رشد پسماندهای خطرناك و سمی الكترونیكی ۳ برابر پسماند خانگی است

رشد پسماندهای خطرناك و سمی الكترونیكی ۳ برابر پسماند خانگی است

به گزارش بیمه خانه رئیس اداره محیط زیست انسانی استان تهران ضمن اشاره به اینکه سرعت فزاینده تولید پسماندهای جامد از تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی مستعمل، باعث نگرانی های محیط زیستی شده است، اظهار نمود: وسایل الکترونیکی اگر چه کیفیت زندگی ما را به میزان زیادی بالا می برد اما نوع جدیدی از پسماند را هم بوجود می آورد که رشد آن سه برابر بیشتر از پسماندهای خانگی و به مراتب سمی تر و خطرناک تر از آن است.فاطمه اکبرپور در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به خطرات ناشی از پسماندهای الکترونیکی اظهار داشت: وجود فلزات سنگین در میان پسماندهای الکترونیکی و الکتریکی باعث نگرانی است چونکه به دلیل گازهای متصاعد شده از پسماندهای دفن شده و نشت در آب های زیرزمینی، محیط زیست را آلوده و فضای زیادی را جهت دفن اشغال می کنند. ازاین رو بازیافت پسماندهای الکترونیکی علاوه بر منافع زیست محیطی، منافع اقتصادی و اجتماعی زیادی به همراه خواهد داشت.
پسماندهای الکترونیکی چیست؟
رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران درباره پسماندهای الکترونیکی اظهار داشت: این پسماندها شامل باتری ها به خصوص باتری های قابل شارژ، کامپیوتر ها، گوشیهای تلفن از رده خارج شده، مانیتورها و تجهیزات کامپیوتری، تلویزیون، ویدیو، ماکروویو و دیگر لوازم الکترونیکی است که به علت وجود فلزات سنگین در این پسماندها و موادی از قبیل پلاستیک، سرب، آلومینیوم، طلا، نقره و فلزات سنگینی همچون جیوه، کادمیوم و آرسنیک بسیار خطر آفرین هستند.
تبعات دفن یا سوزاندن پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی
وی در ادامه تصریح کرد: دفن یا سوزاندن پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی سبب ورود عناصر سنگین به آب های زیرزمینی و گازهای سمی به هوا می شود. ازاین رو در دنیا به ضرورت تفکیک این پسماند از دیگر پسماندها اهمیت جدی داده می شود اما متاسفانه مشکلات مختلف در تفکیک و بازیافت پسماندهای خطرناک در ایران وجود دارد.

به گفته اکبرپور، طبق تحقیقات انجام شده، کشور ایران بزرگ ترین بازار مصرف قطعات کامپیوتر را در منطقه دارد اما به علت نبود فرهنگ بازیافت، وجود پسماند الکترونیک خطر بزرگی برای محیط زیست به حساب می آید. پسماندهای ناشی از قطعات کامپیوتری و دستگاههای الکترونیکی با عنایت به خطرهایی که دارند باید به صورت جداگانه و با روش های علمی حمل سپس دفع و بازیافت شود تا مانع از اثرات مخرب بر محیط زیست و انسان ها شود.

رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران درباره دلایلی که سبب توجه بیشتر به پسماندهای الکترونیکی و الکتریکی شده است، اظهار نمود: روند روبه رشد این پسماندها به دلیل عمر کم این وسایل ( ۲ تا ۵ سال)، خطرات بالقوه ای که در این پسماندها و مشکلاتی که در دفن آنها وجود دارد و تمایلی که برای بازیافت مواد گرانبهای به کار رفته در این محصولات وجود دارد، از عواملی هستند که بر اهمیت توجه به پسماندهای الکترونیکی و الکتریکی افزوده است.
پسماندهای الکترونیکی؛ معادن رو زمینی
وی افزود: به علت اهمیت بازیافت پسماندهای الکترونیکی، بعضی از شرکتهای بزرگ دنیا، محصولات خویش را بازیافت می کنند. با عنایت به میزان تولید این نوع پسماندها، بازیابی آنها علاوه بر مزیت های زیست محیطی، مزیت هایی نظیر سوددهی اقتصادی، بازیابی فلزات گرانبها و اشتغال زایی را به همراه خواهد داشت. در ساختار انواع مختلف وسایل الکتریکی و الکترونیکی موجود، مقادیر زیادی از فلزات نظیر مس، فولاد، آلومینیوم، سرب و انواع دیگر فلزات گرانبها نظیر طلا و نقره به کار رفته است که خیلی از صنعتگران را به سمت بازیافت این نوع پسماندها ترغیب می کند، به صورتی که مقدار طلای موجود در این نوع پسماندها به صورت متوسط ۱۵ تا ۲۰ برابر بیشتر از طلای موجود در کانه معدنی طلا است. ازاین رو به علت ارزش بسیار بالایی که این نوع پسماندها دارند در دنیا آنها را معادن رو زمینی می نامند.

اکبرپور ضمن اشاره به افزایش استفاده از انواع پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی در دنیا و به تبع آن در ایران اظهار داشت: از طرفی رشد سریع فناوری و تغییرات در محصولات به همراه کاهش طول عمر این نوع لوازم مصرفی سبب شده است که در ایران هم بازیافت این نوع پسماندها بعنوان یکی از دغدغه های کشور مطرح باشد. بر مبنای برآوردهای انجام گرفته، سرانه تولید پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی از ۰.۲۷ کیلوگرم در سال ۱۳۷۶ به حدود ۷ کیلوگرم در سال ۱۴۰۰ خواهد رسید.

وی افزود: با عنایت به تولید میزان قابل توجه پسماندهای الکترونیکی در کشور انتظار هم می رود برنامه ریزی های لازم برای حمایت و گسترش صنایع بازیافت بخصوص بازیافت پسماندهای برقی و الکترونیکی در جهت توسعه پایدار، توسعه اقتصاد غیر خطی و چرخشی و اقتصاد سبز صورت پذیرد تا به جای دفع غیر اصولی این پسماندها در داخل کشور و صادرات این پسماندها ضمن تبدیل تهدید به فرصت، از این معادن رو زمینی برای کارآفرینی و اشتغال با حفظ محیط زیست استفاده گردد.

رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران افزود: ضمنا در مورد جمع آوری این لوازم مستعمل و پسماندها، پیشنهاد می شود از پتانسیل استارت آپ ها، مجموعه های دانش بنیان و اپلیکیشن ها در جهت هوشمند سازی جمع آوری و دفع پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی هم بهره برداری شود.
راه های کاهش تولید پسماندهای الکترونیکی و الکتریکی
وی همینطور سفارش کرد: بهتر است که مردم محصولات با کیفیت و با عمر بالاتر را خریداری کنند و از لوازم و تجهیزات در رابطه با ذخیره اطلاعات چند بار مصرف مانند هارد، حافظه ها و فلش به جای لوح های فشرده و باتری های قابل شارژ به جای باتری های یک بار مصرف استفاده کنند. همینطور لازم است که از تجمل گرایی و مصرف گرایی پرهیز شود و نسبت به استفاده یا واگذاری تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی تا زمانی که قابلیت استفاده یا واگذاری به افراد و مجموعه های دیگر جهت استفاده دارند یا مبادرت به جدا کردن قطعات قابل استفاده آنها برای به کار بردن در تجهیزات و لوازم دیگر اقدام گردد.

اکبرپور در انتها ضمن تاکید بر ضرورت افزایش مسئولیت اجتماعی تولیدکنندگان وسایل الکترونیکی خاطرنشان کرد: مسئولیت اجتماعی تولید کنندگان این وسایل باید به نحوی باشد تا بستری فراهم گردد که امکان جمع آوری این تجهیزات توسط تولید کنندگان بعد از مصرف کالای مورد نظر وجود داشته باشد تا بهتر و سریع تر وارد فرایند استفاده مجدد یا بازیافت شوند.
1399/12/06
13:55:26
0.0 / 5
1159
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بیمه خانه Bime khane