مدیركل مدیریت بحران استان تهران عنوان كرد

آخرین وضعیت موجودی دریاچه های پنج سد تأمین كننده آب تهران

آخرین وضعیت موجودی دریاچه های پنج سد تأمین كننده آب تهران

به گزارش بیمه خانه مدیرکل مدیریت بحران استان تهران اظهار داشت: میزان موجودی دریاچه های ذخیره پشت دیواره پنج سد تأمین کننده آب تهران تا هفته گذشته خوب بوده است.


منصور درجاتی در گفتگو با ایسنا، در تشریح روند تمهیدات مقابله با خشکسالی در سالجاری، اظهار داشت: آنچه که مسلم است امسال با عنایت به ۱۶ درصد کاهش ریزش جوی فروردین سالجاری نسبت به زمان مشابه آن در سال گذشته، میزان نزولات جوی با میزان آن پارسال قابل مقایسه نخواهد بود. در واقع میزان بارشی که تابحال داشتیم با سال قبل تفاوت بسیار داشته و در سال ۹۹ هم بارش کمتری نسبت به سال ۱۳۹۸ داشتیم. بر همین مبنا شایعاتی مطرح شده بود که سدها به میزان زیادی خالی هستند در حالیکه این مورد از اساس حقیقت ندارد و وضعیت سدها چندان نامناسب نیست. در واقع میزان موجودی دریاچه های ذخیره پشت دیواره پنج سد تأمین کننده آب آشامیدنی تهران تا هفته گذشته خوب بوده است.

وی ادامه داد: کمبود بارش داریم؛ ولی در سدها به میزانی که ذخیره حوضچه ی آنها کم شود، میتوان با افزایش ورودی به سد و کاهش خروجی میزان ذخیره را حفظ کرد؛ بنابراین در صورت بارش کافی، سد با تقویت بهتری به کار خود ادامه می دهد.
به نقل از ایشان، بر مبنای اعلام سازمان هواشناسی تابحال شرایط مناسبی در بارش ها نداشته ایم و برآورد کارشناسان مربوطه این است که سال جاری به شکل چشم گیری کاهش ریزش های جوی را تجربه خواهیم کرد.

وی درباره عدم بارش ها و خسارت به بخش کشاورزی و نحوه کمک به این بخش اظهار داشت: جبران خسارت کشاورزان بر مبنای قانون مشخص شده و به صورت سراسری با ارزیابی خسارت بین کشاورزان توزیع می شود. زمان وارد آمدن خسارت در شرایط خشکسالی و تَرسالی می بایست در سامانه مخصوص "سجاد"که توسط جهادکشاورزی و برنامه و بودجه طراحی شده توسط عوامل ادارات ذیربط شهرستان متبوعه تا فرمانداری ها و سپس از راه مدیریت بحران استان اقدام نمایند و با ثبت مشخصات نسبت به دریافت خسارات اقدام نمایند.

وی افزود: بر همین مبنا مقرر شد افرادی که برای امور کشاورزی وام دریافت کرده اند و با کمبود ریزش های جوی خسارت می بینند، نیازمند در نظر گرفتن تمهیدات ویژه هستند که باید با تأمین منابع مالی محقق شود، به این صورت که برای بازپرداخت تسهیلات به کشاورزان مهلت داده شود.

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با تکیه بر اینکه هر چه آب را در بالا دستها مهار نماییم در واقع کمبود بارش را تا حد بالایی می توانیم جبران نماییم اضافه کرد: بخش خیلی از خسارت های وارده به علت عدم مهار سیلاب های دفعی است یعنی آب های سطحی که یک بار به صورت سرعتی ایجاد می شوند. خوشبختانه تابحال در تهران ۵۴۰ کیلومتر کانال لایروبی شده و در بیرون از شهر تهران هم با اعتبار ۱۴ میلیارد تومان سازه های آبخیز جدید بوجود آمده است.

وی تصریح کرد: سعی شده در سطح استان تهران با هم افزایی دستگاههای مختلف از منابع مالی و انسانی و تجهیزات بهترین بهره گرفته شود؛ بر همین مبنا مقرر شده است شهرداری تهران در محل هایی که کانال سرپوشیده وجود دارد، با تمهیداتی مشکل گذر آب های سطحی و روان آبهای کانال ها را مرتفع نماییم.

منبع:

1400/02/10
13:27:48
5.0 / 5
1140
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane