سردار لطفی اعلام كرد؛

كاهش 75 درصدی اسیدپاشی در تهران

كاهش 75 درصدی اسیدپاشی در تهران

به گزارش بیمه خانه رئیس پلیس آگاهی پایتخت اظهار داشت: امسال جرم آدم ربایی ۴۰ درصد، تجاوز ۱۹ درصد، حریق عمدی و اسیدپاشی ۷۵ درصد، سرقت مسلحانه ۲۵ درصد و فقدان افراد ۱۵ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است.


به گزارش بیمه خانه به نقل از مهر، سردار علیرضا لطفی رئیس پلیس آگاهی پایتخت در نشست خبری با خبرنگاران اظهار نمود: سال ۹۹ یک سال خاص و ویژه ای بود، دلیل خاص بودنش اول کرونا بود که این مؤلفه در مأموریت های پلیس آگاهی تأثیرگذار بود. وی ادامه داد: باوجود شرایط کرونایی هیچ تعطیلی در مأموریت های پلیس آگاهی نداشتیم، میانگین روزانه ۱۷۰۰ نفر به مجموعه پلیس آگاهی رجوع می کنند و تلاش کردیم وضعیت خوبی را برای مردم ایجاد نماییم. سردار لطفی بیان نمود: ما یک محدودیت هایی را برای نگهداری مجرمین باید ایجاد می کردیم که این کارمان را سخت کرد و همینطور اجرای محدودیت هایی که در سطح شهر عملیاتی می شود بر عهده پلیس آگاهی هم بود. رئیس پلیس پایتخت اظهار داشت: بلافاصله خودمان را با شرایط کرونایی هماهنگ کردیم، پس از تغییراتی که در حوزه سکه و طلا افتاد ما تغییر رفتاری را در مردم مشاهده کردیم که افراد مبادرت به انباشت طلا و سکه در منازل کردند. وی افزود: افزایش قیمت خودرو، قطعات و موبایل تأثیرگذار بر افزایش سرقت در این عرصه ها داشت. سردار لطفی بیان نمود: شاهد یک روند بی سابقه خرید و فروش در فضای مجازی بودیم که با اتحادیه طلا و جواهر صحبت کردیم بر این رفتار نظارت داشته باشند. رئیس پلیس پایتخت اظهار داشت: در تهران وضعیت خوبی را در ارتباط با جرایم در ارتباط با پلیس آگاهی داریم. در تهران ۱۳ میلیون نفر جمعیت داریم اما تعداد جمعیت شناور مهم می باشد که این افراد روزانه وارد تهران می شوند و غروب تهران را ترک می کنند که این جمعیت کار پلیس را سخت می کند. وی افزود: بیشتر از ۶۰ درصد از مجرمین طبق آمارها مجرمین غیر بومی هستند که این در استان های دیگر نیست. به قول سردار لطفی ۲۰ درصد از مجموعه کارآگاه های کشور در مجموعه پلیس آگاهی تهران بزرگ مشغول هستند. رئیس پلیس آگاهی پایتخت اظهار داشت: عملیاتی ترین پلیس آگاهی، پلیس آگاهی پایتخت است، تهران عملاً تبدیل به شهر شبانه روزی شده است که لزوم دارد پس از کرونا برای این مورد چاره ای داشته باشیم. وی اظهار داشت: نخستین مباحث اعلام شده با ۱۱۰ در رابطه با جرایم راهنمایی و رانندگی، دومین مبحث سایر جرایم، سومین مبحث نزاع و درگیری و مبحث سرقت چهارمین مطالبه مردم در تماس با این سامانه است. رئیس پلیس آگاهی اظهار داشت: ۷ و نیم درصد افزایش میزان کشف و دستگیری را در سال جاری داشتیم، همینطور از مجموع سرقت هایی که در سال جاری اتفاق افتاده است ۷۴/۳ درصد بوده است. سردار لطفی بیان نمود: سهم تهران نسبت به کل کشور تقریباً ۱/۷ درصد کاهش نسبت به سال قبل داشته ایم، همینطور در جرایم جنایی ۱۵/۵ درصد کاهش داشته ایم اما متأسفانه در قتل عمد ۵ نفر افزایش نسبت به سال قبل داشته ایم. سردار لطفی اظهار داشت: ۹۳/۷ درصد از جرایم جنایی را کشف کرده ایم، همینطور در جرم آدم ربایی ۴۰ درصد کاهش، تجاوز ۱۹ درصد، حریق عمدی و اسیدپاشی ۷۵ درصد، سرقت مسلحانه ۲۵ درصد و فقدان افراد ۱۵ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است. وی اظهار داشت: در سرقت های خشن ۶ درصد کاهش داشته ایم و ۷۸/۶ درصد از این سرقت ها هم کشف کرده ایم. البته اولویت اول سرقت ها، سرقت های خرد است پلیس در این حوزه اقدامات خوبی داشته است اما این سرقت ها با تعداد معتادان و حضور آنها در شهر ارتباط مستقیم دارد. سردار لطفی بیان نمود: ۸۴ درصد خودرو های مسروقه در تهران تا به امروز کشف شده است و اغلب خودرو ها در ۴۸ ساعت اول کشف می شود. ۶۷ درصد از باندهای کیف قاپی و قاپ زنی دستگیر شده است.
۹۴ درصد از کیف قاپی ها منجر به کشف و به صورت کلی ۶۰ درصد کیف قاپی کاهش داشته است. به قول رئیس پلیس آگاهی تهران ۷۶ درصد از سرقت هایی که از مغازه ها می شود کشف شده است. وی افزود: هزار و ۴۱۳ باند از آغاز سال در حوزه های مختلف دستگیر شده است که هر باند حداقل ۳ نفر عضو دارد. سردار لطفی اظهار داشت: لیزینگ از جرایمی بود که سال جاری ما را خیلی اذیت کرد و ۲۶ شرکت لیزینگی را سال جاری شناسایی و دستگیر کردیم. متأسفانه فعالیت شرکتهای هرمی هم در تهران زیاد شده و جوانان را فریب می دهند. وی افزود: یکی از مأموریت های پلیس آگاهی برخورد با خودرو های سرقتی است، صد در صد از خودروهایی که در سند نمره جمع آوری شده است از شهرستان به تهران آورده بودند. رئیس پلیس آگاهی پایتخت اظهار داشت: ۸۵ درصد خودروهایی پرایدی که سرقت شدند تولید سال ۸۴ به قبل بوده اند که سیستم؛ قفل و بست خودرو های ایرانی نیازمند بازنگری جدی دارد. وی اظهار داشت: پلیس عدد قابل توجهی از محکومان فراری در سال ۱۳۹۹ دستگیر کرده است و برای سال ۱۴۰۰ هم برای این افراد برنامه داریم. البته ما به یک باندی برخوردیم که وثیقه گذار حرفه ای هستند و برای این محکومان وثیقه می گذارند و اسن افراد را از زندان بیرون می آوردند. به قول سردار لطفی بیشتر از ۶ هزار نفر از محکومین فراری در تهران تعیین و تکلیف شده اند. رئیس پلیس آگاهی اظهار داشت: گشت آشکار پلیس آگاهی یکی دیگر از اقدامات پلیس در سال ۹۹ بود که این گشت ها از زبده ترین افراد پلیس آگاهی متشکل شده اند. وی ضمن اشاره به انتشار فیلم و عکس از تصاویر سرقت در فضای مجازی اظهار داشت: انتشار بی ضابطه این موارد باعث تشویش اذهان می شود و حتی می شود آموزش سرقت به سارقان باشد، به مردم سفارش می نماییم فیلمها و تصاویر خود از درگیری و سرقت را به جای اینکه در فضای مجازی منتشر کنند در اختیار پلیس قرار دهند. سردار لطفی اظهار داشت: یکسری از این فیلمها اصلاً مال ایران نیستند و با هدف تخریب جو روانی جامعه ایرانی به اسم فیلمهای سرقت ایرانی منتشر می شود. رئیس پلیس آگاهی پایتخت اظهار داشت: یک موضوعی بوجود آمده است که اگر فیلمی از درگیری و سرقت منتشر شود پلیس مجبور می شود سارق را دستگیر کند، این طور نیست پلیس وظیفه دارد تمام سارقان را دستگیر کند اما شاید در نحوه اطلاع رسانی ضعیف بودیم که مردم چنین فکری می کنند. وی اظهار داشت: سارقان گردنبند علی دایی از چند روز پیش در رصد پلیس برای دستگیری بودند که پس از سرقت از علی دایی که البته این سرقت به صورت اتفاقی هم بود دستگیر شد و دستگیری این سارقان ربطی به شخص آقای دایی نداشته است. سردار لطفی اظهار داشت: سامانه ای را به کار گرفته ایم تا بتواند چهره سارقان را حتی از روی ماسک و کلاه هم شناسایی کند. رئیس پلیس آگاهی بیان نمود: هنوز دوربین های جایگاه سوخت به اداره آگاهی متصل نیست و این مطالبه ما است که این اتصال صورت گیرد. سردار لطفی بیان نمود: کنترل مجرمین رها شده بخصوص در روزهای تعطیلات و آخر سال یکی از کارهای مهم و اصلی پلیس آگاهی است. پیرامون مراکز خرید با همکاری پلیس پیشگیری کارهای گسترده ای انجام شده است. او در آخر اظهار داشت: برای تخلیه منازل در تعطیلات عید برنامه ویژه ای داریم و سفارش می نماییم که افراد به آدم هایی که نمی شناسند به هیچ عنوان اعتماد نکنند.


منبع:

1399/12/21
00:42:44
0.0 / 5
943
تگهای خبر: آموزش , پلیس , پلیس آگاهی , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
بیمه خانه Bime khane