معاون شهردار تهران تاكید كرد

شلیك توپ در برج آزادی را اطلاع دادیم

شلیك توپ در برج آزادی را اطلاع دادیم

به گزارش بیمه خانه معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران تصریح کرد: شلیک توپ در برج آزادی را به مجموعه اطلاع دادیم و این که گفتند از ماجرا بی خبر بودند ناقص بوده است.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، محمدرضا جوادی یگانه با حضور در صحن شورای شهر در دویست و هشتادو چهارمین جلسه به عرضه گزارش از اقدمات انجام شده در نوروز ۱۴۰۰ پرداخت و اظهار داشت: مهم ترین برنامه ما کارناوال نوروزی ۱۴۰۰ بود و ۵۰۰ اجرا در همه مناطق انجام شد. نوای نواحی در ۱۴۰۰ برنامه بعدی بود و با عنایت به این که سال جاری فضای سفر برای همشهریان کمتر فراهم بود این فضا ایجاد و ۶۳ اجرای موسیقی محلی اقوام اجرا و بسیار مورد استقبال قرار گرفت.
وی ضمن اشاره به اجرای برنامه تریلی پیک امید اظهار داشت: این برنامه در حاشیه های تهران انجام شد. همینطور ۸ کنسرت در گرمخانه های تهران برگزار شد و استقبال خوبی از آن شد. همدلی با همه درگذشتگان سال قبل در چارچوب برنامه «آه از آن رفتگان بی برگشت» با همکاری شرکت پست و روزنامه همشهری اجرا و ۱۸ هزار بسته برای همه خانواده های داغدار ارسال شد.
وی افزود: جشن سال تحویل در میدان آزادی اجرا شد. با عنایت به بی توجهی که به اصلی ترین پلازای شهری می شد با اجرای برنامه نوروز و دو شب کنسرت، مجموعه برج بسیار جذاب تر و بهتر دیده شد.
وی درباره شلیک توپ اظهار داشت: در سال ۵۶ در این فضا ۱۶ توپ شلیک شد. سال جاری به مجموعه برج آزادی اطلاع دادیم و همکاری لازم را در این ماجرا با ما داشتند و این مورد که گفتند از ماجرا بی خبر بودند ناقص بوده است.
جوادی یگانه ضمن اشاره به اینکه مسئله شلیک توپ در میدان آزادی در صلاحیت و تخصص ما نیست اظهار داشت: از ارتش درخواست کردیم و با استانداری و نهادهای نظامی هم مکاتبه داشتیم. شب پیش از اجرا این نگرانی ها بود و این نگرانی را اعلام کردیم و جواب گرفتیم. شلیک توپ در میدان آزادی نه آنقدر صدای بلندی داشت که بخواهم گوشم را بگیرم و نه موج آنچنانی داشت. ما از فرمانده میدان تقاضا کردیم و توضیح داد و آن توضیح منتشر گردید. جایابی و نوع شلیک توسط ارتش انجام شد. طراح برج برپایه تصاویری که انتشار یافته می گوید این عکس ها هیچ ربطی به شلیک ندارد و توضیحات لازم را داد.
جوادی یگانه تصریح کرد: شلیک توپ یک سنت خوب تهرانی است که باید احیا شود. تخصص ما نبوده است و ما کاری نکردیم و از قبل به ما اطمینان داده شد اما در سالهای بعد باید دقت بیشتری شود.
معاون شهردار تهران در ادامه به تور مجازی کاخ گلستان هم اشاره نمود و افزود: کمپین «نور، شهر، امید»، و «عباس، آیه اخلاق و فضیلت ها» دیگر برنامه اجرا شده بود. اجرای جشن نیمه شعبان، کوچه دوستی، مسابقات ورزش های الکترونیک و طرح ملی نشاط از دیگر برنامه های اجرا شده بود.
ایشان در ادامه توضیحاتی درباره بخشنامه پرهیز از استفاده از رنگ سیاه در چهره حاجی فیروز اشاره نمود و اظهار داشت: مسئله حاجی فیروز موضوعی است که از ۲۰ اسفندماه و با شروع کارناوال های نوروزی به علت صورت سیاه حاجی فیروز مورد انتقاد واقع شد. این مسئله چند بعد متفاوت دارد که در این بخشنامه به آن اشاره شد. یک بعد آن اساطیری است، بعد دوم هنری و بخش سوم مبحث تاریخی و بازگشت به برده داری در ایران بخصوص در دوره قاجار است که کمتر به آن اشاره شده است.
وی ادامه داد: بعد چهارم آن اجتماعی است و اینکه بخشی از مردم ایران که پوست تیره تری دارند از این مورد ناراحت و آنرا توهین به خود تلقی می کنند. ما در برنامه خود کاری به حاجی فیروز شهر تهران نداریم اما آنچه که شهرداری تهران اجرا می کند و با پول مردم تهران اجرا می شود نباید واجد توهین به بخشی از مردم ایران و مبحث غیراخلاقی باشد. منحصرا برای صورت سیاه حاجی فیروزهایی که توسط کارناوال های شهرداری تهران اجرا می شده این بخشنامه را دادیم و در ایام بعدی صورت سفید از حاجی فیروز استفاده شد. این موضوعی نیست که یکباره انجام شده باشد.
معاون شهردار تهران تصریح کرد: اصرار دارم که مبحث نژادپرستی است و باید بدانیم که رفتار مطلوبی نیست. می دانستیم که مورد انتقاد واقع می شویم و جالب است بسیاری می گویند اقدامی نمایشی بوده است. اما معتقدم یکی از مثبت ترین اقدامات در شهر تهران است. باید تلاش نماییم که در تهران لباس و لهجه دیگران مسخره نشود، مهاجرین مورد تمسخر واقع نشوند و آنچه که به ما باز می گردد و در سطح قانونی می باشد را اجرا کردیم. اگر دستورالعمل نبود این اقدام نمی شد و تلنگری زدیم که حساسیت و حساس شدن به این مورد توسط مدیریت شهری انجام شد.
منبع:

1400/01/17
16:39:11
5.0 / 5
1181
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
بیمه خانه Bime khane