توضیح مدیرعامل شركت شهر سالم درباره اعلام آمادگی برای خرید واكسن كرونا

توضیح مدیرعامل شركت شهر سالم درباره اعلام آمادگی برای خرید واكسن كرونا

مدیرعامل شرکت شهر سالم اظهار داشت: دولت باید بداند وقتی قرار باشد بوسیله واسطه ها واکسن تهیه شود هم نظارت بر سلامت این واکسن ها و هم مسئله قیمت بسیار مهم خواهد بود.به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا دکتر حمید چوبینه درباره افزایش مبتلایان به کرونا بعد از تعطیلات نوروز امسال برخلاف نوروز ۱۳۹۹ اظهار داشت: سال قبل وحشتی که برای مردم نسبت به بیماری کرونا پیش آمده بود، موجب شد تا بیشتر رعایت نمایند و هم اینکه دستورالعملی که صادر شد ترددها را کمتر کرد اما امسال رعایت دستورالعمل ها به سبب اینکه فاصله زمانی بیشتری نسبت به سال قبل طی شده بود و با توجه به این که آن وحشت قبلی هم بین مردم وجود نداشت و هم اینکه آزادی عمل بیشتری برای تردد داشتند، موجب شد تا شاهد افزایش شمار مبتلایان باشیم.

مدیرعامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران افزود: البته این شدت مبتلاشدن نسبت به شرایط قبلی صورت گرفته است. این را هم نمی گردد اظهار داشت که هم اکنون میزان مبتلایان ما نسبت به سال قبل کم یا زیاد شده است بلکه نسبت به شرایط قبل از شروع سال نو بیشتر شده است. ما آن موقع در بحث کاهش میزان مبتلایان در پیک سرازیری بودیم اما الان باردیگر در حال اوج گرفتن هستیم. نوروز سال قبل زمان اوج گرفتن بیماری بود و آن شرایط و تدبیری که صورت گرفت به جهت اینکه ترددها کمتر شود و مردم هم بیشتر رعایت کردند منجر به این شد که در آن مقطع بیماری کنترل شود و موج مبتلاشدن تا حدودی فروکش کند.

وی درباره برخی نگرانی ها از ورود بخش خصوصی به حوزه خرید واکسن اظهار داشت: هم اکنون شرایط ورود بخش خصوصی به مسئله تامین واکسن یک شرایط معمولی نیست. بیشتر شرکتها یا کارخانه های سازنده واکسن کرونا متاسفانه همه واکسن هایی که ساخته اند را پیش فروش کرده اند. دولت ها بطور مستقیم این امکان برایشان فراهم بود که بتوانند واکسن را بوسیله شرکت های سازنده و دولت ها تحت نظارت سازمان بهداشت جهانی تامین کنند اما تامین واکسن توسط دولت ما شاید به سبب عوامل مختلف نتوانسته در زمان مناسبش صورت گیرد.

مدیرعامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران اضافه کرد: ولی حالا بعد از آن که دست شرکتها و بخش خصوصی برای خرید واکسن در حال باز شدن است، بوسیله شرکت های اصلی سازنده واکسن این امکان فراهم نیست و این تامین واکسن بوسیله واسطه ها امکان تحقق دارد. وقتی هم که بوسیله واسطه ها قرار باشد این تامین واکسن صورت گیرد اساسا قیمت تمام شده آن چیزی نخواهد بود که کارخانه در اختیار واسطه ها قرار می دهد بدین سبب احیانا با قیمت بیشتری واکسن در اختیار بخش خصوصی کشورمان قرار بگیرد تا موقعیت های دیگری اگر هست روی این کار غالب نشود. به همین خاطر من احساسم این است که واکسن به هر قیمتی که منصفانه باشد و سودی هم در بر داشته باشد اگر به دست مردم برسد مطلوب خواهد بود.

وی در ادامه اظهارکرد: بخش هایی که خودشان بتوانند پرداخت هزینه واکسن را حتی برای اقشار لطمه پذیر بر عهده بگیرند می توانند این تامین واکسن را محقق کنند. با این کار بار از دوش دولت برداشته می شود. اگر سازمان ها، نهادها و وزارتخانه ها متعهد شوند برای پرداخت هزینه واکسن کارکنان خودشان دست دولت هم باز می شود تا به بخش های محروم تر جامعه رسیدگی کند. اینجا مساله فقط این نیست که قیمت تمام شده برای واکسن به چه صورتی خواهد بود. اگر نظارتی وجود داشته باشد قیمت تمام شده برای واکسن در همه جای دنیا مشخص است. البته این درست است که گاهی ممکنست رفتارهای سودجویانه ای دراین زمینه اتفاق بیفتد. چون این قضیه مربوط به مساله سلامت می شود باید رعایت اخلاق بشود و سودجویی هایی که به سلامت مردم لطمه می زند در این مساله توسط صادرکنندگان، واردکنندگان، فروشندگان و تامین کنندگان انجام نشود. اما به هر حال درباره هزینه های تمام شده دولت باید بداند وقتی قرار باشد بوسیله واسطه ها واکسن تهیه شود هم نظارت بر سلامت این واکسن ها و هم مسئله قیمت بسیار مهم خواهد بود.

چوبینه اعلام آمادگی برای خرید واکسن را نشانه تغییر موقعیت شرکت شهر سالم ندانست و اظهار داشت: اعضای شورای شهر چندین بار مصاحبه هایی داشتند و در جاهای مختلف گفت وگوهایی درباره شرکت ما صورت گرفته بود. ما گفتیم در صورت تکلیف شورای شهر و شهرداری تهران برای کمک به حال مردم و سلامت همکاران و بازنشتگانمان در شهرداری تهران ما برای ورود به این عرصه آمادگی لازم را داریم.

به گزارش شهرداری تهران، او در آخر اظهار داشت: یک کار خوب شهرداری تهران که همیشه در آن پیشرو بوده، دورکاری است. معاونت محترم منابع انسانی و برنامه ریزی هم اکنون کارکنانش را به نصف تقلیل داده است. اگر سازمان ها، وزارتخانه ها، ادارات، کارخانه ها و جاهایی که نیاز به باز بودنشان بصورت اورژانسی برای این شرایط خاص نیست اگر تعطیل شوند و کارهای روزمره در حد معمول و مورد نیاز صورت گیرد شاید بار این پیک مبتلاشدن کمتر شود. چون اگر مثلا یک فرصت دو هفته ای فراهم گردد ان شاالله پیک فروکش کند و شاهد ابتلای کمتر مردم به این بیماری باشیم.
1400/01/23
15:31:03
5.0 / 5
1180
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane