دی ماه ۹۹ آلوده ترین ماه تهران در ۱۰ سال قبل

دی ماه ۹۹ آلوده ترین ماه تهران در ۱۰ سال قبل

شروع زمستان سال جاری برای تهرانی ها همراه با هوای آلوده بود تا جایی که تا امروز برای شهر تهران، 13 روز وضعیت ناسالم و 11 روز ناسالم برای گروه های حساس به ثبت رسیده است و برمبنای آمارهای موجود دی ماه 99 را می توان آلوده ترین ماه از منظر آلودگی هوا در 10 سال قبل در شهر تهران دانست.به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، احمد طاهری - مدیر واحد سنجش و نگهداری شرکت کنترل کیفیت هوا - درباره جزئیات این خبر اظهار داشت: در حالی به ۲۷ دی ماه ۹۹ رسیده ایم که در این ماه، برمبنای شاخص کیفیت هوای گزارش شده برای شهر تهران، ۱۳ روز در وضعیت ناسالم و ۱۱ روز ناسالم برای گروه های حساس به ثبت رسیده است. بااینکه تغییرات به وجود آمده در نحوه محاسبه شاخص امسال و سختگیرانه تر شدن حدود مجاز نیز در افزایش تعداد روزهای ناسالم نقش داشته اما حتی اگر با دستورالعمل و حدود مجاز سابق نیز شاخص کیفیت هوا در دی ماه سال ۹۹ را محاسبه نماییم، ۹ روز ناسالم و ۱۴ روز ناسالم برای گروه های حساس را نشان میدهد.

او اضافه کرد: باتوجه به آمار ارائه شده، دی ماه ۹۹ را می توان آلوده ترین ماه از منظر آلودگی هوا در ۱۰ سال قبل در شهر تهران دانست. برمبنای اطلاعات ثبت شده شاخص کیفیت هوا، از دی ماه ۸۹ تا کنون هیچگاه تعداد روزهای ناسالم در یک ماه به ۹ روز برمبنای دستورالعمل سابق و به ۱۵ روز برمبنای دستورالعمل جدید نرسیده است. همین طور بر طبق این اطلاعات، آذر ۸۹ با ۱۱ روز ناسالم وضعیت بدتری از دی ماه ۹۹ داشته است.

طاهری بیان کرد: این شرایط در حالی رقم می خورد که به سبب شرایط به وجود آمده توسط بیماری کرونا، الگوی حمل و نقل در شهر تهران دستخوش تغییراتی شده که افزایش تردد ناوگان سواری در ساعات مجاز تردد و عدم تردد ناوگان حمل و نقل در بازه ساعتی ۲۱ تا ۴ بامداد را شاهد می باشیم که در ساعات روز افزایش انتشار را بهمراه داشته است و شرایط جوی همچون کاهش ارتفاع لایه مرزی، پایداری جوی و عدم وزش باد با سرعت شایان توجه، انباشت آلاینده مذکور در سطح شهر را بهمراه داشته است.

بر اساس گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، مدیر واحد سنجش و نگهداری شرکت کنترل کیفیت هوا با تاکید بر قابل قبول بودن وضعیت هوای امروز اظهار داشت: همین طور باتوجه به افزایش مصرف گاز در بخش های مسکونی، احتمال مصرف سوخت نامناسب با تولید آلودگی بالا در صنایع مجاور شهر تهران نیز به تشدید سطح آلودگی در شهر تهران منجر گردیده است، اما خوشبختانه در روز جاری به سبب وزش باد از شدت آلودگی انباشت شده در شهر کاهش یافته و وضعیت هوا به محدوده قابل قبول و شاخص برخط به ۷۳ رسیده است.
1399/10/27
13:37:19
0.0 / 5
1235
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بیمه خانه Bime khane