطح پایین تر از همکاران خود در سایر نقاط جهان نیستند؛ شاید از لحاظ تکنیکی کمبودهایی داشته باشیم، اما از لحاظ سواد علمی کمبودی نداریم. یکی دیگر از خاصیت های استاد، استمرار در امر پژوهش است و از نظر تعداد مقالات علمی در سطح بسیار بالایی قرار دارند.

این فوق تخصص خون و انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایران اشاره کرد: موضوع پیوند سلول های بنیادی که استاد دکتر قوام زاده پس از اختتام جنگ (اسفند ۱۳۶۹) در بیمارستان شریعتی انجام دادند، بسیار دور از ذهن بود که به همت ایشان انجام شد و اساتید بزرگ پیوند به ایران سفر کرده و در جریان این کار قرار گرفتند.
دکتر شهریاری احمدی اضافه کرد: حاصل تلاش و همت دکتر قوام زاده و پایه گذاری سنگ بنای رشته خون و انکولوژی و پیوند مغز استخوان، تربیت بیش از ۴۰۰ شاگردی است که حالا در سراسط کشور درحال خدمت به مردم کشور هستند

دکتر سیدامیرحسین امامی، فوق تخصص هماتولوژی انکولوژی نیز در این مراسم‌،مهربانی را یکی از خصوصیات برجسته دکتر قوام زاده عنوان نمود و اظهار داشت: مهربانی یکی از صفات عالیه خداوند رحمان و رحیم است که در نوع بشری آن، در وجود دکتر قوام زاده دیده می شود. هر چیزی که در وجود ایشان است، زاده این مهربانی است.

دکتر امامی اضافه کرد: از بحث بنیان گذاری پیوند، تا کمک به کودک تالاسمی و بیمار مبتلا به لوسمی، همه نشأت گرفته از این مهربانی است. خداوند ذره ای از صفت مهربانی خودرا در این وجود نازنین و مهربان به ودیعه گذاشته است. می توان ایشان را پدر آموزش انکولوژی نامید و این ۴۰۰ شاگرد، تربیت یافته این وجود مهربان است. استادی که با جان و مال و خانواده مجاهده و کوشش کرد و مسلماً پاداش گرانبهایی نزد خداوند خواهد داشت.
1400/02/13
10:48:54
5.0 / 5
1285
تگهای خبر: آموزش , شهرداری , فروش , مراسم‌
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane