رییس كمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران خبر داد

شروع نهضت پاركینگ سازی در پایتخت برای ساماندهی وضعیت پارك خودرو ها

شروع نهضت پاركینگ سازی در پایتخت برای ساماندهی وضعیت پارك خودرو ها

به گزارش بیمه خانه رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران اظهار داشت: تصویب طرح «الزام شهرداری به ارائه برنامه عملیاتی راه اندازی پارکینگ عمومی در شهر تهران و پارکینگ های زیر سطحی با رویکرد مشارکتی» آغازگر نهضت پارکینگ سازی در پایتخت خواهد بود.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، محمد سالاری در دویست و هفتاد و سومین جلسه شور در تشریح طرح یک فوریتی کمیسیون های شهرسازی و معماری و برنامه و بودجه در خصوص "الزام شهرداری به ارائه برنامه عملیاتی راه اندازی پارکینگ عمومی در شهر تهران و پارکینگ های زیر سطحی با رویکرد مشارکتی" اظهار داشت: ما موضوع این طرح را طی چندین ماه گذشته مورد بحث و بررسی قرار دادیم، نگرانی برای پیدا کردن جای پارک در سطح خیابان های شهر تهران یکی از مهم ترین چالش ها و مشکلات امروز شهروندان تهرانی است.

وی افزود: تهران، شهری خودرو محور است و تعداد قابل توجهی خودرو در سطح شهر حضور دارند و این مساله سبب شده، جای پارک ماشین به یکی از ابر چالش های شهر تبدیل گردد و عملا خیلی از کوچه ها و خیابان ها تبدیل به توقفگاه شده اند و تردد در آنها به سختی صورت می گیرد.

سالاری با اشاره به تصمیمات خوب اتخاذ شده توسط شورای پنجم برای حل این معضل، گفت: ما طی تصمیمی، شهرداری تهران را ملزم کردیم نسبت به تامین پارکینگ های محله ای اقدام نماید و برای این منظور هم اعلام کردیم که شهرداری مکلف است کل منابع درآمدی حاصل از کسری پارکینگ در ساختمان هایی که امکان تامین پارکینگ ندارند را بعد از واریز در حسابی جداگانه، فقط در این عرصه هزینه کند.

این عضو شورای شهر تهران افزود: یکی دیگر از اقدامات خوب صورت گرفته ما در حوزه شهرسازی و معماری این است که بعد از پیگیری های مکرر توانستیم در تعامل با سازمان ثبت اسناد، آنها را اقناع نماییم تا ساختمان هایی که کسری پارکینگ دارند، بتوانند در جای دیگری پارکینگ بگیرند و سند نیز برای آنها زده شود. طرح تفصیلی این زمینه را فراهم نموده بود که اگر یک ساختمانی کسری پارکینگ داشت، بتواند در شعاع ۲۵۰ متری این کسری را جبران کند، اما سازوکار ثبت سند آن فراهم نشده بود که خوشبختانه ما توانستیم این مساله را محقق نماییم.

وی با اعلان اینکه امروز پارکینگ سازی توجیه اقتصادی دارد و اعداد و ارقام قابل توجهی برای خرید فروش آن مطرح می شود، اظهار داشت: حالا هم سرمایه گذاران بخش خصوصی برای پارکینگ سازی انگیزه اقتصادی دارند و هم شهرداری مجموعه ای از ظرفیت های مغفول مانده همچون فضاهای زیر سطحی را دارد که می تواند آنها را بالفعل کند. کشورهای توسعه یافته از فضاهای زیر سطحی برای تامین سرانه های خدماتی و پارکینگ استفاده می نمایند.

سالاری با اشاره به طرح "الزام شهرداری به ارائه برنامه عملیاتی راه اندازی پارکینگ عمومی در شهر تهران و پارکینگ های زیر سطحی با رویکرد مشارکتی" اضافه کرد: این طرح شهرداری را مجاز می کند، مبتنی بر سازوکارهای قید شده در طرح که برمبنای کارکارشناسی تهیه شده است، زمینه را برای نهضت پارکینگ سازی در پایتخت فراهم آورد و این رویکرد و الگو می تواند به سایر شهرهای کشور تعمیم پیدا کند و بعنوان یکی از پارادایم های شیفت های حوزه شهرسازی و معماری در این دوره محسوب شود.
بگفته وی، اجرای این طرح هیچ بار مالی برای شهرداری ندارد، بلکه ارزش افزوده و درآمد نیز دارد، هرچند هدف اصلی ما از ارائه این طرح ساماندهی وضعیت نابسامان پارک خوردرو در کوچه ها و خیابان ها با مشارکت بخش خصوصی و استفاده از فضاهای زیر سطحی شهر است.

به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، یک فوریت این طرح بعد از بحث و بررسی توسط اعضای شورای شهر تهران به تصویب رسید.

منبع:

1399/11/28
16:04:07
0.0 / 5
1106
تگهای خبر: خدمات , خرید , خودرو , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
بیمه خانه Bime khane