سرلشكر باقری در جمع فرماندهان ناجا:

دولت جدید آمریكا غیر از وعده و فریب چیزی نیاورده است

دولت جدید آمریكا غیر از وعده و فریب چیزی نیاورده است

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اظهار داشت: دولتی که در آمریکا روی کار آمده، غیر از وعده و فریب چیزی نیاورده و پنجه فولادی را در داخل دستکش مخملین فرو برده است.به گزارش بیمه خانه به نقل از مهر، سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بامداد امروز (شنبه) در بیست و پنجمین همایش سراسری فرماندهان، معاونان، رؤسا و مدیران ناجا که به صورت ارتباط تصویری برگزار شد، با گرامیداشت یاد امام (ره) و شهدا بخصوص شهیدان مدافع نظم و امنیت و همینطور شهیدان مرتضی آوینی و سپهبد شهید صیاد شیرازی، گفت: در سال ۹۹ علاوه بر تمام مأموریت های طاقت فرسا، مساله مأموریت های سنگین ناجا در امر مقابله با بیماری کرونا و مدیریت ابعاد مختلف آنرا توسط نیروی انتظامی شاهد بودیم؛ این نیرو در کنترل آمد و شدها در جاده ها، کنترل فعالیت اصناف، کشف کالاهای احتکاری و عرضه در بازار، فعالیتهای چشم گیر کادر درمانی و پزشکی ناجا در بیمارستان های نیروی انتظامی و… حقیقتاً خوش درخشید و اجرای بخش اعظمی از مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا را عهده دار شد.
وی اضافه کرد: در روزهای اخیر و تعطیلات نوروزی نیز، نیروهای پلیس از ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین به صورت شبانه روز فعالیت ها را برعهده داشته و به همه عزیزان خداقوت می گویم و ان شاءالله با بهره مندی از فیوضات ماه شعبان و رمضان، با انرژی مضاعف تری، سال پرکار دیگری را آغاز کنند.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه اظهار داشت: مقام معظم رهبری شعار سال ۱۴۰۰ را مانند چند سال گذشته، در حوزه اقتصاد نامیدند و شعار «تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها» را بعنوان شعار سال اعلام داشتند؛ ازاین رو باید بگویم نیروی انتظامی در عملی شدن این شعار مسئولیت سنگین و بی بدیلی را عهده دار است.
سرلشکر باقری افزود: ایجاد امنیت بعنوان بستری امن و آرام برای فعالیتهای تولیدی و اقتصادی لازم و ضروری است؛ هیچ فعالیتی همچون اقتصادی بدون امنیت و وجود آن امکان پذیر نیست، مقابله جدی با قاچاق در مرزها و… بسیار حائز اهمیت است؛ اگر مقابله با قاچاق نباشد فعالیتهای تولیدی با مشکل مواجه می شوند.
ضرورت ابتکار در مقابله با قاچاق و مفاسد اقتصادی
وی اضافه کرد: برخورد با مفاسد اقتصادی هم بسیار حائز اهمیت است؛ در تمام این سال ها، فعالیت ها در این عرصه های اشاره شده رشد قابل ملاحظه ای در نیروی انتظامی داشته است و تشکیل پلیس امنیت اقتصادی، بسیج توان و امکانات ناجا برای این حوزه و… همچون ابتکارات فرمانده محترم نیروی انتظامی است. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید بر تشدید اقدامات مقابله ای با قاچاق خاطرنشان کرد: امیدواریم امسال با تشدید فعالیت ها، بستر مناسبی برای توسعه فعالیتهای اقتصادی صورت گیرد.
سردار باقری در بخش دیگری از سخنان خود افزود: سال ۱۴۰۰ را در شرایطی آغاز کردیم که حوزه تهدیدات بحمداله با درایت و مدیریت عالی فرمانده معظم کل قوا و همراهی بی نظیر ملت شریف ایران اسلامی بی اثر شد؛ به تهدیدات دشمن، بازدارندگی دفاعی کشور، پاسخ داد و امنیت قابل قبولی در کشور برقرار شد و تداوم دارد.
پنجه فولادی دموکرات ها در دستکش مخملی
وی با اعلان اینکه دشمنی که شاخ و شانه می کشید و تهدید می کرد، خود صحنه را با فضاحت ترک کرد و دولت دیگری بر سر کار آمد، اظهار داشت: فشارهای حداکثری دشمن شکست خورد اما دولتی که سرکار آمده، غیر از وعده و فریب چیزی نیاورده است و تجربه نشان داده است که دولت های دموکراتیکی که در آمریکا بر سر کار می آیند، پنجه فولادی در داخل دستکش مخملی فرو برده و دائماً در حال توطئه هستند و وعده های توخالی در مورد توسعه گشایش اقتصادی و رفع تحریم ها می دهند، تلاش زیادی می کنند تا با مذاکرات طولانی به همراه مطالبات جدید، اتفاقاتی را رقم بزنند.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: در حالیکه مشی راهبردی جمهوری اسلامی ایران همان گونه که مقام معظم رهبری ترسیم کردند؛ صرفا رفع کامل تحریم ها است و به هر عنوان، تحریمی ضد نظام اسلامی روا داشته اند بایستی به صورت کامل برداشته شود و در عمل راستی آزمایی شود؛ آنگاه است که ایران، چون همیشه برعهد خود صادق و عامل بوده و به تعهدات بازمی گردد.
سرلشکر باقری در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: سال ۱۴۰۰؛ طلیعه قرن جدید است که باید به شکل دقیق و راهبردی برای احتمالات و سناریوهای محتمل، همکاران را برای صحنه های مأموریتی آماده کنیم؛ این سال زمان تدوین برنامه هفت ساله توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور و برنامه هفت ساله نیروهای مسلح همچون ناجا است، به همین جهت اهمیت فوق العاده ای دارد.
امنیت؛ رکن رکین برنامه های کشور
وی در ادامه امنیت را رکن رکین تمام برنامه های کشور دانست و مأموریت های نیروی انتظامی را سنگین و خطیر معرفی نمود و اضافه کرد: باید برنامه ریزی و تمرکز نیروی انتظامی بگونه ای باشد که بستر امنیت برای تمام فعالیتهای کشور مهیا و آماده باشد؛ اهمیت امنیت موضوعی است که بایستی دائماً ذکر و یادآوری شود، مانند ماهی که در آب زندگی می کند، شاید ما به لطف تدابیر داهیانه مقام معظم رهبری به پاس وجود امنیت پایدار، ارزش این مهم را آنگونه که باید، متوجه نمی شویم.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: مقام معظم رهبری در شرفیابی فرماندهان ناجا محضرشان فرمودند: مبحث امنیت بسیار مهم می باشد، بدون امنیت زندگی روزمره مردم، فعالیتهای علمی، دانشگاهی، اقتصادی و اداره کشور ممکن نیست، شکل گیری اقتصاد درون زا نیازمند امنیت است و …، این سخنان اهمیت کار عزیزانمان در نیروی انتظامی و جایگاه پرارزش و بی بدیل این نیرو را نشان می دهد، این نیرو باید به نحوی خویش را تجهیز و آماده کند که بتواند امنیت را با شاخص هایی که دائماً در حال رشد است فراهم آورد.
سردار باقری اشاره کرد: امنیت باید حفظ شود، ارتقاء یابد و مردم احساس امنیت مستمری داشته باشند و در این فرایند بایستی جلب رضایت مردم هم فراهم گردد، چون که جلب اعتماد و کسب رضایت مردمی، جایگاه ناجا را بالاتر می برد و اساسا امنیت روز افزون باعث همراهی بیشتر مردم با نیروی انتظامی می شود.
وی تاکید کرد: نیروی انتظامی مظهر اقتدار نظام و پناهگاهی برای مردم است و این نیرو همزمان باید مهربانی، عطوفت و اقتدار را توامان داشته باشد و با اقتدار در مقابل برهم زنندگان نظم و امنیت و خاطیان ظاهر شود.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری انتخابات امسال خاطرنشان کرد: از مهم ترین اتفاقات سال ۱۴۰۰ که مأموریت سنگینی برای نیروی انتظامی ایجاد می کند، برگزاری انتخابات مهم ۲۸ خرداد است و اساسا نیروی انتظامی از الان برنامه ریزی و تجهیز خویش را شروع کرده و مراقبت های لازم را داشته و دارد.
سرلشکر باقری افزود: البته در حالیکه متاسفانه انتشار ویروس منحوس کرونا در کشور ادامه دارد، ناجا در بخش های مختلف همچنان مسئولیت سنگینی را در میدان مقابله با این ویروس عهده دار است، این در حالیست که نیروهای پلیس باید وظایف ذاتی و قانونی خویش را هم انجام دهند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: ناجا با مأموریت های گسترده و متنوع و حضور کم نظیری که در تمام اجزاء و ابعاد کشور از مرزها تا مرکزیت عهده دار است، بایستی با سرعت، تلاش، ابتکار، خلاقیت و … روز به روز به شکل رشد یابنده مأموریت ها را پیش ببرد.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: همچون خصوصیت های بارز این دوره مسئولیتی در ناجا ارتقاء و هماهنگی های بالا در نیروی انتظامی با ستاد کل نیروهای مسلح است، در داخل نیروی انتظامی هماهنگی و هم افزایی خوبی هم دیده می شود و در سایر رده های ناجا هم هماهنگی با بخش ها و ارکان مختلف کشور در اوج است، بایستی این خصوصیت ها دائماً مراقبت شود و توسعه یابد.
سردار باقری با تاکید بر ضرورت روند رو به رشد تعاملات ناجا با ارکان مختلف کشور همچون مجلس، قوه قضائیه و دولت، خاطرنشان کرد: مجلس و قوه قضائیه مسئولیت سنگینی در برابر نیروی انتظامی همچون به روزرسانی قوانین و اجرای آن عهده دار هستند.
وی خاطرنشان کرد: دولت هم در همه ابعاد مسئولیت سنگین در برابر ناجا دارد؛ پشتیبانی و معاضدت از نیروی انتظامی از مسئولیت های سنگین دولت می باشد که بایستی تحقق این مهم با تعامل و مطالبه گری دنبال شود.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اظهار داشت: همچون مهم ترین پیش نیازهای هر فعالیتی همچون مأموریت های نیروی انتظامی، اشراف اطلاعاتی است؛ الحمدله در سالهای اخیر اشراف اطلاعاتی نیروی انتظامی روز به روز بیشتر شده و انتظار است همچنان این ارتقاء ادامه داشته باشد؛ تسلط بر بانکهای اطلاعاتی بایستی عمق پیدا کند و از سویی با اشراف اطلاعاتی بر فعالیت شبکه ها و باندها، فرایند پیشبینی و پیشگیری صورت بگیرد.
سرلشکر باقری با اعلان اینکه پیشبینی و پیشگیری در مأموریت ها به واسطه اشراف اطلاعاتی امکان پذیر است، تاکید کرد: به واسطه تسلط و اشراف اطلاعاتی میتوان اقدامات پس رویدادی انجام داد؛ با اشراف اطلاعاتی میتوان یک رویداد را درک، برای آن پیشبینی و مراقبت لازم و برنامه ریزی برای اقدام را انجام داد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت برخورد با برهم زنندگان نظم و امنیت، خاطرنشان کرد: مساله مقابله با برهم زنندگان نظم و امنیت در سال ۹۹ الحمدلله رشد قابل ملاحظه ای داشت، در تهران و سایرکلان شهرها اتفاقات خوبی افتاد و دشمن که از اراذل و اوباش بعضاً استفاده جاسوسی می کرد و به این قشر امید داشته و دارد، شاهد برخورد با این گروه بود.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: برخورد با این گروه و سایر متخلفان خوب بوده و باید تداوم پیدا کند تا مردم احساس امنیت و آرامش بیشتری داشته باشند، بایستی در این راه خلاء های قانونی رفع و راهکارهای افزایش اقتدار ناجا شناسایی و اقدامات لازم صورت بگیرد، تقویت فناوری ها می تواند دراین زمینه و همینطور کشف جرم کمک نماید.
سردار باقری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت استمرار آموزش بیان نمود: مساله دیگری که همواره مورد تاکید بنده بوده؛ توجه هر چه بیشتر به آموزش، تربیت و مهارت افزایی است، تربیت دینی، تقویت بنیه اعتقادی و اسلامی، زیرساخت هر اقدام و فعالیت در نظام اسلامی است.
وی اضافه کرد: از طرفی، فعالیت تخصصی، مهارتی و تعاملی نیازمند رفتاری متناسب با جامعه است، ازاین رو لازم است که نیروی انتظامی که بیشترین سطح تعامل و ارتباط با مردم را دارد به تحقق این مهم بیندیشد.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: این قدر که نیروی انتظامی با مردم ارتباط دارد در هیچ جای دیگری مشاهده نمی گردد، ازاین رو نیروهای پلیس باید درباره نحوه تعامل و ارتباط با مردم آموزش ببینند و این فرایند با عنایت به متون و محتوای آموزش ها و متناسب با صحنه ها و تهدیدهای جدید به روز شود و ارتقاء یابد.
سرلشکر باقری خاطرنشان کرد: ارتقاء تمرین ها و رزمایش ها در صحنه های عملیاتی هم بسیار ضروری می باشد، تلاش هرچه بیشتر برای کاهش تلفات و صدمه ها در اجرای مأموریت ها مهم می باشد، مسیری که شاهدیم شروع شده و بایستی با سرعت و دقت دنبال شود.
وی در ادامه با اعلان اینکه مرزبانی و دریابانی از حوزه های اساسی نیروی انتظامی است، گفت: مرزهای ما، طولانی، پرمسئله و مورد توطئه و تحریک دشمنان است؛ ناجا مسئولیت سنگینی در مرزهای زمینی و دریایی برعهده دارد و تقویت ساختار و توان مرزبانی و دریابانی حائز اهمیت است؛ مراقبت های الکترونیکی در مرز در فرایند مقابله با قاچاق، مواد مخدر، شرارت های مرزی بایستی توسعه یابد.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بر ضرورت تقویت رویکردهای اجتماعی و مردم داری پلیس تاکید و مطرح کرد: تحول در کلانتری ها همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری است، بایستی این رویکرد دائماً رو به رشد باشد تا مراجعان، کلانتری ها را مانند خانه و محل پناه خود بدانند.
سردار باقری اضافه کرد: عزیزانمان در کلانتری ها، راهور و… بایستی کارکنانی خوش اخلاق، مردم دار و صبور باشند و کار را به نحو شایسته ای پیش ببرند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تداوم برخورد با مفاسد اجتماعی، مأموریت های ناجا در این عرصه را مظهری از امر به معروف و نهی از منکر حاکمیت دانست و بر ضرورت برخورد با بدحجابی و بی حجابی تاکید کرد و اضافه کرد: ناجا در این عرصه مسئولیت دارد؛ البته خیلی از دستگاه ها مسئول هستند و باید پای کار باشند و برای سالم سازی فضای جامعه تلاش کنند.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: مساله فضای مجازی هم مهم می باشد و بنظر می رسد که فضای مجازی رهاشده؛ فضای مجازی شکل دهنده جامعه آینده ما است و پلیس فتا مسئولیت سنگینی در این عرصه دارد. متأسفانه ضمن برخوردهای اساسی صورت گرفته در این فضا، همچنان مساله فروش سلاح، مفاسد و… را شاهدیم و ان شاءالله به صورت منسجم و فراگیر با این جرایم برخورد شود.
سرلشکر باقری افزود: توانمندی و تسلط بر فضای مجازی باید توسعه یابد و همه پلیس ها در نقشه ای هماهنگ با پلیس فتا کار کنند.
وی بر لزوم توجه هرچه بیشتر به سرمایه انسانی تاکید و بیان نمود: مساله نیروی انسانی در نیروی انتظامی از آن جایی حائز اهمیت می باشد که عمده فعالیت ها بر عهده این نیرو است؛ ازاین رو در وضعیت جذب و گزینش باید نسبت به گذشته دقت بیشتری شود و مسیر جذب، عضویابی مناسب، شایسته گزینی بایستی با تمرکز دنبال شود؛ نیازمند نیروی انسانی چندمنظوره، مومن، متعهد، آموزش دیده، با علاقه، دارای بهره هوشی بالا و با اصالت خانوادگی هستیم و این نیرو بایستی در طول خدمت هم مراقبت و صیانت شود تا مسئولیت سنگین خویش را به خوبی انجام دهد.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح یکی از مسئولیت فرماندهان را توجه به بهبود وضعیت معیشتی کارکنان، وضعیت مسکن شخصی و سازمانی و امور رفاهی آنان برشمرد و بر ضرورت رسیدگی به خانواده های نیروهای پلیس تاکید کرد و اضافه کرد: در حالیکه نیروهای پلیس دائماً در حال آماده باش هستند بایستی رسیدگی و مراقبت از خانواده ها و همینطور وابستگان و بازنشستگان ناجا مدنظر قرار گیرد.
سردار باقری با اشاره به ضرورت بهره مندی از تجربه پیشکسوتان خاطرنشان کرد: تجربه گرانبهای در نزد عزیزان پیشکسوت ما است و حتما بایستی با تشکیل اتاق فکر، از دانش و تجربه این عزیزان سرد و گرم روزگار چشیده و در میدان های سخت حضور داشته، بهره برد.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: مساله دیگر ما در ناجا، لزوم تلاش جهت راه اندازی هرچه کامل تر یگان های حفاظتی دستگاههای کشور است و بایستی برابر قانون روز به روز توسعه یابد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: سازمان عقیدتی سیاسی و سازمان حفاظت اطلاعات ناجا دو بازوی توانمند فرماندهان هستند و این دو مجموعه توانمند و پرارزش بهترین یار و یاور فرماندهان در اجرای مأموریت ها هستند؛ بایستی هم افزایی این دو مجموعه روز به روز ارتقاء یابد، همینطور بازرسی در نیروی انتظامی مسئولیت خطیر و سنگینی دارد.
سرلشکر باقری در توضیح اهمیت نقش و کارکرد معاونت بازرسی ناجا اظهار داشت: نیروهای پلیس، چون همه جامعه با مصائب، مسائل و صدمه ها مواجه هستند؛ ازاین رو بایستی جنبه های اعتقادی و معنوی در بین کارکنان ارتقاء یابد تا بتوانند بر مشکلات فائق آیند.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تاکید کرد: از عزیزان روحانی و علما در سرتاسر کشور این مطالبه و انتظار را داریم که بگونه ای همراهی کنند که جنبه های اعتقادی و معنوی در نیروی انتظامی روز به روز توسعه یابد.
وی با اشاره به اهمیت سلامت اداری، افزود: مساله جانشین و همتاپروری، جوان گرایی و تربیت کادر انقلابی برای پذیرش مسئولیت های آتی بسیار حائز اهمیت می باشد و این مهم بایستی در نیروی انتظامی تحقق یابد.
سردار باقری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از اینکه این توفیق حاصل شد در ابتدای سال در این نشست پرارزش با حضور آحاد فرماندهان و مدیران باشم، خداوند را شاکر هستم. شاهد هستم فرمانده معظم کل قوا و مقام معظم رهبری از ناجا بارها و بارها ابراز رضایت دارند و البته با وجود رضایت انتظار روند رشد و ارتقاء را هم دارند؛ چونکه زمینه رشد و ارتقاء بیشتری در این نیروی پرارزش وجود دارد.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: خداوند را از این اظهار رضایت ولی امر مسلمین، فرمانده معظم کل قوا از نیروی انتظامی شاکریم و امید داریم که سال ۱۴۰۰، سالی پرخیر و برکت و تلاش و موفقیت برای همه عزیزانمان در ناجا باشد.
سرلشکر باقری افزود: لازم می دانم از تلاش ها و مجاهدت های فرمانده، هیئت رئیسه، معاونان، یکایک فرماندهان استان ها، شهرها و رده های متعدد نیروی انتظامی و خانواده بزرگ ناجا قدردانی کنم.
وی اضافه کرد: همینطور از سربازان عزیزی که در ناجا با وجود همه بی مهری ها، این روزها مسئولیت سنگینی را در امنیت و آرامش کشور بر عهده دارند، هم قدردانی می کنم.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: ان شاءالله اقدامات عزیزانمان در ناجا باعث رضایت خداوند متعال، امام عصر (عج)، مقام معظم رهبری و ملت شریف و قدردان ایران اسلامی باشد، ما هم در ستاد کل سال به سال، بیشتر از گذشته تلاش می نماییم تا پشتیبانی و حمایت های مناسبی با تمرکز بر اولویت های اصلی ناجا داشته باشیم.

1400/01/22
13:12:53
5.0 / 5
1131
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane