سرهنگ سلیمی در گزارش بیمه خانه:

ساماندهی ۱۱۸۶۱۰ موتورسیكلت رسوبی

ساماندهی ۱۱۸۶۱۰ موتورسیكلت رسوبی

به گزارش بیمه خانه رئیس پلیس ترافیک شهری از ترخیص و ساماندهی 118 هزار و 610 موتورسیکلت رسوبی آگاهی داد و اظهار داشت: تنها 4 روز دیگر تا اختتام طرح ترخیص این موتورسیکلت ها وقت است و امکان دارد این زمان تمدید نشود.سرهنگ محمدباقر سلیمی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: طرح ویژه ساماندهی موتورسیکلت های رسوبی از ۱۸ آبان شروع شد و تا دو ماه بعد یعنی ۱۸ دی ماه ادامه دارد. مقرر است در این طرح، موتورسیکلت هایی که تحت عناوین مختلف سالیان سال در پارکینگ ها توقیف هستند با تسهیلات ویژه ای ترخیص شوند.
رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا با اشاره به اینکه چند درصد از موتورسیکلت های موجود در پارکینگ ها به اصطلاح رسوبی هستند؟ اشاره کرد: از مجموع موتورسیکلت هایی که به دلیلهای مختلف توقیف شده بودند، بیش از ۷۰ درصد در فرصت های قانونی تعیین شده (یک روز تا ۸۲ ساعت) و یا تا زمان تعیین و تکلیف پرونده قضائی، ترخیص شده اند و تنها ۳۰ درصد این موتورسیکلت ها در پارکینگ ها رسوب کرده اند.
وجود ۸۳۰ هزار موتورسیکلت رسوبی در پارکینگ های سراسر کشور
سلیمی افزود: برمبنای آماری که سامانه جامع پارکینگ نیروی انتظامی اعلام نموده است حدود ۸۳۰ هزار موتورسیکلت از سالهای گذشته در پارکینگ های ۱۲۴۷ شهر مختلف رسوب کرده اند.
رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا با اشاره به تسهیلات ویژه ای که برای ترخیص موتورسیکلت های رسوبی در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: تقسیط خلافی و سوابق تخلفاتی این دسته از موتورسیکلت ها بخشودگی دو برابری جرایمی که از قبل وجود داشت، کاهش هزینه پارکینگ و محاسبه آن برمبنای نرخ تصویب شده در سال ۱۳۹۴، ستاندن تعهد از افرادی که در لحظه توقیف موتورسیکلت فاقد گواهینامه بودند بمنظور ترخیص موتورسیکلت از نمونه تسهیلاتی است که برای ترخیص موتورسیکلت های رسوبی در نظر گرفته شده است.

به گفته وی افرادی که در لحظه توقیف موتورسیکلت فاقد گواهینامه بودند برمبنای یک تعهد می توانند موتورسیکلتشان را ترخیص کنند اما تا زمانی که گواهینامه دریافت نکنند اجازه رانندگی و یا استفاده از هر گونه وسیله نقلیه را ندارند.
سلیمی اشاره کرد: در ارتباط با بیمه نامه و دیگر موارد مختلف هماهنگی های لازم با دفاتر پلیس +۱۰ و دفاتر خدمات انتظامی انجام شده است تا افراد بتوانند با روال سریعی موتورسیکلت های خودرا ترخیص کنند.
رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا با اشاره به اینکه متصرفان هم می توانند موتورسیکلت های رسوبی را ترخیص کنند، اظهار داشت: یک سری از افراد، متصرف موتورسیکلت هستند نه مالک آن. این افراد اگر قبض پارکینگ داشته باشند و یا سندی در خصوص اینکه در لحظه توقیف موتورسیکلت، متصرف آن بوده اند، می توانند همانند مالکان با شرایط سهل و آسانی که ارائه شده است، از خدمات ترخیص موتورسیکلت های رسوبی استفاده کنند.
تا به امروز برابر آمار سامانه جامع پارکینگ نیروی انتظامی ۱۱۸ هزار و ۶۱۰ دستگاه موتورسیکلت رسوبی سامان دهی شده است
وی بیان کرد: تا به امروز برابر آمار سامانه جامع پارکینگ نیروی انتظامی ۱۱۸ هزار و ۶۱۰ دستگاه موتورسیکلت رسوبی سامان دهی شده است.
رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا گفت: آذربایجان غربی، اردبیل، خراسان جنوبی، کهکیلویه و بویراحمد و همدان استان هایی هستند که بنا بر تناسب نرخ موتورهای موجود در پارکینگ ها استقبال بیشتری از طرح ترخیص موتورسیکلت های رسوبی کردند.
سلیمی افزود: همین طور آذربایجان غربی، فارس، تهران بزرگ، خراسان رضوی و اصفهان استان هایی هستند که از نظر عدد مطلق ساماندهی شدن موتورسیکلت ها از اعداد بالاتری در مقایسه با سایر استانها قرار دارند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه گفته می شود مردم استقبال خوبی از این طرح نکرده اند، آیا شما این مساله را تأیید می کنید؟ اشاره کرد: هزار و ۲۰۰ دفتر پلیس +۱۰ و بیش از ۳۰۰ مرکز ترخیص در کشور را فعال کرده ایم تا این ۱۵۰۰ دفتر خدماتی بتوانند خدمات سریعی را به درخواست کنندگان عرضه کنند. تا به امروز درخواستی در امتداد ترخیص موتورسیکلت های رسوبی نداشته ایم که روی زمین مانده باشد. یعنی هر کسی که درخواست ترخیص داشته، با تکمیل مدارک توانسته این خدمات را دریافت کند.
۲ هزار و ۴۸۶ درخواست برای ترخیص موتورسیکلت های رسوبی هنوز فعال است
رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا اشاره کرد: از مجموع ۱۲۰ هزار درخواستی که در امتداد ترخیص موتورسیکلت های رسوبی تا به امروز داشتیم تعداد ۲ هزار و ۴۸۶ درخواست همچنان فعال است. یعنی در مرحله رسیدگی و تکمیل مدارک قرار دارد.
سلیمی اضافه کرد: اما اینکه گفته می شود از این طرح استقبال خوبی نشده یک دلیلش مربوط به محدودیت های سراسری کرونائی در سراسر کشور است که از یکم آذرماه اعمال شد و در همین راستا، دفاتر خدمات الکترونیکی انتظامی فعالیتش برمبنای اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا متوقف گردید.

رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر در خصوص اینکه آیا این فرصت دو ماهه ترخیص موتورسیکلت های رسوبی انجام می شود؟ گفت: تا به این لحظه تصمیمی برای تمدید بازه زمانی دو ماهه ترخیص موتورسیکلت های رسوبی گرفته نشده و اگر تصمیم جدیدی برای تمدید بازه زمانی گرفته شود، پلیس بوسیله رسانه ها اعلام می کند.
مقام قضائی برای موتورسیکلت های باقی مانده در پارکینگ ها تصمیم می گیرد
وی با اشاره به موتورسیکلت هایی که پس از اتمام طرح ترخیص موتورسیکلت های رسوبی در پارکینگ ها باقی مانده اند، اظهار داشت: پس از اختتام طرح ترخیص موتورسیکلت های رسوبی، ا مکان دارد برخی از موتورسیکلت ها هنوز در پارکینگ ها باقی مانده باشند. این موتورسیکلت ها اگر پرونده مفتوح قضائی داشته باشند تا زمان تعیین و تکلیف در پارکینگ ها باقی می مانند.
رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا افزود: اما بخش دیگر موتورسیکلت ها طبق قانون اموال بلاصاحب و متروکه به مقام قضائی تحویل داده می شود تا از آن طریق به مزایده گذاشته شود و یا تحویل مراکز اسقاطی شود.
وی در آخر اشاره کرد: در هر صورت مقام قضائی برای موتورسیکلت های بلاصاحب رسوب شده در پارکینگ ها تصمیمات لازم را می گیرد.


منبع:

1399/10/15
01:01:44
0.0 / 5
1270
تگهای خبر: انتظامی , بیمه , پلیس , ترافیك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
بیمه خانه Bime khane