توسط محققان دانشگاهی صورت گرفت

طراحی سامانه هوشمند پایش سلامت مكانیزه زیرساخت های حمل و نقل

طراحی سامانه هوشمند پایش سلامت مكانیزه زیرساخت های حمل و نقل

به گزارش بیمه خانه محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به راه اندازی سامانه هوشمندی شدند که قابلیت عرضه شاخصهای بین المللی وضعیت روسازی راه ها را دارد.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، دکتر امیر گل رو، استاد دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: داده برداری سریع، استاندارد، صحیح و دقیق از وضعیت روسازی به منظور تحلیل وضعیت عملکردی روسازی و برنامه ریزی نگهداری و تعمیر آن در مدیریت روسازی باعث کاهش ۷۵درصدی در هزینه چرخه عمر روسازی می شود.
به نقل از ایشان، در دنیای امروز، اهمیت مدیریت و نگهداری زیرساختهای حمل و نقلی بر کسی پوشیده نیست. از طرفی بررسی، شناخت، ارزیابی و اندازه گیری خرابی های روسازی اساس کار مدیریت تعمیر و نگهداری روسازی است که از اهمیت بالایی برخوردار می باشند.
مدیر پروژه سامانه پایش سلامت راه اظهار داشت: تمرکز اصلی ما در این پروژه بر زیرساختهای حمل و نقلی بوده و بعنوان یکی از پیشگامان عرضه سیستم های پایش سلامت راه ها در کشور درصدد تولید محصولاتی دیگر به منظور پایش سلامت راه برآمدیم.
گل رو با اشاره به اینکه مهم ترین هدف این پروژه عرضه خدمات برداشت داده های وضعیت روسازی با سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت، عرضه شاخصهای عملکردی روسازی (مانند ناهمواری، شیارشدگی، زبری و وضعیت خرابی های روسازی)، اولویت بندی عملیات نگهداری و تعمیر و بودجه ریزی لازم برای آن است، اظهار داشت: در این راستا سامانه ای طراحی کردیم که قابلیت عرضه گزارش های مـدیریتی تحت وب را دارد.
وی در مورد سامانه پایش هوشمند سلامت زیرساختها اظهار داشت: در این سامانه موقعیت یاب جغرافیایی تریمبل از نوع تفاضلی دوفرکانسه استفاده شده است؛ این سنسور قادر به برداشت طول، عرض و ارتفاع جغرافیایی با دقت بهتر از یک متر است.
محقق طرح در مورد خدمات دیگری که به واسطه این سامانه میتوان عرضه کرد، اظهار داشت: مسافت سنج طولی یا انکودر، تعداد ۱۰هزار پالس در هر گردش چرخ وسیله نقلیه تولید می کند تا بتوان مسافت طولی طی شده به هنگام برداشت را با دقت بهتر از ۰.۱ متر بدست آوریم.
گل رو تصریح کرد: همه سنسورهای بکار رفته در این سامانه با فرمان مسافت سنج طولی در بازه های طولی از پیش تعریف شده مبادرت به برداشت داده ها می کنند.
وی در مورد بخش دیگر این سامانه اظهار داشت: پروفیل سنج طولی دارای ۲ لیزر کلاس یک جهانی با فرکانس ۷۰ کیلوهرتز است که شاخص ناهمواری بین المللی راه (IRI)و درشت بافت روسازی (MPD) را در زیر دو چرخ خودرو بدست می آورد. لیزر پروفیل سنج دارای رزولوشن ۰.۰۱ میلی متر بوده و می تواند شاخص ناهمواری بین المللی راه را با دقت یک صدم متر به کیلومتر عرضه کرده و درشت بافت را برای هر یک میلی متر نمایش دهد.
گل رو در مورد دوربین مورد استفاده در این سامانه اظهار داشت: این دوربین دارای رزولوشن ۱۶۰۰ * ۱۲۰۰ پیکسل، با سرعت تصویربرداری ۳۰ فریم در ثانیه است؛ این دوربین همینطور مجهز به کنترلگر لرزش در زمان برداشت تصویر است.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: دوربین محافظت شده در پوششی تحت پروتکل آی پی ۶۷ است که در شرایط سخت میدانی در مقابل رطوبت و دما مقاوم بوده و قابلیت برداشت با بهترین کیفیت تصویر را دارد.
وی اظهار داشت: از این تصاویر میتوان خرابی های سطحی روسازی، علایم ایمنی راه، کاربری زمین و مبلمان شهری را احصاء کرد.
گل رو تصریح کرد: سامانه پایش سلامت مکانیزه راه قابلیت برداشت ناهمواری طولی و عرضی راه، درشت بافت، مشخصات هندسی راه و خرابی های سطحی راه را دارد.
گل رو اضافه کرد: با استفاده از داده های خام برداشت شده، شاخصهای وضعیت روسازی شامل شاخص بین المللی ناهمواری (IRI)، شیارشدگی (Rutting)، درشت بافت (MPD)، شاخص وضعیت روسازی (PCI) بدست می آید.
وی افزود: با استفاده از شاخصهای وضعیت روسازی بدست آمده، برنامه ریزی بهینه به منظور تعیین بهترین عملیات، نگهداری و تعمیر در زمان مناسب بر
روی قطعه مورد نیاز صورت می گیرد که سالانه متولیان راه را در امر مهم حفظ و نگهداری راه ها که ارزشی بیشتر از ۹۰۰ هزار میلیارد تومان دارد، کمک شایانی کرده و باعث صرفه جویی قابل توجهی در سطح ملی می شود.
بر مبنای اعلام دانشگاه امیرکبیر، گل رو خاطرنشان کرد: اگر با استفاده از این سامانه بعد از برداشت مکانیزه وضعیت راه، عملیات بهینه پیشگیرانه راه سفارش و اجرا شود، سالانه بیشتر از ۱۱ هزار میلیارد تومان در سطح شبکه راه های کشور یا به عبارت دیگر ۳۰۰ میلیون تومان به ازای هر کیلومتر خط صرفه جویی در نگهداری راه ها در سال شکل می گیرد که نقش کلیدی در صرفه جویی اقتصادی و تخصیص بهینه منابع در سطح ملی به همراه دارد.
انتهای پیان


1400/01/21
11:38:21
5.0 / 5
1167
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane