امكان تولید 3 مگاوات ساعت برق در نیروگاه زباله سوز نوشهر

امكان تولید 3 مگاوات ساعت برق در نیروگاه زباله سوز نوشهر

معاون عمرانی وزیر کشور از امکان تولید ۳ مگاوات ساعت برق در نیروگاه زباله سوز نوشهر اطلاع داد.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، مهدی جمالی نژاد در آئین بهره برداری از طرح های ملی وزارت کشور، اظهار داشت: نیروگاه زباله سوز نوشهر با پذیرش روزانه ۲۰۰ تن پسماند علاوه بر امحای تمامی پسماندهای شهرستان های نوشهر و چالوس، امکان تولید ۳ مگاوات ساعت برق امکان پذیر است. البته این نیروگاه با مشارکت بخش خصوصی راه اندازی شده است. مطالعات امکان سنجی ان در سال ۹۱ انجام پذیرفته و در سال ۹۴ عملیات اجرایی این نیروگاه شروع شده است. استانداردها و ضوابط زیست محیطی در راه اندازی نیروگاه رعایت شده است. همینطور نیروگاه زباله سوز ساری پیشرفت قابل توجهی داشته است و انتظار داریم در ماه های آتی به بهره برداری برسد.
وی ادامه داد: روزانه ۵۸ هزار تن پسماند عادی در کشور تولید می شود که البته سرانه تولید پسماند در شهرها روزانه ۸۰۰ گرم و در روستاها ۵۰۰ گرم است. لایحه کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با مشارکت بخش غیردولتی امسال مصوب و زمینه های سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی در اجرا و راهبری پروژه های مدیریت پسماند تسهیل شده و آیین نامه اجرایی آن به زودی نهایی و تصویب و ابلاغ می شود.
وی افزود: ضمناً در ۸۵۰ شهر واجد شرایط مطالعات جامع مدیریت پسماند بر مبنای تهدیدات و ظرفیت های موجود انجام شده و بر این اساس پروژه های اجرایی پسماند متناسب با هر منطقه پیشنهاد شده است. همینطور اطلس پسماند کشور آماده شده است که در نوع خود بی نظیر است. بر مبنای برنامه منطقه بندی مدیریت پسماند کشور، حدود ۳۰۰۰ محل دفن پسماند را به ۷۰۰ محل کاهش دادیم و در فاز بعدی این برنامه مقرر است کل پسماندهای تولیدی کشور در ۲۸۳ منطقه مدیریت شود.
معاون وزیر کشور تصریح کرد: در این راستا بر مبنای برنامه مذکور تعداد ۱۴۳ واحد پردازش، ۴ واحد تأسیسات هاضم و ۱۵ واحد تأسیسات زباله سوز در مناطق مورد اشاره پیشبینی شده است. مدیریت صحیح و بهینه پسماندها مستلزم همکاری تمامی دستگاههای ذی ربط و آحاد مردم است. جلب مشارکت های مردمی از اصول اجرای طرح های تفکیک از مبدا بوده و در این راستا بهره گیری از سامانه های هوشمند، شرکتهای دانش بنیان و تشکل های مردم نهاد در اولویت است.
منبع:

1399/09/28
15:34:10
5.0 / 5
879
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
بیمه خانه Bime khane