رئیس كمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران:

زنگ خطر تحصیل درآمدی در شهرداری تهران به صدا درآمده است

زنگ خطر تحصیل درآمدی در شهرداری تهران به صدا درآمده است

به گزارش بیمه خانه مجید فراهانی ضمن اشاره به وضعیت مالی شهرداری تهران نسبت به توجه به جلب مشارکت و سرمایه گذاری و سیاست گذاری مبتنی بر تشویق و تسهیل شرایط پرداخت در بخش شهرسازی تاکید نمود.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، مجید فراهانی در مورد حساب های درآمد و هزینه مهر و آبان ماه و ۸ ماهه شهرداری تهران در سال ۹۹ اظهار داشت: زنگ خطر تحصیل درآمدی در شهرداری تهران به صدا درآمده و با عدم تحقق ۳۸ درصد طی ۸ ماه مواجهیم، که این امر نشان داده است تنها ۶۲ درصد از درآمد را تحصیل کرده ایم.

وی ادامه داد: این منابع تنها برای هزینه اجتناب ناپذیر شهری مانند هزینه نگهداشت، رفت و روب، حقوق و دستمزد و... است.
فراهانی افزود: در مورد بحث درآمدهای شهرسازی هم این امر را ملاحظه می نماییم و ۷۲ درصد منابع، تحصیل شده است، ولی بدترین وضعیت در مورد منابع غیر نقد است.

این عضو شورای شهر تهران افزود: تحقق منابع در هشت ماهه سال ۱۳۹۹ برابر با ۶۲ درصد بوده است؛ بر این اساس ما در هشت ماهه با عدم تحقق ۳۸ درصد منابع و کسری بودجه ۷ هزار و ۶۷۲ میلیارد تومانی مواجه بوده ایم! متاسفانه در هشت ماهه سال ۱۳۹۹ ما شاهد تنها ۷۳۷ میلیارد تومان هزینه غیر نقد ثبت شده هستیم که این نشانه عدم وجود اراده ای در تحصیل و هزینه منابع غیر نقد در شهرداری دارد.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران اضافه کرد: از مجموع مصارف شهرداری تهران در هشت ماهه سالجاری تنها ۱.۰۶۴ میلیارد تومان در بخش تملک دارائی سرمایه ای (پروژه های تعمیر، نگهداری و عمرانی) هزینه و ثبت شده است. در بخش تأمین مالی پروژه های عمرانی (اعتبارات تملک دارائی سرمایه ای) در برش هشت ماهه ما با کسری عملکرد ۹ هزار و ۸۰۷ میلیارد تومانی نسبت به بودجه مصوب مواجه هستیم و این زنگ خطری است برای اتمام پروژه ها و بهره مند شدن شهروندان از عواید ناشی از توسعه و عمران شهر.

فراهانی تصریح کرد: بررسی روند تحقق منابع نمایانگر آن است که ما در بخش واگذاری دارائی های سرمایه ای ( درآمدهای شهرسازی) شاهد تأمین ۵ هزار و ۸۸۱ میلیارد تومان منابع هستیم که این روند نمایانگر تحقق ۷۲ درصد منابع پیشبینی شده در برش هشت ماهه از این محل است، در حالیکه شورای پنجم و مدیریت شهری با هرگونه شهر فروشی مخالفت کرده است و تنها تراکم مجاز و در قالب طرح تفصیلی را به متقاضیان پروانه ساختمانی عرضه کرده است، بدون شک سیاست گذاری مبتنی بر تشویق و تسهیل شرایط پرداخت در بخش شهرسازی به منظور تحریک تقاضای دریافت پروانه ساختمانی جدید می تواند به افزایش تحقق پذیری بودجه کمک شایانی کند.

عضو شورای شهر تهران ضمن اشاره به گزارش خزانه دار شورای شهر تهران اضافه کرد: عرضه این گزارش مهر تاییدی بود بر سناریوهای تحقق بودجه که در فروردین ماه سالجاری توسط کمیته بودجه و نظارت مالی ترسیم شد و نشانه هایی است برای توجه مجموعه شورا و مدیریت شهری بر راهکارهای برون رفت از وضعیت موجود با تکیه و تاکید برفعال سازی تأمین منابع و مصارف غیر نقد شهرداری در قالب دستورالعمل مصوب شورا، توجه به جلب مشارکت و سرمایه گذاری، سیاست گذاری مبتنی بر تشویق و تسهیل در بخش شهرسازی به منظور تحریک تقاضای دریافت پروانه ساختمانی جدید و توجه به مدیریت و کاهش هزینه است.

فراهانی خاطرنشان کرد: در این شرایط که تحصیل منابع سخت و دشوار است، مدیریت منابع و کنترل هزینه ها اهمیت جدی پیدا می کند.

منبع:

1399/09/30
14:07:59
5.0 / 5
1084
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane