معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور عنوان كرد

تشریح اقدامات عمرانی بازسازی مناطق زلزله زده كرمانشاه

تشریح اقدامات عمرانی بازسازی مناطق زلزله زده كرمانشاه

بیمه خانه: معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور در بازدید از مناطق زلزله زده اسلام آباد غرب با یادآوری فرارسیدن ۲۱ آبان ماه سالگرد زلزله كرمانشاه در سال ۹۶، روند اقدامات عمرانی انجام شده در مورد بازسازی مناطق زلزله زده را شرح داد.به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، جمالی نژاد در این خصوص اظهار داشت: متاسفانه به علت شدت بالای زلزله استان كرمانشاه و همینطور صدمه پذیری بخش مهمی از سكونتگاه های شهری و روستایی در منطقه؛ تعداد قابل توجهی از هموطنان ساكن در نقاط حادثه دیده این استان دچارآسیب های متعدد، ویرانی ها و بی خانمانی شده بودند.

وی اضافه كرد: تمركز بیشترین صدمه های وارده در مناطق جنوبی كانون زلزله، شهرستان سرپل ذهاب و سكونتگاه های اطراف و شهرستان ثلاث باباجانی بوده است كه سبب شده زلزله مذكور در پهنه وسیعی خیلی از مستحدثات و واحدهای مسكونی شهرها و روستاهای اطراف را به شدت دچار صدمه كند، به گونه ای كه علاوه بر بناهای غیر مهندسی، حتی واحدهای نوساز با مشخصات فنی هم دچار صدمه های سازه ای و غیر سازه ای شوند.

جمالی نژاد تصریح كرد: بررسی های اولیه كارشناسی از مجموع ۱۱۱ هزار واحد مسكونی ارزیابی شده شهری و روستایی، بعد از وقوع حادثه زلزله، نشان می داد كه در حدود بیش از ۴۰ هزار واحد نیازمند احداث مجدد و قریب به ۷۰ هزار واحد هم نیازمند به تعمیر داشت و تنها حدود یكهزار واحد بصورت سالم باقی مانده بود.

وی اضافه كرد: متاسفانه از مشكلات مهم در راه خدمات رسانی سریع به روستاهای حادثه دیده از زلزله، پراكندگی بالای آنها، عدم اطلاعات كافی از وضعیت خانوارهای ساكن در روستا، صعب العبور بودن راه های دسترسی به بعضی از این مناطق و تعداد زیاد روستاها می توان نام برد، به نحوی كه ۱۳۰۰ روستا در كانون حادثه بوده و در حدود ۲۳۰ روستا بالای پنجاه درصد تخریب شده بودند.

جمالی نژاد اظهار داشت: از جانب دولت محترم جمعا ۲۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار ویژه بازسازی مناطق زلزله زده كرمانشاه در هفته دوم بعد از وقوع زلزله تصویب و ابلاغ گردید.

وی در ادامه خاطرنشان كرد: سیاست دولت محترم همواره مشاركت و حضور مردم در همه عرصه ها است و اعتقاد بر این است كه با حضور مردم می توان سرعت و كیفیت انجام كارها را بالا برد. بنابراین تصمیم گرفته شد تا در مورد بحث بازسازی مناطق زلزله زده هم مدیریت ساخت واحدهای مسكونی و پیگیری امورات برای اجرای عملیات توسط مالكین ساختمان ها به انجام برسد و دستگاه های دولتی نسبت به پشتیبانی های فنی، هدایت، حمایت و توانمندسازی خانواده های صدمه دیده گان اقدام نمایند.

وی درمورد اسكان خانواده های صدمه دیده اظهار داشت: ۲۱ هزار مورد تسهیلات كمك بلاعوض در موضوعات اجاره بها و كانكس به خانوارهای خسارت دیده واجد شرایط در مناطق زلزله زده استان كرمانشاه اعطا شد و بعد از آن نزدیك به ۶۰ هزار واحد مسكونی اعم از احداثی و تعمیری در كمتر از یك سال آماده بهره برداری گردیده است.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور اضافه كرد: با توجه زمان وقوع زلزله و نامساعد بودن شرایط جوی و بارندگی ها، به مدت دو ماه امكان ساخت و ساز وجود نداشته ولیكن با انجام برنامه ریزی ها و پیگیری های انجام شده ظرف مدت شش ماه در حدود ۵۷ هزار واحد تعمیری اتمام یافته و احداث بیش از ۲۱ هزار واحد هم به سرانجام رسیده است.

جمالی نژاد اظهار داشت: همینطور با عنایت به حجم كارها و فعالیت های صورت گرفته جهت عمران و بازسازی مناطق زلزله زده تابحال برای بیش از ۱۸ هزار نفر شغل در مناطق زلزله زده بوجود آمده است.

بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور، وی در انتها تصریح كرد: كشور ایران در كمربند زلزله دنیا قرار داشته و یك كشور حادثه خیز است بنابراین می بایست راهكارهای جامع و آینده نگرانه برای پیشگیری و كنترل حوادث غیرمترقبه را طراحی و به مرحله اجرا دربیاوریم.


1397/07/15
19:55:37
0.0 / 5
5362
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane