آیا بالگرد در حریق شهری كاربرد دارد؟

آیا بالگرد در حریق شهری كاربرد دارد؟

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اظهار داشت: بالگرد در بخش اطفاء حریق های شهری کارایی ندارد.


سید جلال ملکی در گفت و گو با ایسنا، درباره اینکه آیا سازمان آتش نشانی تهران برای افزایش لجستیکش احتیاج به بالگرد دارد یا خیر؟گفت: حدودا می توان اظهار داشت که جایی را در دنیا ندیده ام که آتش نشانی آن، بالگرد عملیات شهری داشته باشد.
وی اظهار داشت: زمانی که آتش نشانی های معتبر را رصد می نماییم آتش نشانی های آنها در شهر بالگرد ندارند.
ملکی اظهار نمود: بالگرد به علل فنی در عملیات های شهری کارآیی ندارد، هم اکنون هم در شهر تهران هلال احمر و نیروی انتظامی بالگرد دارند که گاهی هم امکان دارد برای کاربری اطفائی هم بتوان استفاده کرد، اما طی دفعاتی که بعضی از دستگاه ها برای کمک به ما در عملیات ها آمدند واقعا به این نتیجه رسیدیم که بالگرد در بخش اطفاء حریق های شهری کارآیی ندارد.

وی ادامه داد: در شهرها ساختمان ها در کنار هم ساخته شده اند، اگر حین حریق از ارتفاع ۳۰۰ تا ۴۰۰ متری آب را با بالگرد پایین بریزند، آب در هوا ریز می شود و باد آنرا به چند متر آنطرف تر انتقال می دهد، و در محل دیگری تخیله می شود، اگر هم بالگرد بخواهد ارتفاع خویش را پایین بیاورد که آب دقیقا روی محل حریق ریخته بشود، حرارت بسیار زیاد و شدید آتش سوزی می تواند برای سیستم هلیکوپتر مشکل ایجاد نماید، ضمن اینکه پره هلیکوپتر باد بوجود می آورد و دمیدن باد ناشی از آن به داخل حریق، شعله وری را زیاد می کند.

وی اظهار داشت: در نتیجه، عملیات اطفایی توسط هلیکوپتر در شهرها کارآیی ندارد و برای مراتع، جنگل ها، فضای باز و.. به کار می آید. بعنوان مثال زمانی که یک جنگل آتش می گیرد بالگرد هر کجا که آب بریزد قسمتی از آتش خاموش می شود، اما زمانی که یک بارانداز ۱۰۰۰متری آتش بگیرد و هلیکوپتر آب را از ارتفاع بالا به پایین بریزد امکان دارد باد آب را ۵۰۰ متر آنطرف تر ببرد و حتی خسارت هایی را به بار بیاورد.
1399/11/25
15:35:07
0.0 / 5
1095
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
بیمه خانه Bime khane