افزایش ۷۰ درصدی عوارض ساخت و ساز در بودجه ۱۴۰۰

افزایش ۷۰ درصدی عوارض ساخت و ساز در بودجه ۱۴۰۰

به گزارش بیمه خانه برآوردها از سند دخل و خرج پایتخت در سال آینده نشان می دهد، مدیران شهری کسب درآمد ۲۰ هزار میلیارد تومانی را از بخش عوارض ساخت و ساز پیشبینی کرده اند، رقمی که نسبت به بودجه مصوب سال جاری چیزی در حدود ۷۰ درصد رشد دارد.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا و بنابر اعلام سایت شهر، شهرداری تهران در لایحه پیشنهادی خود برای بودجه ۱۴۰۰، نگاه ویژه ای به درآمدهای حاصل از عوارض یا همان شارژ شهری کرده است. برآوردها از سند دخل و خرج پایتخت در سال آینده نشان می دهد، مدیران شهری کسب درآمد ۲۰ هزار میلیارد تومانی را از بخش عوارض ساخت و ساز پیشبینی کرده اند، رقمی که نسبت به بودجه مصوب سال جاری چیزی در حدود ۷۰ درصد رشد دارد. درواقع شهرداری برای عوارض ساختمانی ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان، تراکم ۱۱ هزار میلیارد تومان و تغییر کاربری بهینه معادل ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته است.
این در شرایطی است که خیلی از ناظران شهری براین باورند که مدیران شهری نگاه خوشبینانه ای نسبت به روند ساخت و ساز در تهران دارند و بر همین مبنا این اعداد و ارقام را در بودجه گنجانده اند؛ چون که به عقیده آنان پروانه های صادر شده در سال ۱۳۹۸ به تعداد ۹۴۰۰، کاهش ۱۵ درصدی نسبت به پروانه های ساختمانی سال ۱۳۹۷دارد.
از سوی دیگر تعداد پروانه های صادر شده در ۱۰ ماه سال ۱۳۹۹، پنج هزار و ۵۰۰ بوده که آن هم نسبت به ۹ هزار و ۴۰۰ پروانه سال ۱۳۹۸ کاهش ۳۰ درصدی داشته است. آنان پیشبینی کرده اند که برآورد پروانه های صادر شده در سال ۱۴۰۰ با عنایت به روند گذشته، رکود ساخت و ساز و سال انتخابات، در خوش بینانه ترین حالت همان عدد ۶ هزار و ۵۰۰ خواهد بود.
با این وجود اما؛ مدیران شهری شرایط خوبی را برای بخش مسکن متصور هستند، پیشترعبدالرضا گلپایگانی، معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران از تحقق ۷۰ درصدی درآمدهای حوزه شهرسازی باتوجه به شرایط کرونا اطلاع داده بود. اما تفاوت عمده و البته آن چیزی که بیشتر از همه مدیران شهری از آن درباره بودجه ۱۴۰۰ صحبت می کنند، دریافت عوارض از کسانی است که درآمد بیشتری از بخش ساخت و ساز دارند و با افزایش قیمت مسکن، سود زیادی نصیبشان می شود. آنطور که گلپایگانی هم گفته است «عدد عوارض در نقاط مختلف تهران عادلانه نیست، در تهران برای جایی که قیمت آپارتمان متری بیشتر از ۱۰۰ میلیون تومان است، باید رقم بالاتری عوارض دریافت شود؛ در حالیکه حالا شهرداری در جای گران قیمت اگر عوارض را خیلی بالا بگیرد، متری ۳ تا ۴ میلیون تومان است که عادلانه نیست.»
اما در بخش عوارض نوسازی، شهرداری تهران درآمد یک هزار میلیارد تومانی را پیشبینی کرده که نسبت به بودجه مصوب سال جاری چیزی در حدود ۳۰ درصد رشد را نشان می دهد، همینطور در سال آینده و در صورت موافقت اعضای شورای شهر تهران مقرر است از فروش ملک، ۲ هزار و ۲۲۳ میلیارد تومان درآمد کسب شود که این میزان نسبت به بودجه ۱۳۹۹، ۳۲ درصد رشد دارد.
اخیرا و در ۱۱ بهمن سال جاری هم اعضای شورای شهر تهران، به افزایش ۵۰ درصدی میانگین نرخ عوارض ساختمانی در سال آینده رای مثبت دادند. در واقع مقرر است نحوه محاسبه و دریافت عوارض ساختمانی مبتنی بر تعیین ارزش املاک در شهر تهران با تکیه بر موقعیت مکانی و اصلاح مصوبات نحوه محاسبه و دریافت عواض صدور پروانه ساختمانی، نظارت فنی و عوارض استفاده موقت در شهر تهران صورت گیرد.
روز یکشنبه ۵ بهمن سال جاری، شهرداری تهران لایحه بودجه ۱۴۰۰ این نهاد را به شورای شهر ارائه کرد، بودجه ای که در دو سطح و با سقف ۴۹ هزار و ۹۶۱ میلیارد تومان تدوین شده است.1399/11/18
20:54:47
0.0 / 5
1026
تگهای خبر: سایت , شهرداری , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
بیمه خانه Bime khane